Cztery kwestie, które może zmienić Trump

Świat nerwowo czeka, aby przekonać się, czy polityka Donalda Trumpa będzie równie prowokacyjna jak jego słowa. Jego wygrana po referendum w sprawie Brexitu wygląda na kolejny cios dla liberalnego światowego porządku - pisze "Financial Times".

Po wygranej Trumpa Francuzi martwią się o siebie. "Nowe rozdanie"

Francuska prasa analizuje, jak wygrana Donalda Trumpa może wywołać przetasowanie na scenie politycznej nad Sekwaną. Królują poważne obawy, że pomoże to w dojściu do władzy populistycznego, skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) oraz jego szefowej Marine Le Pen. Sprawę komentują też Włosi, koncentrując się jednak na podejściu Trumpa do Rosji.

Trump jest rozwodnikiem, ale nie pierwszym w Białym Domu

Rozwodnik prezydentem? Niektórzy przeciwnicy Donalda Trumpa jako argument przeciwko jego nominacji wysuwają fakt, że przyszła pierwsza dama nie jest jego pierwszą żoną. Trump rzeczywiście ustanawia nowy rekord dla rezydenta Białego Domu, bo jego obecna małżonka jest już trzecią. Ale fakt, że jest rozwodnikiem, nie jest niczym nadzwyczajnym w historii lokatorów budynku przy Pennsylvania Avenue.

"To najważniejszy moment w historii ruchu legalizacji marihuany"

We wtorek Amerykanie nie tylko wybrali prezydenta i członków Kongresu, ale podjęli też szereg istotnych decyzji na poziomie stanów. Zwolennicy poluzowania przepisów dotyczących używana marihuany triumfują. Teraz już większość stanów będzie ją dopuszczać rekreacyjnie lub do celów leczniczych.

Pussy Riot przygotowały się na zwycięstwo Trumpa

Artystki z rosyjskiego zespołu Pussy Riot na dwa tygodnie przed wyborami w USA zrealizowały teledysk, w którym pokazały swoją wizję Ameryki po zwycięstwie Donalda Trumpa. - Celem tego teledysku było ostrzeżenie ludzi, którzy chcą głosować na Trumpa i podzielenie się moim doświadczeniem, jak to jest żyć w kraju rządzonym przez Władimira Putina - powiedziała wokalistka zespołu Nadieżda Tołokonnikowa.

Chcieli zaatakować na Krymie? "Kolejna fałszywka"

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa informuje, że zatrzymała w Sewastopolu członków grupy dywersyjnej Ministerstwa Obrony Ukrainy. Zatrzymani mieli przygotowywać ataki na obiekty wojskowe na Krymie. "To kolejna fałszywka rosyjskich służb, które chcą ukryć represyjne działania wobec mieszkańców półwyspu" – odpowiedziało ukraińskie ministerstwo obrony.

"Jest jakiś cień nadziei, że  w szaleństwie Trumpa jest metoda"

- Dla nas ważne jest to, żeby Trump zrozumiał, że interesem Stanów Zjednoczonych jest również bezpieczna Europa - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" o wyniku wyborów w USA dyplomata Jan Wojciech Piekarski. - Trump będzie musiał dokonać redefinicji sytuacji międzynarodowej i na tej podstawie zbudować politykę zagraniczną - dodał dyplomata Ryszard Żółtaniecki.

Hillary "powinna pozwać USA". Emocje na demonstracji

- To nie było uczciwe - mówił reporterowi CNN rozemocjonowany uczestnik powyborczej demonstracji w Chicago. Mężczyzna twierdził, że Hillary Clinton powinna wygrać, bo dostała więcej głosów w skali kraju. Nie została jednak prezydentem, bo system wyborczy w USA jest bardziej skomplikowany. - Hillary, jesteś prawnikiem. Idź do Sądu Najwyższego! Wierzę w ciebie! - krzyczał niezrażony tym faktem demonstrant.

"Trump jest cały czas pewnego rodzaju enigmą"

Ciepłe wypowiedzi Donalda Trumpa w trakcie kampanii na temat Rosji mogą zaskakiwać, ale nie należy przesądzać, jak będzie wyglądała jego polityka jako prezydenta USA - mówił w "Jeden na jeden" Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta.

Azjatyccy sojusznicy w niepewności. USA Trumpa zagadką

Korea Południowa i Japonia mogą czuć się niepewnie po wygranej Donalda Trumpa. Podczas kampanii wyborczej sugerował osłabienie gwarancji bezpieczeństwa USA dla tych państw. Teraz premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że niedługo uda się na rozmowy z prezydentem-elektem do USA. Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapewniła, że w rozmowie telefonicznej Trump zapewnił ją o wsparciu.

"Trump wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy"

Premier Czech Bohuslav Sobotka oznajmił w środę, że jego gabinet szanuje demokratyczny wybór w USA i liczy na dalsze partnerstwo. - Trump w odróżnieniu od niektórych swych poprzedników wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy - powiedział Sobotka.

Francuski sąd zgodził się na szopki. Ale "niereligijne"

Rada Stanu, najwyższy we Francji organ sądownictwa administracyjnego, zezwolił na urządzanie bożonarodzeniowych szopek w budynkach publicznych, co wcześniej kontestowano z uwagi na laickość państwa. Charakter szopek nie może jednak być religijny.

Obama i Trump spotkają się w Białym Domu

Spotkanie zwycięzcy wtorkowych wyborów prezydenckich Donalda Trumpa z prezydentem USA Barackiem Obamą odbędzie się w czwartek w Gabinecie Owalnym o godz. 11 czasu miejscowego (17 w Polsce) - poinformował Biały Dom.

"Przyjazna rozmowa". Prezydent Meksyku spotka się z Trumpem

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto poinformował w środę, że rozmawiał z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem o planach współpracy. W trakcie rozmowy uzgodniono, że Nieto i Trump spotkają się jeszcze przed objęciem przez tego ostatniego urzędu prezydenta.

Afera mailowa z polskim wątkiem. "Polacy próbowali nas przyprzeć do ściany"

W mailach ostatnio ujawnionych przez WikiLeaks pojawia się wątek Polski. "Polacy chcieli nas wydymać", "próbowali nas przyprzeć do ściany" - tak w 2008 roku relacjonują sprawę budowy tarczy antyrakietowej w Polsce bliscy współpracownicy ówczesnego prezydenta elekta Baracka Obamy. Wówczas, w listopadzie 2008 roku, polskie władze oświadczyły, że Obama w rozmowie z Kaczyńskim zapewnił, iż tarcza powstanie. Amerykanie twierdzą, że takie słowa w ogóle nie padły.

Wszyscy ludzie prezydenta, czyli kto nadchodzi z Trumpem

Jeszcze nie ostygły wyborcze emocje, a już ruszyła giełda nazwisk kandydatów do nowej prezydenckiej administracji. - To może być najbardziej eklektyczny i najbardziej kontrowersyjny gabinet w historii USA - przewiduje portal POLITICO. Sprawdźmy, z kim może rządzić 45. prezydent USA, gdy już przejmie obowiązki.