W jaki sposób giną dzieci i jak się ich szuka. Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Źródło:
Fundacja ITAKA, KGP, tvn24.pl
Po niemal pół wieku od zaginięcia córki wciąż jej poszukują.
Po niemal pół wieku od zaginięcia córki wciąż jej poszukują.
wideo 2/2
Po niemal pół wieku od zaginięcia córki wciąż jej poszukują.

W Polsce co roku ginie ponad dwa tysiące małoletnich. Choć 95 proc. wraca do domu w ciągu tygodnia, więcej niż sto dzieci i nastolatków rocznie przepada bez śladu. - W przypadku kilkulatków główne przyczyny zaginięcia są dwie: niewystarczająca opieka lub porwania rodzicielskie. U nastolatków najczęstsze są ucieczki. Gdy kończą 18 lat, mogą zgłosić się na policję i oświadczyć, że nie chcą być dłużej poszukiwane - tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w samym 2022 roku w Polsce zaginęło 12 881 osób. Ponad dwa tysiące z nich to małoletni. W dwóch poprzednich latach obie te statystyki - zarówno liczba wszystkich zaginionych, jak i liczba zaginionych, którzy nie ukończyli 18. roku życia - znajdowały się na bardzo podobnym poziomie. Wcześniej, w 2019 roku, polska policja otrzymała ponad 15 tys. zgłoszeń o zaginięciach. Tych dotyczących dzieci było niemal trzy tysiące.

Zestawianie tych liczb z danymi z wcześniejszych lat może jednak prowadzić do mylnych wniosków. W 2018 roku policja zmieniła bowiem sposób rejestracji zgłoszeń o zaginięciach. Najnowsze statystyki nie uwzględniają porwań rodzicielskich i powtórnych ucieczek z domu. Dlatego może się wydawać, że zaginięć jest coraz mniej.

"Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych siedmiu dni z powrotem trafia do swoich domów" - informuje KGP. Pięć procent przepada jednak bez śladu. W skali roku jest to zatem ponad setka dzieci i nastolatków. Od czterech dekad 25 maja obchodzony jest ich dzień - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Zaginięcia dzieci - główne przyczyny

Odpowiadając na pytanie o to, w jaki sposób giną dzieci, Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, podkreśla, że "to zależy, czy mówimy o małych dzieciach, czy o nastolatkach". - Jeśli chodzi o te pierwsze, główne powody są dwa: niewystarczająca opieka ze strony opiekunów, nie zawsze rodziców, lub porwania rodzicielskie, czyli sytuacje, gdy jeden z rodziców zabiera dziecko bez wiedzy drugiego. W przypadku nastolatków najczęstszą przyczyną zaginięcia są ucieczki. Jest to jedyna grupa wiekowa, w której wśród zaginionych przeważają kobiety, a właściwie dziewczęta - zaznacza.

Jezierska-Świergiel wyjaśnia, że małe, kilkuletnie dzieci zazwyczaj odnajdywane są w ciągu kilkudziesięciu minut czy kilku godzin. - W takich przypadkach bardzo ważne jest jak najszybsze zawiadomienie odpowiednich służb. Dzieci stanowią zagrożenie dla samych siebie, mogą na przykład ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. Poszukiwania prowadzone są jednak bardzo szybko i intensywnie, dzięki czemu zdecydowana większość zaginionych kilkulatków szybko wraca do domu - mówi ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Czterolatka porwana w centrum handlowym odnalazła się po latach w innym państwie

Nastolatki uciekają z domu

Trudniejszymi przypadkami są zaginięcia nastolatków. - U nich okres nieobecności zazwyczaj jest dłuższy niż u małych dzieci. Kilka dni, czasem tygodni, miesięcy. Zdarzają się jednak też takie sytuacje, że przez wiele lat nie mamy informacji na temat miejsca ich pobytu. Czasem nastolatki "na ucieczce" czekają na moment, kiedy staną się dorosłe. Gdy kończą 18 lat, mają możliwość zgłoszenia się na policję i oświadczenia, że nie chcą być dłużej poszukiwane. Po potwierdzeniu tożsamości bliscy kogoś takiego otrzymują informację o tym, że zaginiony się odnalazł, jednak służby nie przekazują danych dotyczących miejsca jego pobytu - tłumaczy wiceprezes Fundacji ITAKA.

I dodaje, że zaginieni wkraczający w dorosłość zgłaszają się także do jej organizacji. - Niedawno byłam świadkiem rozmowy naszej psycholog z zaginioną dziewczyną, która zadzwoniła do nas dokładnie w dniu swoich 18. urodzin z prośbą o wykreślenie jej z naszej Bazy Danych Osób Zaginionych. Musieliśmy ją spełnić. Jest to oczywiście dramat dla rodziny, ale każdy pełnoletni człowiek ma prawo do nieutrzymywania kontaktu z rodziną - podkreśla Jezierska-Świergiel.

Jak zgłosić zaginięcie dziecka?

Zaginięcie dziecka w pierwszej kolejności należy zgłosić na policję. - Policjanci traktują takie zgłoszenia bardzo poważnie, poszukiwania prowadzone są właściwie aż do skutku, który niestety nie zawsze jest pozytywny - mówi ekspertka. - W akcję poszukiwawczą angażowane są wszystkie służby zadysponowane przez policję. Zaginięcie małego dziecka zawsze kwalifikowane jest do pierwszego poziomu poszukiwań. Oznacza to, że nadzór nad sprawą przejmuje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Czasami, choć rzadko, włączany jest tzw. Child Alert, czyli system szybkiego powiadamiania o zaginięciu dziecka, np. za pośrednictwem mediów - dodaje.

Żeby zgłosić zaginięcie do Fundacji ITAKA, najpierw należy zgłosić zaginięcie na policję. - W przeciwnym razie nie podejmujemy żadnych działań. Byłyby one niezgodne z prawem - zaznacza Jezierska-Świergiel. - Ta zasada często bywa problemem w przypadku porwań rodzicielskich. Jeśli oboje rodzice mają pełnię władz rodzicielskich, policja nie może przyjąć zgłoszenia, a w konsekwencji my nie możemy publikować wizerunku dziecka - tłumaczy.

- Gdy mamy zgodę na rozpoczęcie poszukiwań, działamy wielotorowo: uruchamiamy wszystkie kontakty, sprawdzamy w szpitalach, publikujemy wizerunek w mediach społecznościowych i umieszczamy w nich dotyczące sprawy informacje, na stałe współpracujemy zarówno z mediami ogólnopolskimi, jak i regionalnymi oraz różnymi organizacjami i firmami. Od zeszłego roku publikujemy wizerunki osób zaginionych na ekranach zewnętrznych w całej Polsce. Ważną częścią naszej działalności jest też udzielanie pomocy psychologicznej i prawnej rodzinie poszukiwanego - wylicza Jezierska-Świergiel.

Świadomość rodziców wzrosła

Bez śladu przepadają zwykle nieco starsi małoletni, głównie nastolatki. Figurujące w Bazie Danych Osób Zaginionych Fundacji ITAKA wizerunki małych dzieci zaginionych i nieodnalezionych to sprawy sprzed lat. Aktualnie, ze względu na wzrost świadomości zarówno rodziców jak i dzieci, sposób sprawowania opieki znacznie się zmienił. Zmienił się też sposób ich poszukiwań. Policja ma do dyspozycji nowe technologie. Istnieje choćby wspomniany system Child Alert.  

- Widać efekty prowadzonych przez lata kampanii profilaktycznych. Zmienia się też mentalność ludzi, generalnie wzrosła świadomość rodziców. Dwadzieścia czy trzydzieści lat temu małe dzieci bawiły się same na placach zabaw. Dziś są pilnowane przez opiekunów, podwożone do szkoły i na popołudniowe zajęcia. Zdecydowanie mniej jest sytuacji, w których byłyby narażone na nieszczęśliwe wypadki czy działanie osób trzecich - podsumowuje Jezierska-Świergiel.

Najdłużej poszukiwane dziecko w Polsce

Za najdłużej poszukiwane dziecko w Polsce uznawana jest Beata Radke z Poznania, która zaginęła jako dziewięciolatka w kwietniu 1975 roku. Miała iść na religię i za półtorej godziny być z powrotem w domu, żeby zdążyć do szkoły. Ale nie dotarła ani na katechezę, ani na lekcje. Wciąż nie wiadomo, co się z nią stało. Kilka lat temu została uznana za zmarłą, ale jej zdjęcia nadal znajdują się w bazach osób zaginionych.

Profil Beaty Radke nadal można znaleźć w bazie zaginionych Fundacji ItakaZaginieni.pl

Sprawa Etana Patza

Gdy w Polsce trwały poszukiwania Beaty, w Nowym Jorku zaginął 6-letni Etan Patz. Był maj 1979 roku. Chłopiec, podobnie jak dziewięcioletnia poznanianka, przepadł bez śladu w drodze do szkoły. Ruszyły szeroko zakrojone poszukiwania. Wizerunek Etana pojawił się nawet na kartonach z mlekiem. Później pomysł ten wykorzystano również przy okazji poszukiwań innych zaginionych dzieci. Dzięki tej akcji kilkoro z nich wróciło do domu.

Etana Patza nigdy nie odnaleziono. W 2001 roku chłopiec został oficjalnie uznany za zmarłego. Przełom nastąpił 10 lat później, 33 lata po zaginięciu. Niejaki Pedro Hernandez przyznał się do zabójstwa sześciolatka. Chociaż ciała chłopca nigdy nie odnaleziono, Hernandez w 2017 roku za porwanie i zabójstwo został skazany na 25 lat więzienia.

Etan Patz stał się symbolem. Dzień 25 maja Ronald Reagan, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, ustanowił w 1983 roku Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego.

ZOBACZ TEŻ: Zaginiona dziewczynka odnaleziona po dwóch miesiącach w domu porywacza

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Fundacja ITAKA, KGP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium