Zmiany w mediach publicznych. Krzysztof Szczucki: nie skarżymy się, nie prosimy o interwencję, tylko mówimy

Źródło:
TVN24
Krzysztof Szczucki o zmianach w mediach publicznych
Krzysztof Szczucki o zmianach w mediach publicznychTVN24
wideo 2/20
Krzysztof Szczucki o zmianach w mediach publicznychTVN24

Byłem obok pani marszałek Elżbiety Witek, kiedy ona rozmawiała z panią Verą Jourovą i nie była to prośba o interwencję - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" poseł PiS Krzysztof Szczucki. Odniósł się do rozmowy posłanki PiS i unijnej komisarz na temat zmian w mediach publicznych. Szczucki mówił, że Witek "zwróciła uwagę tylko pani Jourovej, że przez lata zajmowała się w Polsce praworządnością", a dzisiaj "spokojnie sobie spaceruje po gabinetach i nie reaguje".

W środę posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zaczepili na korytarzu w gmachu parlamentu wiceszefową Komisji Europejskiej Verę Jourovą. Wręczyli jej pismo dotyczące sytuacji w mediach publicznych. 

Wcześniej tego samego dnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek. Dzień wcześniej wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Tymczasem posłowie PiS w ostatnich dniach pojawili się w siedzibie TVP, aby bronić stworzonej przez siebie tuby propagandowej.

Szczucki o rozmowie PiS z Jourovą: nie skarżymy, nie prosimy o interwencję, tylko mówimy

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki opowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że był "obok pani marszałek Elżbiety Witek, kiedy ona rozmawiała z panią Jourovą i nie była to prośba o interwencję".

- Zwróciła uwagę tylko pani Jourovej, że przez lata zajmowała się w Polsce praworządnością, z którą nie było realnych problemów - to było duże nadużycie mówienie o problemie z praworządnością - a dzisiaj, kiedy dokonuje się zamachu na media publiczne, i to zamachu głęboko nielegalnego, zresztą taka jest istota zamachu, to pani Jourova spokojnie sobie spaceruje po gabinetach i nie reaguje - przekonywał.

Na uwagę, że Zjednoczona Prawica krytykowała przez lata ówczesną opozycję, że odwołuje się do zagranicy, a teraz PiS zwraca się ku komisarz Jourovej, odparł: - Nie skarżymy (się - red.), nie prosimy o interwencję, tylko mówimy, że jest pewną hipokryzją, że wtedy była tak zaangażowana, a dzisiaj ma klapki na oczy.

Szczucki: można było zadziałać na różne sposoby, ale nie tak brutalnie

Gość TVN24 przekonywał też, że posłowie klubu PiS bronią "zasad" i "reguł". - Naprawdę można było przeprowadzić ustawę przez parlament, można było próbować przekonać do niej pana prezydenta. Można było zadziałać na różne sposoby, ale nie tak brutalnie, agresywnie, niezgodnie z prawem - powiedział Szczucki.

- Jak może premier (Donald) Tusk mówić u prezydenta, że będzie działał zgodnie z konstytucją, ustawami, a później wprost ustawę o Radiofonii i Telewizji i o Radzie Mediów Narodowych naruszać? Kodeks karny też naruszono, popełniono przestępstwa. To jest (...) skandal, skandal prawny - kontynuował.

Szczucki o zmianach w mediach publicznych: można było zadziałać na różne sposoby, ale nie tak brutalnie
Szczucki o zmianach w mediach publicznych: można było zadziałać na różne sposoby, ale nie tak brutalnieTVN24

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. "Jestem przekonany, że ten akt łaski jest ważny"

Krzysztof Szczucki był też pytany o sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, posłów PiS. W środę Sąd Okręgowy w Warszawie, orzekając w II instancji, wymierzył kary po dwa lata więzienia dla nich oraz po roku więzienia dla dwóch pozostałych byłych szefów CBA za działania operacyjne podczas "afery gruntowej". Wyrok jest prawomocny.

>> Co z mandatami Kamińskiego i Wąsika? Hołownia: wszystko wskazuje, że będę zmuszony je wygasić <<

Tymczasem prezydent Andrzej Duda później tego samego dnia spotkał się z Kamińskim i Wąsikiem, a Kancelaria Prezydenta RP oceniła, że "ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej".

Jak mówił Szczucki, sprawa ta "to jest oczywiście sytuacja bez precedensu". - Jestem przekonany, że ten akt łaski jest ważny, (ten), który prezydent wydał wcześniej. W związku z czym pan marszałek (Szymon) Hołownia nie powinien wygasić mandatów panom posłom Wąsikowi i Kamińskiemu - komentował.

Na uwagę, że marszałek Hołownia ma w ręku prawomocny wyrok, poseł PiS odparł, że "ten akt łaski też jest prawomocny, też obowiązuje".

Szczucki o sprawie Kamińskiego i Wąsika
Szczucki o sprawie Kamińskiego i WąsikaTVN24

Według niego "to postępowanie sądowe w ogóle dalej nie powinno się toczyć". - Akt łaski jest ważny. Nie wykluczam, że prezydent dokona jeszcze jakiegoś aktu potwierdzającego, ale powiem raz jeszcze, z punktu widzenia konstytucji nie jest to w moim przekonaniu konieczne - dodał.

Na pytanie, dlaczego jego zdaniem prezydent przed laty dokonał aktu łaski jeszcze przed prawomocnym wyrokiem, Szczucki przekonywał, że "prezydent ma swoje prerogatywy i może z nich korzystać tak jak chce i kiedy chce". - Tak uważał, miał taką wiedzę, która to uzasadniała. Ja wiedzy, którą miał urząd prezydencki wtedy i ma teraz na ten temat, nie mam, więc nie mogę tego oceniać - powiedział.

Autorka/Autor:akr/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl