Pierwszy ślub pary jednopłciowej odbył się w Irlandii Północnej. Stało się to możliwe po wejściu w życie 13 stycznia ustawy legalizującej takie małżeństwa.
Ceremonia odbyła się we wtorek w hotelu w Carrickfergus pod Belfastem, a jej bohaterkami były 26-letnia Robyn Peoples, opiekunka społeczna z Belfastu i 27-letnia Sharni Edwards, kelnerka z Brighton w południowej Anglii.
Początkowo zamierzały zawrzeć związek partnerski, co na terenie całego Zjednoczonego Królestwa jest możliwe od 2005 roku, ale po wejściu w życie nowych przepisów w Irlandii Północnej skorzystały z nich i wzięły ślub. - Chcemy podziękować. Wszystkim, którzy maszerowali i podpisywali petycje. Wszystkim, którzy pomogli nam dojść do tego etapu - powiedziała podczas ceremonii Edwards. - Nie spodziewałyśmy się zostać pierwszą parą, to przypadek. Dzisiaj jest nasza szósta rocznica, więc mamy szczęśliwy zbieg okoliczności - dodała.
Ostatnia część Zjednoczonego Królestwa zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe
Ustawa legalizująca małżeństwa jednopłciowe weszła w życie 13 stycznia, jednak z racji 28-dniowego okresu notyfikacji, bieżący tydzień jest pierwszym, w którym można je zawierać.
Zmiany są pośrednim efektem potężnego kryzysu politycznego w tej prowincji Zjednoczonego Królestwa, w której od stycznia 2017 do stycznia 2020 roku nie funkcjonowały lokalne autonomiczne władze, a to do ich kompetencji należała ta kwestia. W lipcu 2019 roku Izba Gmin przyjęła poprawkę, która obligowała rząd do rozciągnięcia na Irlandię Północną ustaw dotyczących przerywania ciąży i małżeństw jednopłciowych, o ile do 21 października 2019 roku nie zaczną z powrotem działać władze prowincji - a to stało się dopiero 11 stycznia.
Małżeństwa jednopłciowe są dopuszczalne w Anglii, Szkocji i Walii od 2014 roku, ale północnoirlandzki parlament nie przyjął wówczas analogicznej legislacji. Wprawdzie w listopadzie 2015 roku po raz pierwszy większość deputowanych do Zgromadzenia Irlandii Północnej poparła taki projekt, jednak będąca największą frakcją Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) użyła prawa weta.
Autorka/Autor: pp//rzw
Źródło: Guardian, PAP