TVN24 | Pomorze

Uderzyła w drzewo, jej dwuletnia córka wypadła z auta. Była w foteliku, ale nie miała zapiętych pasów

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
KPP Iława/TVN24
Wypadek w Różnowie. Dziewczynka wypadła z auta
Wypadek w Różnowie. Dziewczynka wypadła z autaKPP Iława
wideo 2/8
KPP IławaWypadek w Różnowie. Dziewczynka wypadła z auta

21-latka straciła panowanie nad samochodem i uderzyła w drzewo. Jej dwuletnia córka wypadła przez boczną szybę. Jak się okazało, dziewczynka była w foteliku, ale nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policja publikuje nagranie z wypadku, do którego doszło w styczniu tego roku w Różnowie (Warmińsko-Mazurskie) i przypomina, jak prawidłowo przewozić dzieci autem. 

Do niebezpiecznego wypadku doszło 23 stycznia tego roku w Różnowie. Policjanci z komendy powiatowej w Iławie jednak dopiero teraz opublikowali nagranie, na którym widać zdarzenie, aby przypomnieć przed wakacjami, jak ważne jest prawidłowe przewożenie dzieci samochodem.

21-letnia mieszkanka Susza jechała razem z dwuletnią córką i 17-letnim bratem. Wyjeżdżając z łuku drogi, nie dostosowała prędkości do warunków na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia jej córka wypadła przez boczną szybę.

- Jak się później okazało, dziewczynka siedziała w foteliku, jednak nie była zapięta w pasy bezpieczeństwa. 21-latka z malutką córeczką oraz młodszym bratem zostali wtedy przetransportowani do szpitala - przekazali funkcjonariusze.

Jak przekazała st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa iławskiej policji, obrażenia były bardzo poważne, dlatego wcześniej policjanci nie pokazywali nagrania. 21-latka i jej córka wyszły już jednak ze szpitala, teraz czeka je rehabilitacja.

Zasady bezpieczeństwa

Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa i o tym, że za brak fotelika można otrzymać mandat oraz punkty karne.

- Ale największą karą, jaka może spotkać rodziców i opiekunów, jeśli zdecydują się przewozić dziecko bez fotelika, jest kalectwo lub śmierć dziecka - dodają funkcjonariusze.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że art. 39. (...) 3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. 4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji. (...) Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się: (...) 4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera; 5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego;

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/gp

Źródło: KPP Iława/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPP Iława

Pozostałe wiadomości