Ścigali się maluchami i polonezami. Marzyli o Formule 1, ściągnęli nawet Berniego Ecclestone'a

Źródło:
TVN24 Poznań
I Targowy Wyścig Samochodowy w Poznaniu w 1978 roku
I Targowy Wyścig Samochodowy w Poznaniu w 1978 rokuArchiwum MTP, CYRYL
wideo 2/7
I Targowy Wyścig Samochodowy w Poznaniu w 1978 rokuArchiwum MTP, CYRYL

Zbudowali go jako tor doświadczalny dla fabryki, w której produkowano tarpany. Ale od początku wiadomo było, że to będzie przede wszystkim miejsce do ścigania. Jednym z pierwszych konkursów na Torze Poznań była rywalizacja polonezów i maluchów. Gospodarzom marzyło się ściągnięcie najlepszych z najlepszych. I byli już po słowie z władzami Formuły 1.

Wyścig polonezów i fiatów 126p na Torze Poznań towarzyszył 50. jubileuszowym Międzynarodowym Targom Poznańskim. Ich współorganizatorem był Automobilklub Wielkopolski. Zawody odbywały się 10 i 11 czerwca 1978 roku.

Wybudowany dla tarpana

Tor Poznań miał dopiero kilka miesięcy. Otwarto go 2 grudnia 1977 roku. Pierwszy wyścig odbył się ledwie miesiąc wcześniej, w maju 1978 roku.

Tor znajduje się 10 kilometrów na zachód od centrum Poznania. Z założenia powstał jako tor doświadczalny dla Fabryki Samochodów Rolniczych, która od 1972 roku produkowała Tarpany - rolnicza Wielkopolska wypuszczała z taśmy pojazdy dla polskiego rolnika. Od początku jednak wiadomo było, że tor doświadczalny to tylko fortel. Nieoficjalnie zakładano, że służyć będzie przede wszystkim wyścigom.

Wyniki przentowane na tarpanie z poznańskiej fabrykiStanisław Wiktor / CYRYL

Rozdawali auta

Wyścig podziwiało 20 tysięcy osób. Atrakcją, która ich przyciągała, była nie tylko rywalizacja na torze, ale też loteria. Wśród osób, które kupiły bilety, losowano trzy talony na "małego fiata" i jednego na poloneza.

Maluchy na torze, serwis w przyczepie kempingowej z NiewiadowaStanisław Wiktor / CYRYL

Najpierw na starcie stanęli kierowcy w 20 "maluchach". W tej rywalizacji do wygrania był Puchar Wojewody, który trafił w ręce Lecha Świątka.

Zwycięzca w kategorii Fiatów 126 pStanisław Wiktor / CYRYL

Potem do najnowszego dziecka polskiej motoryzacji, czyli polonezów, których premiera miała miejsce ledwie miesiąc wcześniej, zasiedli najlepsi polscy i czechosłowaccy rajdowcy, ale też rajdowy wicemistrz Europy z 1975 roku - Włoch Fulvio Bacchelli. W zawodach wzięły udział seryjne polonezy przesłane przez Fabrykę Samochodów Osobowych. Każdy dysponował - przynajmniej w teorii - takim samym autem.

Polonezy dostarczono prosto z FSOStanisław Wiktor / CYRYL

"Po pierwszym wirażu prowadzenie objął Andrzej Smorawiński. Następnie po dwóch okrążeniach liderem był Adam Polak, ale wkrótce wyprzedził go kierowca AW Krzysztof Różewski. W czołówce jechali też Włoch Fulvio Bacchelli, Adam i Andrzej Smorawińscy oraz Maciej Stawowiak. Na szóstym okrążeniu zaatakował Adam Smorawiński i objął prowadzenie. Nie trwało to jednak długo, bo pęknięta uszczelka w jego polonezie, wyeliminowała go z dalszej walki. Ostatecznie w wyścigu polonezów zwyciężył Krzysztof Różewski. Kolejne miejsca zajęli: 2. Fulvio Bacchelli, 3. Maciej Stawowiak z Warszawy" - czytamy w relacji na stronie Automobilklubu Wielkopolski.

- Zwycięstwo sprawiło mi oczywiście dużą satysfakcję, ale ja mam nad konkurentami tę przewagę, że jeżdżę na torze niemal codziennie, czasem po 300 km, znam każdy jego metr i to chyba zadecydowało o moim sukcesie, bo samochody wszyscy mieliśmy takie same - mówił zwycięzca po wyścigu polonezów.

Miękki polonez

Prezes Toru Poznań Adam Smorawiński wyścigu nie ukończył. Pytany przez dziennikarzy o to, jak polonez sprawował się na torze, odpowiadał: - Do jazdy wyczynowej jest za miękki, kładzie się na zakrętach, ale nie do tego celu został skonstruowany. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń.

Adam Smorawiński po wyścigu w czasie otwarcia Toru PoznańStanisław Wiktor / CYRYL

Puchar w tej kategorii fundował przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Poznaniu.

Wyścig zakończyła rywalizacja mieszana - na starcie zameldowali się kierowcy wystawców MTP w swoich autach: fiatach, ładach, skodach. "Konkurencję fiatów fabrycznych wygrał Janusz Serla z Bielska-Białej, a najszybszym z czterech startujących dziennikarzy był Jan Okulicz z tygodnika Sportowiec. Natomiast wyścig z handicapem zakończył się zwycięstwem Janusza Kiljańczyka z Warszawy, jadącego autem Renault 5, a za nim finiszowali Andrzej Smorawiński i Adam Polak, którzy startowali w Fiatach 125p" - czytamy na stronie Automobilklubu Wielkopolski.

Rywalizacja fiatów 125p. Na czele Andrzej SmorawińskiStanisław Wiktor / CYRYL

- W latach następnych, gdy uda nam się namówić do startu większą liczbę ekip zagranicznych, można będzie mówić o wydarzeniu na skalę europejską (...) Marzy nam się zorganizowanie międzynarodowego salonu motoryzacyjnego. I wówczas wyścigi na Torze "Poznań" mogłyby stanowić jego integralną część - mówił na zakończenie imprezy Henryk Sitarek, dyrektor MTP.

Nadzieja na Formułę 1

W 1979 roku na II Targowy Wyścig Samochodowy przyjechał gość specjalny - Kanadyjczyk Walter Wolf, właściciel zespołu Formuły 1. Do Poznania przywiózł bolid, którym rok wcześniej Grand Prix Monaco wygrał Jody Schecker. Za jego kierownicą w stolicy Wielkopolski zasiadł syn premiera - Andrzej Jaroszewicz, na którego zaproszenie Kanadyjczyk przyjechał do Poznania.

Była szansa na to, że widok bolidu Formuły 1 nie będzie tu ewenementem. W tamtym okresie władze Formuły 1 szukały toru w krajach bloku socjalistycznego. Tę okazję starano się wykorzystać. Adam Smorawiński pojechał na Grand Prix Holandii, gdzie po raz pierwszy spotkał się z legendarnym Bernie Ecclestonem, już wówczas najważniejszą osobą w F1. Anglik błyskawicznie podchwycił pomysł i już po 10 dniach przyjechał do Poznania zobaczyć tor na własne oczy. Wizytacja przebiegła pomyślnie: nie ma przeszkód, by właśnie tu odbywał się wyścig Formuły 1 - usłyszał z jego ust Adam Smorawiński.

- Na przeszkodzie stanęły nasze władze. Podobno nie wypadało w tak biednym kraju urządzać tak ekskluzywnych imprez. Trwał okres przemian politycznych; sprawę zaniedbano. tymczasem w naszej stronie świata na Formułę 1 zdecydowały się Węgry, państwo wcale od nas bardziej nie bogate - wspominał Smorawiński w książce "Od Tarpana do Volkswagena".

Wyścig Formuły 1 na Hungaroringu na Węgrzech po raz pierwszy rozegrano w 1986 roku. Zawody rozgrywane są tam do dzisiaj.

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Wiktor / CYRYL

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Borkowo (Pomorskie) doszło do karambolu na remontowanym odcinku drogi S7. W wyniku zderzenia 21 pojazdów zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Wśród poszkodowanych są dzieci. Zatrzymano 37-letniego kierowcę ciężarówki. Jak informuje policja, mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu przez policjantów, był trzeźwy. Zabezpieczono też krew do dalszych badań.

Karambol 21 aut pod Gdańskiem. Cztery osoby zginęły, kilkanaście rannych. Dzieci wśród poszkodowanych

Karambol 21 aut pod Gdańskiem. Cztery osoby zginęły, kilkanaście rannych. Dzieci wśród poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Argentyński dziennik "La Nacion" informuje, że dwie kobiety, które jako ostatnie były w pokoju hotelowym z brytyjskim muzykiem Liamem Payne'em przed jego śmiercią, zostały przesłuchane przez śledczych.

Media: śledczy przesłuchali prostytutki, które jako ostatnie były w pokoju z Payne'em

Media: śledczy przesłuchali prostytutki, które jako ostatnie były w pokoju z Payne'em

Źródło:
PAP

Na terenie Pokrowska ustawiane są zapory przeciwczołgowe - poinformowały władze miejskie. Mieszkańcy wzywani są do wyjazdu ze względu na zbliżające się do miasta wojska rosyjskie. W Pokrowsku jest około 12 tysięcy cywili.

W Pokrowsku ustawiają zapory przeciwczołgowe, wzywają mieszkańców do wyjazdu

W Pokrowsku ustawiają zapory przeciwczołgowe, wzywają mieszkańców do wyjazdu

Źródło:
PAP

Południowokoreańska agencja Yonhap donosi, że Korea Północna zaprzestaje używania kalendarza dżucze, czyli systemu liczenia lat od narodzin Kim Ir Sena, założyciela kraju. Ma to być kolejny krok w celu wzmocnienia kultu Kim Dzong Una poprzez zerwanie ze spuścizną poprzedników.

Media: Pjongjang odchodzi od kalendarza dżucze

Media: Pjongjang odchodzi od kalendarza dżucze

Źródło:
PAP

W ataku na furgon więzienny w Kolumbii zginęły trzy osoby, w tym Manuel Octavio Bermudez Estrada, skazany za zgwałcenie i zamordowanie co najmniej 30 dzieci – podało w piątek radio RCN.

Skazany gwałciciel i morderca dzieci zginął w zasadzce na furgon więzienny

Skazany gwałciciel i morderca dzieci zginął w zasadzce na furgon więzienny

Źródło:
PAP

Włoski rząd krytykuje postanowienie sądu w Rzymie, który nie utrzymał w mocy decyzji o umieszczeniu 12 migrantów z Bangladeszu i Egiptu w nowych ośrodkach przejściowych w Albanii. Mają oni w sobotę zostać przewiezieni do Włoch. To pierwsza grupa migrantów, która trafiła do Albanii prosto z łodzi na morzu. Na poniedziałek premier Giorgia Meloni zwołała posiedzenie rządu w sprawie migracji.

Włoski sąd nie zgodził się na pobyt migrantów w Albanii. Meloni: znajdę rozwiązanie tego problemu

Włoski sąd nie zgodził się na pobyt migrantów w Albanii. Meloni: znajdę rozwiązanie tego problemu

Źródło:
PAP

Ulewne opady nawiedziły w piątek północne Włochy. W Turynie z niepokojem obserwowano stan rzeki Pad - aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, władze zamknęły jej nabrzeże. W sporej części Piemontu obowiązywał alarm hydrologiczny, a opady mogą powrócić.

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Źródło:
Corriere Della Sera, ANSA

Na Kubie w piątek nie ma prądu. Doszło do potężnej awarii największej elektrowni w kraju i sieć energetyczna przestała działać - przekazał minister energii w Hawanie. Władze zamknęły szkoły i część przedsiębiorstw oraz wysłały pracowników administracji do domów. Mieszkańcy organizują protesty w kilku miastach, przekazały kubańskie niezależne media.

Blackout w całym państwie. Awaria elektrowni, sieć energetyczna wyłączona

Blackout w całym państwie. Awaria elektrowni, sieć energetyczna wyłączona

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Armia Izraela upubliczniła nagranie z drona, które według niej przedstawia ostatnie momenty życia przywódcy Hamasu Jahjy Sinwara. Widać na nim zniszczony już po ostrzale budynek, w którym na fotelu między gruzami siedzi pokryty pyłem mężczyzna. Na początku pozostaje nieruchomy, po chwili rzuca czymś w kierunku drona, na którym umieszczona jest nagrywająca go kamera. Sinwar został zabity w wymianie ognia z izraelskimi żołnierzami na południu Strefy Gazy.

"Ostatnie chwile" lidera Hamasu na nagraniu

"Ostatnie chwile" lidera Hamasu na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC, The Guardian

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Jest zawiadomienie do prokuratury dotyczące posła PiS, wcześniej przedstawiciela Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego w związku z jego zatrudnieniem w Lasach Państwowych. Jak poinformowało TOK FM, leśnicy będą domagać się, aby poseł zwrócił ponad 320 tysięcy złotych. Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych.

Podobno widzieli go pięć razy, miał zarobić 320 tysięcy. Zawiadomienie do prokuratury i odpowiedź posła

Podobno widzieli go pięć razy, miał zarobić 320 tysięcy. Zawiadomienie do prokuratury i odpowiedź posła

Źródło:
TOK FM, tvn24.pl

W piątek po południu na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia doszło do sześciu różnych zdarzeń, podczas których rozbitych zostało co najmniej 20 pojazdów. W zdarzeniu ucierpiały trzy osoby, na obwodnicy tworzyły się długie korki.

Drogowy paraliż na obwodnicy Wrocławia. Co najmniej 20 rozbitych pojazdów

Drogowy paraliż na obwodnicy Wrocławia. Co najmniej 20 rozbitych pojazdów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zdecydował, że uchwała nieistniejącej już Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna, wydana przez organ sprzeczny z konstytucją, musi być usunięta z bazy orzeczeń. Sprawa toczyła się z powództwa sędziego przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Wyrok jest prawomocny.

Prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej sędziego Juszczyszyna

Prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej sędziego Juszczyszyna

Źródło:
PAP

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zestresowane pszczoły przewoził w suche miejsce, uratował przed powodzią 20 pszczelich rodzin, o czym pisaliśmy w tvn24.pl. Łukasz Waryas z województwa lubuskiego otrzymał właśnie nagrodę Pszczelarza Roku 2024 przyznawaną przez Akademię Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. - To dla mnie zaszczyt, że doceniono ponad 11 lat mojej pracy - mówi Waryas.

Ratował pasiekę przed powodzią. Bohater reportażu tvn24.pl został Pszczelarzem Roku

Ratował pasiekę przed powodzią. Bohater reportażu tvn24.pl został Pszczelarzem Roku

Źródło:
tvn24.pl

"Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera to wstrząsające studium zła. Nagrodzony dwoma Oscarami film ukazuje prywatne życie Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz, i jego rodziny w idyllicznej scenerii domu i ogrodu na obrzeżach obozu koncentracyjnego. Jak zauważa krytyk Michał Walkiewicz, "to opowieść o prywatnym raju w środku cudzego piekła". Od dziś film można oglądać na platformie Max.

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP