Wydawało się, że to ziemia i śmieci ze sklepienia gorzowskiej katedry. Nie dla archeologów. Oni widzą tam prawdziwe skarby. - Znaleźliśmy ponad 100 artefaktów. Wśród nich są monety, zabawki i przedmioty codziennego użytku - opowiadają badacze.
To już prawie rok od pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Pożar wybuchł podczas obchodów 760-lecia miasta. Jesienią ruszyły przygotowania do remontu świątyni.
Jedną z pierwszych czynności było osuszenie całej świątyni oraz usunięcie wypełnienia sklepienia kruchty podwieżowej. Jak się okazało wypełnienie to składało się z grubej warstwy ziemi zalegającej bezpośrednio na sklepieniu. I to na niej znajdowały się różne przedmioty codziennego użytku.
Całą ziemię i "śmieci" przewiezione na teren firmy Eneris Surowce. - Każdy chciał jakoś pomóc. Dlatego bez chwili zastanowienia podstawiliśmy tam nasze kontenery, żeby zabrać gruz i śmieci. Potem przewieźliśmy je na teren firmy i tu do akcji wkroczyli archeolodzy - opowiada Bartosz Lewicki, prezes firmy Eneris Surowce.
Monety, zabawki
Badacze z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim przejrzeli "śmieci". Centymetr po centymetrze. I było warto. Znaleźli ponad 100 artefaktów datowanych na od XIV do XXI wiek.
- Znaleźliśmy wiele ciekawych przedmiotów. To m.in. rzeczy codziennego użytku, ale są też zabawki i dużo monet. O dziwo dość mało dewocjonaliów. Znaleźliśmy tylko dwa krzyżyki - opowiada Stanisław Sinkowski, archeolog z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.
Przedmioty trafią na wystawę w muzeum. Ta będzie dostępna od 29 czerwca. Wstęp darmowy.
Symbol miasta w ogniu
Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił kilka kondygnacji, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.
Świątynia, znajdująca się w samym centrum miasta, jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24