Internetowi oszuści opracowali nową metodę wyłudzania danych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tym razem przyciągają uwagę, publikując rzekome informacje o odnalezieniu Iwony Wieczorek. Nie są one prawdziwe, a mogą doprowadzić do utraty dostępu do konta.
Jak podaje portal Cyber Rescue, w ostatnim czasie wzrosła liczba kontrowersyjnych publikacji na Facebooku, których autorami są oszuści. Tym razem próbują wykorzystać głośną sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek. W takich fałszywych wpisach znajdują się rzekome informacje dotyczące odnalezienia kobiety, które nie są jednak prawdziwe. Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku wracając z sopockiej dyskoteki. Miała wówczas 19 lat i do dziś nie wiadomo, co się z nią stało.
Oszuści mają nowy sposób
Cyber Rescue wyjaśnia, że taki fałszywy wpis dotyczący Iwony Wieczorek zawiera makabryczne szczegóły, które mają zachęcić internautę do kliknięcia w podany link. Pod nim, jak twierdzą autorzy postów, znajduje się więcej informacji w sprawie. Po kliknięciu w odnośnik następuje przekierowanie na stronę podszywającą się pod Radio RMF i wyglądającą łudząco podobnie do tej prawdziwej. Tam znajduje się dalsza część fałszywego artykułu, ale żeby uzyskać do niego dostęp, trzeba potwierdzić swój wiek. To z kolei wiąże się z koniecznością wpisania loginu i hasła do profilu na Facebooku.
Portal Cyber Rescue zauważa, że podanie tych danych powoduje ryzyko kradzieży tożsamości i utraty kontroli nad kontem. Oszuści mogą z naszego profilu rozsyłać spam, publikować niechciane treści albo wyłudzać pieniądze od naszych znajomych.
Jak się chronić przed oszustwem
Przypomnijmy, że aby uniknąć oszustwa, nie należy klikać w podejrzane linki napotkane w mediach społecznościowych ani pobierać plików od osób, których nie znamy. W razie zauważenia fałszywego postu można zgłosić go do administratorów. Zawsze należy sprawdzać dokładny adres URL strony internetowej, na którą wchodzimy. Należy zachować czujność wobec nieznanych źródeł informacji, ponieważ oszuści - tak jak w przypadku oszustwa wykorzystującego sprawę Iwony Wieczorek - mogą kierować się sensacyjnymi tytułami czy innymi przyciągającymi uwagę elementami.
Warto oprócz tego pamiętać, że oszuści mogą np. tworzyć fałszywe konta w mediach społecznościowych, próbując pozyskać dane osobowe lub wyłudzać pieniądze. Mogą wysyłać wiadomości e-mail, pochodzące rzekomo od Facebooka, w których ostrzegają o problemach z kontem i proszą o kliknięcie w link. W każdym z tych przypadków należy upewnić się, od kogo taka wiadomość pochodzi.
By wzmocnić swoje bezpieczeństwo w mediach społecznościowych, warto m.in. włączyć funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego, nie używać tego samego hasła w różnych portalach i włączyć alerty dotyczące logowania.
Źródło: cyberrescue.info, tvn24.pl