Premium

"Ustawa Kamilka" leży w Sejmie, ale nie ma jej w porządku obrad. A w szpitalu leży kolejna ofiara

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pod naporem organizacji pozarządowych i obywateli po trzech tygodniach zwlekania nadała w końcu numer projektowi ustawy o ochronie małoletnich. Następnie znów odłożyła go do sejmowej zamrażarki. Tymczasem na początku czerwca do szpitala trafiło kolejne brutalnie pobite dziecko. - Dzieci potrzebują niezwłocznej ochrony. Nie możemy czekać - mówi adwokatka Monika Horna-Cieślak. W czwartek przed Sejmem odbędzie się wiec społeczny w tej sprawie.

Dzięki tej ustawie ma zostać m.in. utworzony system Serious Case Review (z ang. przegląd poważnych przypadków), który wprowadzi systemową analizę tej przemocy wobec dzieci, która kończy się ich śmiercią. Do tego obowiązkowe szkolenia dla sędziów rodzinnych czy standardy ochrony małoletnich w instytucjach, np. szkołach, szpitalach, ośrodkach sportowych.

To kompleksowe rozwiązania, które w Sejmie 12 maja złożył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski z Suwerennej Polski. Ich współtwórcami są jednak bezpartyjni fachowcy, a projekt poparło kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, wśród nich Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Komitet Ochrony Praw Dziecka. Za jest także UNICEF.

Procedowanie projektu idzie jednak bardzo powoli.

Nie milkną komentarza po śmierci Kamila. Ofiar "będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa"
Nie milkną komentarza po śmierci Kamila. Ofiar "będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa"Fakty po Południu TVN24

"USTAWA KAMILKA" CZEKAŁA PRAWIE TRZY TYGODNIE NA NUMER DRUKU >>>

"Ustawa Kamilka", bo tak nazywana jest przez zwolenników, aby upamiętnić tragiczną śmierć ośmiolatka z Częstochowy, numer druku, który pozwala cokolwiek z nią zrobić w Sejmie, dostała dopiero po niemal trzech tygodniach na biurku marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Potrzebne były do tego naciski organizacji pozarządowych. Ale w ich efekcie od 1 czerwca możemy już mówić o druku nr 3309.

KAMIL CIERPIAŁ TYLE DNI. A GDZIE WY WTEDY BYLIŚCIE? REPORTAŻ MAŁGORZATY GOŚLIŃSKIEJ >>>

Jak przebiegają prace nad tzw. ustawą Kamilkasejm.gov.pl

Twórcy ustawy liczyli, że od tego momentu prace nabiorą tempa i politycy zajmą się projektem już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli w dniach 13-16 czerwca.

W poniedziałek, 12 czerwca, "ustawy Kamilka" nie było jednak w oficjalnym planie prac posłów. - Złożyliśmy wniosek o uzupełnienie porządku obrad o ten punkt - poinformował wiceminister Romanowski.

Czy tak się stanie? To zależy do Elżbiety Witek.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam