Ziobro: Polska powinna użyć weta, nie ma innej możliwości

Autor:
ads,
ft
//now
Źródło:
TVN24
Ziobro: Polska powinna użyć weta
Ziobro: Polska powinna użyć wetaTVN24
wideo 2/5
TVN24Ziobro: Polska powinna użyć weta

Polska powinna zawetować budżet Unii Europejskiej, jeśli znajdą się tam zapisy uzależniające wypłatę środków od praworządności - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem "nie ma innej możliwości wobec bezprawia, które proponują największe kraje Unii Europejskiej".

W ubiegłym tygodniu negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji wypracowali porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Zakłada ono, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, na przykład przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w danym kraju. Ostateczna decyzja należy do przywódców państw, ale zapadać będzie większością kwalifikowaną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że "Polska nie może zaakceptować tych mechanizmów w takiej wersji, gdyż prowadzi to do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną". W sprawie tego mechanizmu skierował list do unijnych przywódców, w którym zagroził wetem budżetu Unii Europejskiej, jeśli taki system zostanie uruchomiony.

Ziobro: nie chodzi o żadną praworządność, chodzi o radykalne ograniczenie suwerenności

Na konferencji prasowej w poniedziałek głos w tej sprawie zabrał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To jest kwestia, która będzie rozstrzygać o tym, czy Polska będzie suwerennym podmiotem w ramach wspólnoty, czy też zostanie poddana politycznemu zniewoleniu - ocenił.

Jego zdaniem "nie chodzi o żadną praworządność". - To tylko pretekst, piękne słowo, które trafia do ucha. Chodzi o instytucjonalne, polityczne zniewolenie, radykalne ograniczenie suwerenności - powiedział minister.

Przypomniał, że Solidarna Polska już na etapie negocjacji budżetowych w Radzie Europejskiej "zgłaszała, by pan premier skorzystał z prawa weta". - Teraz jest ten moment, gdy po raz kolejny jest możliwość skutecznego wykorzystania realnej władzy, jaką traktaty przypisują poszczególnym państwom - dodał.

Wypłaty z Unii Europejskiej a praworządność. Ziobro komentuje
Wypłaty z Unii Europejskiej a praworządność. Ziobro komentujeTVN24

Ziobro: Polska powinna użyć weta

Minister sprawiedliwości poinformował, że zajął stanowisko w tej sprawie i wysłał list do premiera Morawieckiego. - Mówimy "nie" i wskazujemy, że Polska powinna użyć weta - powiedział.

W jego ocenie "nie ma innej możliwości wobec bezprawia, które proponują największe kraje Unii Europejskiej wraz z Komisją Europejską". Dodał, że należy "skorzystać z tych środków, które gwarantują nam obronę naszych własnych interesów". Zdaniem ministra decyzje, o których mowa, dotyczą "spraw zasadniczych" i będą rozstrzygać o tym, co "przez dziesięciolecia będzie odbijać się na jakości życia Polaków".

Ziobro ocenił, że propozycja powiązania wypłat z budżetu z praworządnością "jest wymierzona w podstawowe interesy Polski". - Niezależnie jakie by to powodowało konsekwencje, Polska i wszyscy polscy politycy powinni mówić jednym głosem:  nie zgadzamy się na takie rozstrzygnięcia, nie zgadzamy się na tak radykalne uderzenie w pozycję Polski, nie zgadzamy się na tak radykalne ograniczenie suwerenności Polski i dlatego składamy weto, ponieważ chcemy, aby nasze podstawowe interesy były wysłuchiwane - powiedział minister.

Rozwiązanie dotyczące praworządności - w ocenie ministra - "jest bezprawiem w rozumieniu traktatów". - O kuriozum tej sytuacji świadczy to, że mamy do czynienia z hasłem obrony praworządności i [propozycją - przyp. red.] w sposób ostentacyjny łamiącą praworządność - przekonywał.

Maciej Sokołowski o rozporządzeniu o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Maciej Sokołowski o rozporządzeniu o powiązaniu funduszy UE z praworządnościąTVN24

Ziobro: brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera

Szef resortu sprawiedliwości został zapytany na konfernecji, co się stanie, jeśli premier nie zdecyduje się na weto. - Rozumiem, że to jest kwestia teoretycznych rozważań. Słuchając wypowiedzi pana premiera i innych polityków PiS-u - na czele z prezesem [Jarosławem - przyp. red.] Kaczyńskim - nie mam wątpliwości, że to są zbieżne oceny z tym, co tutaj zaprezentowaliśmy na konferencji - odparł.

Jak dodał, jeśli Morawiecki nie zawetowałby weta, "oznaczałoby to całkowitą utratę zaufania do premiera ze wszystkimi tego konsekwencjami".

- Ale mamy ten komfort, że nie jesteśmy w takiej sytuacji, myślimy zgodnie - zaznaczył.

Jaki: to jest dyskusja o tym, czy Polacy mają mieć wpływ na to, co będzie działo się w kraju

Głos na konferencji zabrał też między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, członek Solidarnej Polski. - Zadajmy sobie pytanie, co to praworządność. Klasyczna definicja to działanie na podstawie i w granicach prawa. To jest bardzo ważne, żebyśmy rozumieli o czym rozmawiamy - mówił eurodeputowany PiS Patryk Jaki.

Jaki wspomniał, "jedyna procedura na jaką Polska zgodziła się przy zmianie traktatów [unijnych - przyp. red.], to słynna procedura z artykułu 7". - Ta procedura wobec Polski toczy się już od kilku lat. Osoby, które oskarżają Polskę, nie są w stanie nawet przejść do drugiego etapu, dlatego że nie mają wymaganej traktatami większości - powiedział

Eurodeputowany PiS wskazał na punkty z obecnie obowiązującej oceny jakościowej, "za które grozi nam zabranie pieniędzy". Wśród nich znalazło się między innymi: "funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego", "sposób powołania pierwszego prezesa Sądu Najwyższego", powiązanie funkcji ministra sprawiedliwości z funkcją prokuratora generalnego, a także to, że "Rzecznik Praw Obywatelskich stoi w obliczu trudnego otoczenia ze strony rządzącej większości politycznej".

- Organizacja sądownictwa, obszar kultury, redystrybucji środków, obszar oświaty, definicji rodziny - wszystkie te kompetencje są zastrzeżone do państw członkowskich. To jest dyskusja o tym, czy Polacy mają mieć wpływ na to, co będzie działo się w ich kraju. To jest nowy mechanizm ustrojowy, który zostanie na lata. Proszę sobie wyobrazić, że Polacy głosują w przyszłości na jakiś program, ale on się nie podoba urzędnikom unijnym. I wtedy, dzięki takiemu mechanizmowi, Polacy mogą sobie mówić, a i tak urzędnik unijny zdecyduje jak ma być w Polsce - mówił Jaki.

Patryk Jaki o mechanizmie powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Patryk Jaki o mechanizmie powiązaniu funduszy UE z praworządnościąTVN24

"Mamy do czynienia z procesem politycznym, który służy obejściu traktatów"

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że "wchodząc do Unii Europejskiej, umówiliśmy się na pewne sprawy z państwami członkowskimi i z organami Unii Europejskiej". - Dzisiaj te fundamentalne zasady są łamane. Łamane są przez polityków w szczególności niemieckich, którzy dążą do stworzenia mechanizmów podległości politycznej tych państw członkowskich, które w ramach swoje suwerenności realizują inną niż porządna przez Berlin czy Bruksela agendę - mówił.

Sebastian Kaleta o mechanizmie powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Sebastian Kaleta o mechanizmie powiązaniu funduszy UE z praworządnościąTVN24

- Mamy do czynienia z procesem politycznym, który służy obejściu traktatów - ocenił.

Na konferencji wystąpili też inni politycy Solidarnej Polski: minister bez teki Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Autor:ads, ft //now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trzy osoby nie żyją, a kilka innych zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w czwartek na przedmieściach Jerozolimy – informują izraelskie media.

Wjazd do miasta, poranny szczyt. Padły strzały

Wjazd do miasta, poranny szczyt. Padły strzały

Autor:
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Nam przede wszystkim zależy, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskie, bo nie ma innego kraju, który tak bardzo chce ingerować w politykę i losy innych krajów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł KO Dariusz Joński, pytany o losy komisji "lex Tusk". Podkreślił też, że "ludzie chcą zmiany władzy", co pokazali 15 października i w związku z tym prezydent "nie ma żadnego wyjścia" przy kolejnym kroku powoływania rządu. - Może zdecydować, jakim długopisem podpisze - dodał.

"Przy drugim kroku prezydent nie ma żadnego wyjścia. Może zdecydować, jakim długopisem podpisze"

"Przy drugim kroku prezydent nie ma żadnego wyjścia. Może zdecydować, jakim długopisem podpisze"

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Powołany na dwa tygodnie nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak to były prezydent Radomia, a jego nazwisko pojawia się przy okazji afery nazywanej układem radomskim. - Tego typu podejrzenia powinny oznaczać niechęć do pełnienia funkcji publicznych albo rezygnację z nich – uważa Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nowy minister i sprawa sprzed lat. "Wszyscy zapomnieli, a teraz przyszedł cały na biało"

Nowy minister i sprawa sprzed lat. "Wszyscy zapomnieli, a teraz przyszedł cały na biało"

Autor:
Dawid
Rydzek
Źródło:
TVN24

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Autor:
est/ft
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

62-letnia kobieta zginęła w czołowym zderzeniu dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w środę w miejscowości Kosobudy (woj. lubelskie). Jak wynika z ustaleń policji kierujący Fordem 71-latek wpadł w poślizg i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka Citroenem, którym jechało pięć osób, w tym 62-latka.

Wpadł w poślizg, doprowadził do czołówki. Jedna osoba nie żyje, pięć trafiło do szpitala

Wpadł w poślizg, doprowadził do czołówki. Jedna osoba nie żyje, pięć trafiło do szpitala

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że pojawią się oblodzenia i opady marznące. Poza tym obficie popada śnieg, ściśnie mróz, możliwe są też zawieje śnieżne.

Szereg pogodowych niebezpieczeństw. Prognoza zagrożeń IMGW

Szereg pogodowych niebezpieczeństw. Prognoza zagrożeń IMGW

Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW
"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wzrosła w Polsce o 360,6 procent rok do roku, do poziomu 9,725 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jak wyjaśniono, to najwyższa kwota w historii rynku.

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

To ostatni rok, w którym firmy i przedsiębiorcy mogą skorzystać z wyższej ulgi na prezenty dla pracowników. Jak podaje "Rzeczpospolita", dzięki wyższym limitom zwolnień z PIT na świadczenia z funduszu socjalnego bez podatku można dostać prezent nawet za 2 tysiące złotych.

Wyższa ulga na prezent. Ostatnie chwile, żeby skorzystać

Wyższa ulga na prezent. Ostatnie chwile, żeby skorzystać

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Były dyrektor ds. profilaktyki w ministerstwie zdrowia w Rzymie Gianni Rezza ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w związku z COVID-19. Jego zdaniem ministerialne dane na temat liczby zakażeń są niedoszacowane, a w okresie świątecznym może dojść do podwójnego szczytu zachorowań, bo dołączy też fala grypy.

Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech

Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. W klubie PiS, podobnie jak w poprzednich głosowaniach dotyczących tej sprawy, znów widoczne były podziały. Za przyjęciem głosował między innymi Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał w Sejmie dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.

Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem

Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem

Autor:
asty/kg
Źródło:
TVN24

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie kontynuowały ataki naziemne na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i przesunęły się naprzód - przekazał w środowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW: Ukraińcy przerzucają grupy szturmowe na lewy brzeg Dniepru 

Autor:
tas/kg
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę – poinformował w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, powołując się na informacje organizacji absolwentów Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej.

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.  

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Autor:
jdw//am
Źródło:
The Guardian, BBC, TVN24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.  

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Autor:
jdw//am
Źródło:
 Chosun Ilbo, PAP, TVN24.pl

Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Kraków po raz kolejny nie powita nowego roku huczną imprezą na Rynku Głównym. Jak tłumaczy wiceprezydent miasta, powodów jest kilka – nie tylko finansowych. Urzędnicy zapraszają mieszkańców i turystów na mniejsze imprezy w różnych punktach Krakowa.

Zamiast sylwestra na rynku bieg, spektakle i koncerty. "Te imprezy pokazywały gorszą część naszej kultury"

Zamiast sylwestra na rynku bieg, spektakle i koncerty. "Te imprezy pokazywały gorszą część naszej kultury"

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Autor:
ral/tr
Źródło:
tvn24.pl

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Jeśli wziąłeś ślub w 1997 r., to jaką rocznicę obchodziłeś w 2022 r.: bawełnianą, skórzaną, srebrną czy tytanową? Na to pytanie za 500 złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Michalina Kwiecińska z Krakowa.

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Autor:
mw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Autor:
bż/ft
Źródło:
tvn24.pl, CNN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl