TVN24 | Pomorze

Pod plecakami znaleźli 10 milionów papierosów. Nielegalny transport trafił do Gdańska z Chin

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
CBŚP i KAS przejęły 10 mln nielegalnych wyrobów tytoniowych
CBŚP i KAS przejęły 10 mln nielegalnych wyrobów tytoniowych CBŚP
wideo 2/9
CBŚPCBŚP i KAS przejęły 10 mln nielegalnych wyrobów tytoniowych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej odkryli 10 milionów nielegalnych papierosów w gdańskim porcie. Towar znajdował się w jednym z kontenerów, które przypłynęły z Chin. Ukryty był pod plecakami, które legalnie miały trafić na terytorium Ukrainy.

Jak informuje nadkom. Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze CBŚP i pomorskiej KAS już wcześniej uzyskali informację, że do Polski może przypłynąć ładunek nielegalnych papierosów. - Wymiana informacji i współpraca pomiędzy służbami pozwoliła ustalić kontener zawierający nielegalny towar na terenie portu w Gdańsku. Według dokumentacji przewozowej, nadany w Chinach ładunek, miały stanowić plecaki, które następnie drogą lądową miały trafić na Ukrainę - tłumaczy nadkom. Jurkiewicz.

Gdyby ten towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 12 mln złCBŚP i KAS

"Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 12 mln zł"

Dzięki urządzeniom skanującym zapewnionym przez KAS, funkcjonariusze potwierdzili podejrzenia i otworzyli kontener, którego zawartość odbiegała od tej, która deklarowana była w dokumentach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Wewnątrz kontenera, za kartonami z plecakami, znajdowały się paczki z papierosami. W kontenerze zabezpieczono 10 milionów nielegalnych papierosów, opatrzonych znakami znanej marki tytoniowej. Wartość przejętego ładunku to 7,5 miliona złotych, a gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 12 milionów - podała Anita Wielanek, rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście

Wstępnie oszacowano wartość przejętego towaru na kwotę 7,5 mln złCBŚP i KAS

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP i KAS

Pozostałe wiadomości