"Był niezadowolony wczoraj. Zobaczymy, co będzie jutro". O co walczy Zbigniew Ziobro

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Rzymkowski: Ziobro walczy o swoją pozycję jako tego, który najbardziej radykalnie formułuje tezy
Rzymkowski: Ziobro walczy o swoją pozycję jako tego, który najbardziej radykalnie formułuje tezyTVN24
wideo 2/8
Rzymkowski: Ziobro walczy o swoją pozycję jako tego, który najbardziej radykalnie formułuje tezyTVN24

Na końcu się okaże, że weta nie będzie, a "miękiszonem" jest Ziobro - powiedział wicemarszałek Sejmu i lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz CzarzastyOdniósł się w ten sposób do stanowiska ministra sprawiedliwości, który mówił, że "rozporządzenie łączące budżet z ideologią" to "znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktatów". - Być może mamy do czynienia z ważnym etapem rozpadu Zjednoczonej Prawicy - stwierdził senator Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. Wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki powiedział: - Zbigniew Ziobro był niezadowolony wczoraj. Zobaczymy, co będzie jutro.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udał się do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę zawarcia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 i rozporządzenia w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Polska i Węgry sprzeciwiają się rozporządzeniu. W środę podczas spotkania ambasadorów państw Unii Europejskiej została przedstawiona propozycja kompromisu. W jednym z punktów tej propozycji zawarto stwierdzenie, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu". Decyzje w jej sprawie podjąć mają podczas szczytu unijni liderzy. 

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy, napisał, że "konkluzje interpretujące' i 'wytyczne' nie są prawem! Prawem jest rozporządzenie" ."Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktatów. Nie zgadzamy się na to!!! Walczmy o interes Polski" - oświadczył.

16 listopada Ziobro mówił, że Polska powinna zawetować budżet Unii Europejskiej, jeśli znajdą się tam zapisy uzależniające wypłatę środków od praworządności. Dodał, że "nie ma innej możliwości wobec bezprawia, które proponują największe kraje Unii Europejskiej".

Poseł PiS: Ziobro walczy o swoją pozycję

Poseł PiS Tomasz Rzymowski pytany w czwartek, o co gra Ziobro, odparł: "moim zdaniem o pozycję swoją". Dopytywany, czy chce zdetronizować premiera, powiedział, że "to byłaby zbyt daleko posunięta teza".

- W mojej ocenie po prostu walczy o swoją pozycję jako tego, który najbardziej radykalnie formułuje tezy, zdania, swoje stanowisko - dodał.

Ast: to raczej wzmacnia pozycję negocjacyjną premiera niż ją osłabia

Marek Ast (PiS) powiedział, że Ziobro "uzasadnia dotychczasowe zagrożenie wetem budżetu unijnego".

Na uwagę, że zdaniem Ziobry Polska nie powinna się zgodzić nawet na to, co teraz jest na stole, powiedział, że "jesteśmy koalicją trzech ugrupowań, Zbigniew Ziobro jest liderem Solidarnej Polski i na tym etapie przedstawia własne stanowisko". - Natomiast, kiedy zostaną przyjęte ostateczne konkluzje, to w tej sprawie musi wybrzmieć jednolity głos Zjednoczonej Prawicy - dodał.

- Tego rodzaju artykułowanie oczekiwań przez jednego z członków koalicji, w moim przekonaniu raczej wzmacnia zawsze pozycję negocjacyjną premiera niż ją osłabia - ocenił Ast.

Na pytanie, czy zgadza się z tym, co pisze Ziobro, odparł: ja się zgadzam z tym, w jaki sposób pan premier negocjuje budżet Unii Europejskiej i te kwestie powiązania z praworządnością". - Jestem przekonany, że wypracuje satysfakcjonujący dla Polski kompromis - powiedział.

Ast i Czarzasty o stanowisku Ziobry
Ast i Czarzasty o stanowisku ZiobryTVN24

Terlecki: nie przewiduję tąpnięć w koalicji

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany, czy w związku z możliwym porozumieniem w UE w sprawie rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności będzie tąpnięcie w koalicji rządzącej.

- Nie sądzę, nie przewiduję - odpowiedział. Na uwagę, że Zbigniew Ziobro był ewidentnie niezadowolony w związku z możliwym kompromisem, szef klubu PiS odparł: - Był [niezadowolony - red.] wczoraj, zobaczymy, co będzie jutro.

Na uwagę, że "jak ktoś mówi 'weto albo śmierć'", a takiego sformułowania używali politycy Solidarnej Polski, Terlecki odpowiedział, że "nie ma takiego pomysłu". - Spokojnie czekamy na wynik rozmów w Brukseli - oświadczył.

Terlecki: nie przewiduję tąpnięć w koalicji
Terlecki: nie przewiduję tąpnięć w koalicjiTVN24

Bosacki: być może mamy do czynienia z ważnym etapem rozpadu Zjednoczonej Prawicy

Senator Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki był pytany, czy jego zdaniem różnica zdań w obozie rządowym co do możliwego kompromisu w sprawie unijnego budżetu może doprowadzić do rozpadu Zjednoczonej Prawicy.

- Gyby nastąpiła polityczna śmierć Solidarnej Polski, to by mnie to kompletnie nie zdziwiło, bo uważam tę siłę polityczną za głęboko szkodliwą dla Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział. Jak stwierdził, "być może mamy do czynienia z ważnym etapem rozpadu Zjednoczonej Prawicy". - To również byłby dobry sygnał dla Polski - dodał.

Bosacki: być może mamy do czynienia z ważnym etapem rozpadu Zjednoczonej Prawicy
Bosacki: być może mamy do czynienia z ważnym etapem rozpadu Zjednoczonej PrawicyTVN24

Czarzasty: okaże się, że miękiszonem jest Ziobro

- Na końcu się okaże, że weta nie będzie, a "miękiszonem" jest Ziobro - komentował z kolei wicemarszałek Sejmu i lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty.

Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi ministra sprawiedliwości z 25 listopada. Wówczas Ziobro odnosząc się do negocjacji w sprawie unijnego budżetu, stwierdził, że "w negocjacjach nie można być 'miękiszonem', trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski".

- Myślę, że nie znajdzie go pan przez dwa tygodnie przynajmniej, albo przez trzy tutaj na tych korytarzach. Ja go zresztą szukam od rana i go nie widzę, czyli już się zaczął chować za kolumnami - powiedział Czarzasty reporterowi TVN24. - Trzeba mieć odpowiedzialność za słowa - dodał.

Ziobro: w negocjacjach nie można być "miękiszonem"
Ziobro: w negocjacjach nie można być "miękiszonem"TVN24

"Cała awantura tylko i wyłącznie ze względu na mały szantaż jednego ministra wobec Kaczyńskiego"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił w czwartek na konferencji prasowej, że w sprawie budżetu UE "byliśmy centymetry od katastrofy". - Naprawdę było blisko tego, że Polska nie otrzymałaby olbrzymiego wsparcia z Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że tego weta naprawdę nie będzie i że pieniądze popłyną szerokim strumieniem do Polski - do samorządów, do przedsiębiorców - dodał.

- Byliśmy centymetry od sytuacji absurdalnej. Rząd, jak rozumiem, zakładał taki scenariusz, że 26 państw Unii Europejskiej będzie pompowało miliardy w swoją gospodarkę, żeby wyjść z kryzysu, a Polska tych pieniędzy byłaby pozbawiona przez awanturniczą politykę rządu PiS. I tylko i wyłącznie ze względu na mały szantaż jednego ministra wobec Jarosława Kaczyńskiego cała ta awantura – mówił Trzaskowski. 

- Niestety, drodzy państwo, przyjdzie zapłacić rachunek za to, że dzisiaj nikt w Unii Europejskiej nie traktuje polskiego rządu, rządu PiS jako rządu przewidywalnego i racjonalnego. Ja sam rozmawiałem z bardzo wieloma politykami w całej Europie, którzy mówili mi jasno, że cierpliwość się kończy. Nie rozumieli tego, dlaczego szantaż jednego ministra w Polsce ma doprowadzić do tego, że odbudowa całej Unii Europejskiej po kryzysie może być zagrożona - dodał.

Trzaskowski: byliśmy centymetry od sytuacji absurdalnejTVN24

Budka: czy Morawiecki wyrzuci z rządu tych wszystkich, którzy wymusili bardzo złą taktykę?

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka wyraził pogląd, że to nacisk samorządowców, organizacji pozarządowych, opinii publicznej, ale przede wszystkim "zdrowego rozsądku" doprowadził do tego, że rząd ostatecznie wycofa się z "absurdalnych żądań" oraz próby wetowania unijnego budżetu.

Ocenił zarazem, że ostatnie tygodnie to "wielka klęska polskiej dyplomacji", a także "antyunijnej polityki prowadzonej" przez rząd. - Może cieszyć, że wreszcie pan premier poszedł po rozum do głowy, ale należy zapytać, po co to wszystko było, dlaczego Morawiecki na siłę dążył do tego, żeby skłócić nas z unijnymi partnerami, dlaczego zamiast rozmawiać o budżecie, o tym jak pozyskać dodatkowe środki, skupił się tylko na łamaniu prawa i próbie obrony tego, co jest nie do obrony w Polsce, a więc łamania zasad praworządności - mówił lider PO.

Zasugerował ponadto, że w rządzie powinny nastąpić dymisje. - Rodzi się pytanie, czy pan premier Morawiecki wreszcie okaże się twardym premierem i wyrzuci z rządu tych wszystkich, którzy zaproponowali i wymusili tą bardzo złą taktykę - mówił Budka.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl