Nowe zasady epidemiczne dla przyjeżdżających do Czech, obowiązkowe maseczki w barach w Madrycie

Źródło:
PAP

Niemcy przygotowują się do "narodowego programu szczepień", we Francji wyciągi narciarskie pozostaną zamknięte, władze Czech wprowadzają nowe zasady dla przyjezdnych. Dania, Norwegia i Austria znoszą część obostrzeń. W Wielkiej Brytanii niepokój wywołało wykrycie zakażeń koronawirusem z RPA u osób niezwiązanych z podróżami. Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu ogłaszają nakaz używania maseczek ochronnych w barach. Jak świat walczy z koronawirusem?

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 6114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 861 osób, u których zdiagnozowano COVID-19 – poinformował we wtorek berliński Instytut imienia Roberta Kocha (RKI).

W porównaniu z poprzednią dobą zdiagnozowano ponad 500 przypadków więcej i stwierdzono 686 więcej zgonów, jednak poniedziałkowe liczby są zwykle najniższe w całym tygodniu, bo uwzględniają dane z niedzieli, kiedy robi się mniej badań. Liczba aktywnych przypadków COVID-19 spadła w Niemczech o 13,2 tysiąca i wynosi obecnie 216,3 tysiąca. Do poniedziałku na oddziałach intensywnej terapii przebywały 4322 osoby. Od osiągnięcia szczytu liczby zakażeń tuż przed Bożym Narodzeniem, średnia liczba nowych przypadków w RFN stopniowo maleje. Z danych RKI wynika, że najgorsza sytuacja nadal panuje w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii, gdzie średnia liczba nowych infekcji jest znacznie wyższa od średniej.

"Narodowy plan szczepień" w Niemczech

Przedstawiciele rządu federalnego, rządów krajów związkowych i przemysłu farmaceutycznego spędzili w poniedziałek ponad pięć godzin na omawianiu problemów, związanych z kampanią szczepień przeciw COVID-19. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała opracowanie narodowego planu szczepień.

Aby móc lepiej planować szczepienia, rząd federalny i rządy krajów związkowych chcą opracować "narodowy plan szczepień" – powiedziała niemiecka kanclerz. Powinien on zawierać wykaz nadchodzących dostaw szczepionek, "zgodnie z naszą najlepszą wiedzą" – dodała. Rządy będą dzięki temu mogły lepiej zarządzać zaproszeniami ludzi na szczepienia. Merkel broniła europejskiego podejścia do zamawiania szczepionek przeciwko COVID-19 i poprosiła o zrozumienie dla niekiedy wolniejszego tempa szczepień.

Burmistrz Berlina Michael Mueller wyraził zadowolenie z wyników "szczytu szczepionkowego". Powiedział, że narodowy plan szczepień przeciw COVID-19 jest bardzo ważny dla krajów związkowych i władz lokalnych, które potrzebują większej jasności co do tego, kto, kiedy i w jakich liczbach może być zaszczepiony.

- Fakt, że teraz zajmujemy się tym bardziej szczegółowo, jest bardzo ważnym krokiem – dodał Mueller.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Ewolucja sytuacji zdrowotnej nie pozwala ponownie otworzyć wyciągów narciarskich"

W ciągu ostatniej doby na COVID-19 w szpitalach we Francji zmarło 455 chorych – podała tamtejsza Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Rząd nie otworzy wyciągów narciarskich w lutym mimo protestów branży narciarskiej. W poniedziałek ponad 100 osób blokowało autostradę w regionie Sabaudii, domagając się od rządu ich otwarcia. Kancelaria premiera jednak przecięła w poniedziałek spekulacje odnośnie do możliwego otwarcia wyciągów na czas zbliżających się ferii zimowych.

- Ewolucja sytuacji zdrowotnej nie pozwala nam na tym etapie ponownie otworzyć wyciągów narciarskich – wyjaśniła kancelaria premiera Jeana Castexa, bez wyznaczenia daty ponownego ich otwarcia. W ciągu doby francuskie władze medyczne zarejestrowały 4 347 zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii liczba wykrytych infekcji we Francji wzrosła do 3 201 461, a zgonów – do 76 512.

Do szpitala trafiło 1750 chorych, w tym 318 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 301 i wynosi 27 874. Na OIOM-ach leczonych jest 3 218 chorych, o 70 więcej niż w niedzielę. Odsetek pozytywnych wyników testów obniżył się do 6,7 proc. Według ostatnich dostępnych danych liczba osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, wynosi 1 486 493. Obie dawki otrzymało 45 468 osób. Z kolei Reuters podaje, że zaszczepiono już ponad 1,5 miliona ludzi.

Czechy z nowymi zasadami dla przyjezdnych

Od 5 lutego rząd Czech zmieni rodzaje testów wymaganych przy podróżach do tego kraju oraz obowiązek kwarantanny. Stworzono nową kategorię państw "bardzo ryzykownych" - Polski wśród nich nie ma, ale MSZ podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz podróży turystycznych do Czech między innymi z Polski.

Wśród krajów "bardzo ryzykownych" znalazły się Słowacja, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania i Portugalia. Osoby chcące wyjechać z nich do Czech od 5 lutego muszą mieć przy sobie test PCR nie starszy niż 48 godzin, a po przyjeździe obowiązuje je co najmniej pięciodniowa kwarantanna, którą kończy test PCR. Po zakończeniu izolacji przez kolejne pięć dni istnieje obowiązek noszenia maski klasy FFP2.

Polska, a także Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Francja, Włochy, Cypr, Liechtenstein, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria i Azory określane są mianem państw o "wysokim stopniu ryzyka". Przybysze z tych państw muszą mieć 48 godzin przed przyjazdem do Czech wykonane testy antygenowe lub PCR. Tylko test PCR będzie konieczny w piątym dniu po przyjeździe do Czech.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Jak poinformowała Zuzana Sztichova z biura prasowego MSZ, przyjęte przez rząd zasady w żadnym stopniu nie zmieniają jego wcześniejszej decyzji z 28 stycznia, w myśl której do Czech zakazane są przyjazdy z powodów turystycznych. - Nowe zasady i wymogi posiadania testów w żadnym stopniu nie mają wpływu na przyjęte w poprzednim tygodniu regulacje. One je uzupełniają, a nie zmieniają – powiedziała Sztichova.

Po czwartkowej decyzji do Czech można przyjeżdżać tylko w związku z pracą, szkołą, niezbędnymi wizytami u rodzin lub bliskich, na wesele lub pogrzeb. Nowe zasady regulują także przyjazdy z krajów o "średnim stopniu ryzyka". Są to Islandia, Finlandia, Norwegia i Grecja, a podróżni muszą mieć przy sobie wyniki testu antygenowego lub PCR, zrobionego przed wyjazdem do Czech. Jedynym europejskim krajem, uznanym za bezpieczny, jest Watykan, z którego - podobnie jak z Australii, Singapuru. Nowej Zelandii, Korei Południowej i Tajlandii - można przyjeżdżać bez ograniczeń.

Dania i Norwegia znoszą część obostrzeń

Od przyszłego poniedziałku w Danii uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych ponownie rozpoczną naukę stacjonarną. - To będzie bardzo ostrożne otwarcie, gdyż mimo ogólnego spadku zakażeń brytyjski wariant koronawirusa wciąż się rozprzestrzenia – oznajmił duński minister zdrowia Magnus Heunicke. Z tego powodu dzieci będą przebywać jedynie w swoich klasach, a przychodzący do szkoły rodzice mają zasłaniać twarz maseczką. W Danii szkoły zostały zamknięte 21 grudnia, a po świętach nauka odbywała się wyłącznie zdalnie.

Szczepionka na koronawirusa

Proceder wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych. Cała rozmowa z Wojciechem Bojanowskim i Olgą Orzechowską
Proceder wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych. Cała rozmowa z Wojciechem Bojanowskim i Olgą OrzechowskąTVN24
wideo 2/20

Według duńskich władz zdrowotnych od początku stycznia w tym kraju spada liczba zakażeń koronawirusem. Obecnie jedynie 0,3 proc. testów na COVID-19 jest pozytywnych, na początku roku ten wskaźnik wynosił 3,9 proc. Jednocześnie nadal rośnie liczba przypadków uważanego za bardziej zaraźliwy brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wykrywany jest on już w 13,1 proc. próbek, podczas gdy na początku stycznia ten rodzaj stanowił 4 proc. wszystkich dodatnich testów. W ciągu ostatniej doby odnotowano w Danii 488 przypadków koronawirusa.

Podobnie sytuacja epidemiczna stabilizuje się w Norwegii mimo wykrycia pod koniec stycznia ogniska brytyjskiej wersji koronawirusa w gminie Nordre Follo w pobliżu stolicy. - Możliwe jest stopniowe i kontrolowane otwieranie miasta – ogłosił burmistrz Oslo Raymond Johansen. W stolicy Norwegii od środy ponownie otwarte zostaną sklepy oraz restauracje, jednak bez możliwości serwowania alkoholu, a także baseny i biblioteki. Częściowo do szkół powrócą uczniowie.

W ciągu ostatniej doby w Norwegii potwierdzono 173 przypadki koronawirusa. Na początku stycznia dobowy przyrost zakażeń wynosił 600-700 przypadków.

Niepokój w Wielkiej Brytanii po 11 przypadkach wariantu koronawirusa z RPA

Na ośmiu obszarach Anglii, zamieszkałych łącznie przez około 80 tysięcy osób, zostaną przeprowadzone masowe testy na obecność koronawirusa w związku z wykryciem 11 przypadków wariantu z RPA, które nie są łączone z podróżami – ogłosił w poniedziałek brytyjski rząd.

Dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto 105 przypadków wariantu południowoafrykańskiego, z czego zdecydowana większość jest związania z podróżami do RPA. Ale 11 przypadków wykrytych u osób, które ani nie były w tym kraju, ani nie miały kontaktu z osobą, która tam była w ostatnim czasie, budzi szczególne zaniepokojenie.

Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się tego wariantu, brytyjski rząd zwrócił się do wszystkich osób powyżej 16. roku życia, zamieszkujących na ośmiu obszarach, gdzie wykryto te przypadki, o zrobienie testów, niezależnie od tego, czy wykazują one jakiekolwiek objawy, czy też nie.

Trzy z tych, stosunkowo niewielkich, obszarów znajdują się w Londynie, kolejne trzy w sąsiadujących ze stolicą hrabstwach Kent, Surrey i Hertfordshire, zaś pozostałe dwa w Walsall koło Birmingham i w hrabstwie Merseyside w północno-zachodniej Anglii. Na niektórych z tych obszarów mieszkańcy dostaną pocztą zestawy do testów, w innych pracownicy służby zdrowia będą chodzić od domu do domu i je przeprowadzać.

- Obecnie nie ma żadnych dowodów wskazujących, że ta odmiana jest jeszcze groźniejsza, ale musimy się jej mocno przeciwstawić i to zrobimy. Upewniliśmy się już, że wszystkie te przypadki są izolowane i wzmocniliśmy śledzenie ich bliskich kontaktów. Jest to bardzo ważne, abyśmy mogli przerwać łańcuch przenoszenia tego nowego wariantu – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock.

Tymczasem w poniedziałek podano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 18 607 nowych zakażeń, co jest najmniejszą liczbą od 15 grudnia i zarejestrowano 406 zgonów, czyli najmniej od 4 stycznia. Dotychczasowy bilans epidemii to 3 836 783 wykrytych zakażeń i 106 564 zmarłych. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało prawie 9,3 miliona osób, a drugą – 494 tysiące.

Austria częściowo łagodzi lockdown

Rząd Austrii zdecydował się częściowo złagodzić lockdown, chce jednak zaostrzyć przepisy dotyczące wjazdu do kraju – informuje w poniedziałek agencja APA. Rząd Austrii ogłosił, że znów otwierają się muzea, galerie i ogrody zoologiczne. Sprzedawcy detaliczni, szkoły i usługodawcy, tacy jak na przykład fryzjerzy, mogą ponownie działać, ale przestrzegając ściśle określonych przepisów sanitarnych. Z usług fryzjerskich również można będzie korzystać wyłącznie po okazaniu testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.

Lekcje w szkołach będą odbywały się częściowo w systemie zmianowym. Tylko ci uczniowie, którzy zostali przetestowani na obecność koronawirusa, będą mogli uczestniczyć w zajęciach. Ograniczenia w wychodzeniu z domów nadal pozostają w mocy między godz. 20 a 6. Przepisy obowiązujące przy wjeździe do kraju zostaną zaostrzone.

Sytuacja pandemiczna w Austrii jest nadal napięta. Tak zwana siedmiodniowa zapadalność na koronawirusa (liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia) wynosi 105, co oznacza, że jest znacznie wyższa niż w Niemczech (90,9). W miniony weekend w kilku miejscach w Austrii odbyły się protesty przeciwko polityce rządu w walce z pandemią. Pomimo zakazu w niedzielę w Wiedniu demonstrowało około 10 tysięcy osób.

Władze Madrytu za nakazem noszenia maseczek w barach

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu w związku ze wzrostem liczby zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa ogłosiły nakaz używania wewnątrz barów maseczek ochronnych. Nowe obostrzenie wywołało zdziwienie u części internautów. W komunikacie przekazanym w poniedziałek mediom rząd regionu Madrytu wyjaśnił, że obowiązek noszenia maseczek wewnątrz barów ma wejść w życie w piątek.

Choć władze stołecznej aglomeracji nie wyjaśniły szczegółów nowego obostrzenia, to wielu internautów przyjęło informację ze zdziwieniem, a część z ironią, sugerując między innymi picie napojów przez słomkę "przechodzącą przez maskę" bądź "odchylanie dolnej krawędzi maski" podczas konsumpcji dań.

Dodatkową ochroną, według władz aglomeracji Madrytu, ma być obowiązujący również od piątku nakaz regularnej wentylacji powietrza wewnątrz placówek gastronomicznych; utrzymano też maksymalną liczbę klientów przy jednym stoliku – do czterech osób. Władze Madrytu zapewniają, że pomimo dodatkowych restrykcji nie zamierzają ograniczyć działalności restauracji i barów. Deklarują, że od piątku przy jednym stoliku na terenie ogródka gastronomicznego będzie mogło przebywać do sześciu osób, czyli o dwie więcej niż dotychczas.

W Hiszpanii w dalszym ciągu utrzymuje się wysoka dynamika zakażeń oraz zgonów wskutek SARS-CoV-2. Jak ogłosił w poniedziałek resort zdrowia, od piątku w całym kraju zachorowało na COVID-19 ponad 79,6 tysiąca osób, a zmarło 762. Ministerstwo zdrowia Hiszpanii przypomniało, że w porównaniu z danymi z poprzedniego tygodnia nastąpił jednak wyraźny spadek liczby zakażeń – o ponad 14 tysięcy.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Do zdarzenia doszło w środę rano w kopalni Szczygłowice - jak informuje spółka "najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu". W rejonie zagrożenia było 44 górników. Do godziny 11 wszyscy zostali wycofani. Nie ma ofiar śmiertelnych, 12 osobom udzielono pomocy medycznej.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak przestrzega miasto, może być hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium