Sama jechała w pasach, dzieci już nie zapięła. Policja: mówiła, że jedzie tylko "kawałek" i jest trzeźwa

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24 Pomorze
Do zdarzenia doszło w Lęborku
Do zdarzenia doszło w LęborkuGoogle Earth
wideo 2/5
Google EarthDo zdarzenia doszło w Lęborku

Dwie kobiety jechały samochodem wraz z trójką małych dzieci, gdy zatrzymali je policjanci z Lęborka (woj. pomorskie). Choć dorosłe same zapięły się w pasy, żadne z dzieci nie było nimi zabezpieczone. Jak informują funkcjonariusze, kierująca nie widziała w swoim zachowaniu nic złego. Teraz odpowie przed sądem.

Jak opisuje nam asp. Marta Szałkowska z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, w niedzielę około godz. 22 na ulicy Niepodległości policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena. Jechały nim dwie kobiety - pasażerka trzymała na kolanach kilkunastomiesięczną dziewczynkę, a na tylnej kanapie siedzieli dwaj chłopcy.

Czytaj też: Uderzyła w drzewo, jej dwuletnia córka wypadła z auta. Była w foteliku, ale nie miała zapiętych pasów

Dorosłe w pasach, dzieci bez

- Żadne z dzieci nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa. Na pytanie policjanta, dlaczego pomimo tego, że sama korzystała z pasów, nie zadbała o bezpieczeństwo przewożonych dzieci, 41-latka stwierdziła, że przecież jest trzeźwa, a jedzie tylko "kawałek" - opowiada nam Szałkowska.

I dodaje: - Obie kobiety sprawiały wrażenie jakby nie były świadome zagrożenia. Kierująca nie widziała w swoim zachowaniu niczego złego i nie przyjmowała do wiadomości słów policjanta o niebezpieczeństwie, na jakie mogła narazić przede wszystkim najmłodszych.

Funkcjonariusz odstąpił od wymierzenia kobiecie mandatu i sporządził wniosek do sądu o ukaranie.

Kobiecie grozi wysoka grzywna i 15 punktów karnych.

Policja: pasy ratują życie

- Bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami. W samochodzie zawsze dbajmy o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Pamiętajmy, że jazda bez zapiętych pasów może doprowadzić do tragedii - podkreśla asp. Szałkowska. Przypomina, że niekorzystanie z nich nawet przez jedną osobę w aucie stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla niej samej, ale i dla pozostałych pasażerów w razie wypadku, a nawet przy niegroźnej z pozoru kolizji.

- Gdy dochodzi do mocnego uderzenia, pasy mogą nie tylko ocalić przed śmiercią, ale przede wszystkim zminimalizować obrażenia. Natomiast jeśli nie są zapięte, siła uderzeniowa dorosłego człowieka podczas wypadku to nawet trzy tony. Liczne testy i badania wskazują, że pasy bezpieczeństwa dwukrotnie zwiększają szanse na przeżycie - wyjaśnia funkcjonariuszka.

Pasy trzymają przy życiu
Pasy trzymają przy życiu30.10 | Ważysz 76 kilogramów, jedziesz z prędkością około 60 km/h. Przy mocnym hamowaniu twoje ciało zwiększa masę do 2,5 tony. Jeśli masz zapięte pasy bezpieczeństwa, to masz 40 procent więcej szans na przeżycie. Jak dobrze zapinać pasy - Łukasz Frątczak.tvn24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości