Co dalej z Tuskiem?

Jeszcze zanim Antonio Tajani zasiadł w fotelu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, jeszcze zanim ucichły oklaski po jego zwycięstwie w Strasburgu, głośno wybrzmiały pytania o przyszłość Donalda Tuska. Były polski premier przewodniczy zupełnie innej instytucji, ale wątpliwości się pojawiły, bo zarówno szef Parlamentu (Tajani), Komisji, (Juncker), jak i Rady (Tusk) pochodzą z tej samej grupy politycznej - EPL. Teraz ich konkurenci z lewicy będą używać tego argumentu, by walczyć o wpływy w unijnych instytucjach. Odsunąć Donalda Tuska może być najprościej, bo jego kadencja kończy się za kilka miesięcy.

Zamachowiec ze Stambułu "zaczął mówić"

Uzbek, który w noc sylwestrową zabił 39 osób w Stambule, powiedział policji, że w ostatnim momencie musiał zmienić cel ataku, bo było tam za dużo policji - twierdzą tureckie media. Ich zdaniem mężczyzna twierdzi, że działał na bezpośrednie polecenie tzw. Państwa Islamskiego.

"W Europie nie ma dziś zgody i nie wszędzie panuje pokój"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w przemówieniu na zakończenie swojej upływającej w marcu kadencji, że liberalna demokracja i "polityczny normatywny projekt Zachodu" stały się celem ataku po ponad 25 latach od upadku muru berlińskiego. Gauck mówił też, że jego kraj musi być aktywniejszy na arenie międzynarodowej.

Premier vs. prezydent. Dwugłos ws. zbliżenia z UE

Premier Mołdawii Pavel Filip nazwał "czystą, polityczną retoryką" wypowiedź prezydenta Igora Dodona, w której oświadczył on, że Mołdawia być może rozwiąże umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 2018 rok.

Papież wierzy w pojednanie chrześcijan

Jedność i pojednanie chrześcijan są możliwe - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Wezwał wiernych do udziału w zainaugurowanym tego dnia Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"Nie mam pojęcia, dlaczego Trump jest tak miły dla Putina"

Słowa prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o zaufaniu do Władimira Putina budzą rozczarowanie i niepokój - uważa jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny. Jego zdaniem przychylność Trumpa dla prezydenta Rosji jest niezrozumiała, bo obaj mają odmienne poglądy polityczne.

Czarnecki i Liberadzki wiceszefami Parlamentu Europejskiego

Zasiadający we frakcji socjalistów europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także reprezentant konserwatystów Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Polacy znajdą się w gronie 14 wiceprzewodniczących PE.

Rząd Merkel chce wyborów 24 września

Zdaniem rządu Niemiec wybory do Bundestagu powinny się odbyć 24 września. Gabinet Angeli Merkel zaakceptował w środę propozycję wysuniętą przez szefa MSW Thomasa de Maiziera. Ostatnie słowo należy do prezydenta Joachima Gaucka.

Elita elit wojska oskarżana o okrucieństwo

Amerykańscy komandosi SEALs - elitarni żołnierze do najtrudniejszych zadań, zamienieni w herosów współczesnej Ameryki przez filmy, telewizję, książki i gry komputerowe. Wśród nich jest jeszcze bardziej elitarna grupa - Zespół Szósty. Jego działania są objęte ścisłą tajemnicą, jednak za sprawą nowych doniesień ta elita elit amerykańskich sił specjalnych znalazła się w ogniu krytyki. Jej członkom zarzuca się między innymi nieuprawnione zabijanie cywilów, masakrowanie zwłok i dobijanie rannych.

Kolejny "sukces Władimira Putina"

Rezultaty wizyty w Moskwie nowego prezydenta Mołdawii Igora Dodona można oceniać jako zwycięstwo Rosji w polityce zagranicznej. Stanowisko Dodona nie było zbieżne z rosyjskim tylko w kwestii uznania Krymu za część Rosji - ocenia gazeta "RBK". Gazeta przypomina, że były to pierwsze dwustronne rozmowy prezydentów Rosji i Mołdawii od 2009 roku.

Snowden może zostać. Rosjanie przedłużyli gościnę

Edwardowi Snowdenowi, byłemu współpracownikowi amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), niedawno przedłużono zezwolenie na pobyt w Rosji na co najmniej dwa lata - podała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w nocy z wtorku na środę.

Premier w TVN24: zapytam Angelę Merkel, czy Donald Tusk jest kandydatem na szefa RE

- Donald Tusk bardzo aktywnie zaczął wypowiadać się wtedy, kiedy trzeba było uderzyć w polski rząd. Był bezstronny wtedy, kiedy Polska była szkalowana - powiedziała w "Jeden na jeden" premier Beata Szydło. Dodała, że rząd zdecyduje o ewentualnym poparciu dla Tuska w jego staraniach o drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, jeśli pozna stanowisko europejskich grupy politycznych w tej sprawie.

"Nie ma miejsca na niepodległość" Hongkongu

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying w ostatnim przemówieniu wygłoszonym przed zakończeniem pięcioletniej kadencji oświadczył, że "nie ma miejsca na niepodległość lub jakiekolwiek oddzielenie" tego regionu od Chin.

Nowy szef PE o Polsce: nie ma dowodów, nie ma sankcji

- Żadnych sankcji bez dowodów - powiedział nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, pytany w Strasburgu, czy poprze sankcje wobec Polski. Nie chciał komentować, czy jego wybór skomplikuje sytuację szefa RE Donalda Tuska, którego kadencja kończy się za kilka tygodni.

Kijów: potrzebujemy efektywnego, uzbrojonego komponentu OBWE

Wzmocnienie misji OBWE w Donbasie ułatwi polityczne uregulowanie trwającego tam konfliktu – ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się ze swoim austriackim odpowiednikiem Sebastianem Kurzem. Austria kieruje w tym roku pracami OBWE.