TVN24 | Polska

Ziobro reaguje na projekt konkluzji w sprawie budżetu Unii Europejskiej, rzeczniczka PiS tłumaczy

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl
Jest projekt kompromisowych zapisów ws. budżetu UE. Relacja korespondenta TVN24 w Brukseli
Jest projekt kompromisowych zapisów ws. budżetu UE. Relacja korespondenta TVN24 w BrukseliTVN24
wideo 2/5
TVN24Jest projekt kompromisowych zapisów ws. budżetu UE. Relacja korespondenta TVN24 w Brukseli

"Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktatów. Nie zgadzamy się na to" - napisał wieczorem minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Wcześniej w środę pojawił się roboczy projekt konkluzji szczytu Rady Europejskiej, który miałby być kompromisem w sprawie budżetu. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska stwierdziła, że wpis Ziobry "nie jest przejawem różnicy zdań".

W czwartek na szczycie Rady Europejskiej odbędą się negocjacje budżetowe. Liderzy państw unijnych będą próbować rozwiązać obecną sytuację, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie budżetu na lata 2021-2027, w związku z przyjętym rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Rada Europejskashutterstock

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski zapoznał się w środę z roboczą wersją kompromisowych zapisów z konkluzji rozpoczynającego się w czwartek szczytu. Są one interpretacją przyjętego mechanizmu dotyczącego praworządności. To wstępny tekst, nad którym nadal trwają prace. Może być jeszcze modyfikowany.

Czytaj więcej: Jest robocza wersja projektu kompromisu w sprawie budżetu Unii Europejskiej

Ziobro: Konkluzje i wytyczne to nie jest prawo. Nie zgadzamy się na wejście w życie rozporządzenia

W środę wieczorem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał na Twitterze: "'Konkluzje interpretujące' i 'wytyczne' nie są prawem! Prawem jest rozporządzenie".

"Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów. Nie zgadzamy się na to!!! Walczmy o interes Polski" - podkreślił Ziobro.

"Mamy jeden cel"

Ten wpis ministra sprawiedliwości skomentowała w środę wieczorem rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Dopytywana, czy Ziobro nie prezentuje innego zdania niż premier, powiedziała: "To nie jest inne zdanie. W ramach Zjednoczonej Prawicy mamy jeden cel, a tego celu nie ma niestety opozycja".

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości