Jedni się buntują, inni rozpaczliwie tną koszty. Samorządowa mapa podwyżek

Źródło:
tvn24.pl
Z czego wynikają różnice w cenach energii dla samorządów? Prezes Tauronu wyjaśnia
Z czego wynikają różnice w cenach energii dla samorządów? Prezes Tauronu wyjaśniaTVN24
wideo 2/15
Z czego wynikają różnice w cenach energii dla samorządów? Prezes Tauronu wyjaśniaTVN24

Niektórzy samorządowcy - jak ci z Poznania - uważają, że zaproponowane ceny za energię elektryczną są nieporozumieniem. Inni - jak ci w Koszalinie - rozpaczliwie szukają oszczędności. Jeszcze inni - jak w przypadku Bydgoszczy - mają wątpliwości, czy przetargi na zakup prądu odbywają się uczciwie. Już teraz wiadomo, że samorządy za prąd będą musiały zapłacić kilka razy więcej niż do tej pory. W rekordowym Piotrkowie Trybunalskim, rachunki mają poszybować dziesięciokrotnie.

O ile więcej będą musiały zapłacić samorządy?tvn24.pl

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina mówi wprost o "dojeżdżaniu samorządów". W mieście za prąd trzeba będzie bowiem zapłacić blisko cztery razy więcej, niż dotąd. W tym roku za dostawy energii dla trzech spółek (Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Tramwajów Szczecińskich oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego) Szczecin płacił około 34 miliony złotych. W przyszłym miałoby to być o 85 milionów więcej. A to nie koniec, bo miasto nie otworzyło jeszcze kopert przetargu dla największej grupy zakupowej, obejmującej m.in. szkoły i instytucje kultury. Ma na to czas do października.

W dużo lepszej sytuacji jest oddalony o 170 kilometrów Szczecinek. Podwyżek na razie nie będzie, bo - jak tłumaczy Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy magistratu - miasto podpisało dwuletnią umowę, był ogłoszony przetarg i przez rok Szczecinek będzie jeszcze korzystać ze starej umowy.

Koszalin musi podpisać nową umowę i tamtejsi samorządowcy już zapowiadają szukanie oszczędności. Oferta na zakup energii elektrycznej na przyszły rok opiewa na kwotę 63 milionów złotych. To ponad cztery razy więcej niż w tym roku. Samorządowcy przyznają, że spodziewali się podwyżki, ale nie tak dużej. Zapowiadają, że drożyzna może wymusić wyłącznie niektórych lamp ulicznych, rezygnację z włączenia świątecznych iluminacji; od poniedziałku o godzinę skrócony zostanie też czas, w którym działa park wodny. 

Cztery razy więcej za prąd w przyszłym roku ma płacić też Kołobrzeg. Cena za dwuletnie dostarczanie energii poszybowała z 2,7 milionów złotych na 9 milionów złotych w skali dwóch lat. W tegorocznym przetargu najkorzystniejsza była oferta dostawcy Energa-Obrót. Najdroższy z oferentów proponował natomiast 13 milionów złotych za dwa lata.

Czytaj też: Polskie magazyny gazu są jednymi z najmniejszych w Europie

Przenosimy się do Trójmiasta. Samorządowcy z Gdańska i Sopotu na razie nie wiedzą, czy i o ile będzie drożej. Stawki poznają dopiero pod koniec września, kiedy otwarte zostaną oferty. Za sobą mają to urzędnicy z Gdyni. Oferta operatora Energa-Obrót jest ponad pięć razy wyższa od tego, co płacili w roku 2022. Jeśli zostałaby przyjęta, to z 461 złotych płaconych w tym roku za megawatogodzinę, to w przyszłym trzeba by było zapłacić 2450 złotych. Kwota zaproponowana przez oferenta przekracza wysokość oszacowania przez władze Gdyni. 

Cztery razy więcej za prąd - według prognoz - zapłacić ma też samorząd w Gorzowie Wielkopolskim. W Poznaniu podwyżki wywołały szok tak duży, że miasto planuje unieważnić przetarg na dostawę prądu. Zgodnie z wynikami dotychczasowego postępowania miasto miałoby zapłacić za energię 409 milionów złotych, czyli niemal pięciokrotnie więcej niż obecnie. Prezydent Jacek Jaśkowiak stawki nazwał "spekulacyjnymi". Z wizją podobnej, pięciokrotnej podwyżki muszą się też mierzyć samorządowcy w Gnieźnie i Bydgoszczy, gdzie właśnie przygotowywane jest nowy przetarg. Prezydent miasta liczy na to, że tym razem przystąpi do niego więcej niż jedna państwowa spółka energetyczna, a ceny będą bardziej rozsądne, bo - jak przekonuje prezydent Rafał Bruski - 500 procent podwyżki "nijak ma się do rzeczywistości":

Bydgoszcz unieważniła przetarg na zakup prądu
Bydgoszcz unieważniła przetarg na zakup prądu

- Inflacja nie jest aż tak duża, a ceny prądu na giełdach, a więc tego, który można kupić od ręki, są zdecydowanie niższe niż te, które miastu zaproponowała państwowa spółka - wskazuje prezydent. Samorządowiec dzieli się w rozmowie z tvn24.pl wątpliwościami, czy przetargi na zakup prądu odbywają się uczciwie:

- Dlaczego jest tak, że do przetargów przystępują po jednej państwowej spółce, no i dlaczego te ceny są tak bardzo wysokie? - pyta prezydent.

Czytaj też: Oświetlenie ulic, autobusy szkolne, zimowe utrzymanie dróg... Samorządy tną wydatki

Nowe, drakońskie stawki uderzą też w składających się na miejski budżet w Toruniu, gdzie cena energii ma podskoczyć sześciokrotnie. W ubiegłym roku za kilowatogodzinę płacono tam 30 groszy. W pierwszym kwartale tego roku cena wynosiła 59 groszy, a w trzecim kwartale tego roku już 1,02 zł. Teraz miasto jest w trakcie przetargu na czwarty kwartał - prezydent miasta liczy, że trzeba będzie zapłacić już 1,9 złotego.

O ile więcej będą musiały zapłacić samorządy?tvn24.pl

Podobnie jak w Poznaniu, z wynikami przetargu na dostarczanie energii nie mogą pogodzić się samorządowcy w Olsztynie. W postępowaniu na zasilanie budynków dla grupy zakupowej, w której jest miasto ceny wzrosły ponad pięciokrotnie (o 540 procent). Koszt oświetlenia ulicznego poszybował z kolei o 380 procent. Zdaniem prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza podwyżka jest "nie do zaakceptowania". Nowe postępowanie powinno zostać ogłoszone pod koniec września, a jego rozstrzygnięcie ma nastąpić pod koniec listopada.

O "wyroku dla samorządu" mówią z kolei w Radomiu. Miasto może za prąd w przyszłym roku zapłacić dziewięć razy więcej. Miasto dostało tylko jedną ofertę na dostawę energii elektrycznej. "To rozbój w biały dzień i wyrok na samorząd. Tylko za oświetlenie ulic mielibyśmy zapłacić o 65 milionów złotych drożej. To więcej niż wydajemy łącznie na radomską kulturę i sport. Apeluję do rządu i zarządu Enei o opamiętanie. Nie napychajcie swoich kieszeni kosztem miasta i jego mieszkańców!" - bił na alarm na Facebooku wiceprezydent Radomia, Mateusz Tyczyński.

Rafał Jedwabny o kryzysie energetycznym
Rafał Jedwabny o kryzysie energetycznym TVN24

Największa w Polsce Warszawa za prąd będzie musiała płacić niemal trzy razy tyle, co dotąd. Jak przekazała Monika Beuth, rzeczniczka stołecznego ratusza, rachunki za prąd wzrosną o 280 procent. - To rezultat przetargu Warszawskiej Grupy Zakupowej, który zapobiegliwie rozstrzygnięty został wcześnie, jeszcze przed wakacjami - poinformowała Beuth. Podkreśliła, że gdyby przetarg był rozstrzygany teraz, podwyżka byłaby wyższa. W skład Warszawskiej Grupy Zakupowej wchodzi około 850 miejskich instytucji, w tym również Metro Warszawskie oraz Tramwaje Warszawskie.

Przetargu na energię nie będzie rozpisywać za to Białystok. Miasto - jak przekazuje Agnieszka Zabrocka z białostockiego magistratu - kupuje energię elektryczną i gaz na Towarowej Giełdzie Energii w najdogodniejszym terminie, w zależności od tego, kiedy cena jest najniższa. - Miasto nie zawiera kontraktu z dostawcą na cały rok, tylko kupuje energię w transzach, dlatego trudno nam oszacować, jakie koszty poniesiemy - przekazuje Zabrocka. Miasto spodziewa się, że na zakup trzeba będzie przeznaczyć dwukrotnie więcej, niż w tym roku.

O ile więcej będą musiały zapłacić samorządy?tvn24.pl

Pięć razy więcej za prąd miał płacić Wrocław. W przetargu na przyszły rok wpłynęła tylko jedna oferta - od PGE Obrót - na kwotę 405 milionów złotych, co stanowi podwyżkę o ponad 500 procent rok do roku. Przetarg został unieważniony, ale już przed rozstrzygnięciem kolejnego prezydent Jacek Sutryk mówi o konieczności oszczędzania: zapowiada, że w ramach szukania oszczędności miasto nie zorganizuje imprezy sylwestrowej na Rynku i zrezygnuje też z kilku innych wydarzeń.

Łódź jeszcze nie wie, z jakimi stawkami będą musieli zmierzyć się mieszkańcy. W tym roku za jedną megawatogodzinę trzeba było zapłacić 509,3 zł. Według wyliczeń radnych - biorąc pod uwagę szacowany wzrost cen prądu - w 2023 roku miasto na ten cel musi zabezpieczyć w budżecie od 228 do 262 milionów złotych. Dla porównania - w tym roku wydano na ten cel 58 milionów złotych. Łódź - podobnie jak wiele innych samorządów - kupuje prąd w ramach grupy zakupowej.

Rekordowe - dziesięciokrotne wzrosty szykują się w Piotrkowie Trybunalskim. Jedyny dostawca energii, który przystąpił do przetargu ogłoszonego przez grupę zakupową, w skład której wchodzi między innymi miasto i starostwo, zaoferował cenę o 1040 procent wyższą od dotychczasowej. Ireneusz Czerwiński, sekretarz Zarządu Powiatu Piotrkowskiego mówi o "niezrozumiałym podejściu" rządowej agencji energetycznej, która oferuje takie kwoty. Tutaj też - jak we Wrocławiu czy Poznaniu - odbędzie się nowy przetarg. 

O ile więcej będą musiały zapłacić samorządy?tvn24.pl

Nowy przetarg na zakup energii elektrycznej zapowiadają też w Sandomierzu. Samorządowcy skupieni w Sandomierskiej Grupie Zakupowej nie zaakceptowali nowych cen za prąd, którą zaporponował jedyny oferent w przetargu: firma Tauron. Złożona oferta jest prawie osiem razy wyższa od obecnie obowiązującej. Do tej pory płacili rocznie ponad 5 milionów złotych, teraz zaoferowano im ofertę na ponad 39 milionów złotych. Marcin Piwnik, starosta sandomierski apeluje do premiera o zamrożenie ceny energii i wyraża zdziwienie, skąd tak wysokie ceny w sytuacji, kiedy "firmy energetyczne odnoszą bardzo duże zyski". 

Również Tarnów szykuje się na rozpaczliwe szukanie oszczędności. Według prognoz, miasto w przyszłym roku wyda na zakup energii elektrycznej dla swoich jednostek 49 milionów złotych. To prawie o 30 milionów więcej niż w bieżącym roku. 

Przemyśl też musi wybrać nowego dostawcę energii elektrycznej, ale nie jest to łatwe. Z oferty, która spłynęła do miasta wynika, że koszt jednej megawatogodziny ma wzrosnąć z 300 do 2200 złotych. - Za samo oświetlanie ulic dotąd płaciliśmy około dwóch milionów złotych. Jeżeli zawarlibyśmy umowę na zaporponowanych warunkach, koszt wzrósłby siedmiokrotnie - przekazuje Witold Wołczyk z przemyskiego magistratu. 

Świeradów-Zdrój zaczyna oszczędzać przez inflację i kryzys
energetyczny
Świeradów-Zdrój zaczyna oszczędzać przez inflację i kryzys energetycznyTVN24

Umowę na przyszły rok udało się zawrzeć za to w Zamościu. Będzie niemal trzykrotnie drożej, niż obecnie. Piotr Orzechowski, zastępca prezydenta miasta przekazuje, że podpisana została umowa z PGE Obrót. Zasilanie miejskiej infrastruktury technicznej, na którą składa się oświetlenie uliczne, parkowe i iluminacja budynków będzie kosztować 7 mln 858 tysięcy złotych. W tym roku było to 2 mln 745 tysięcy złotych.

Operatorzy: kto płacił mniej, bardziej odczuje zmiany

Jak to się dzieje, że miasta otrzymują tak bardzo różniące się oferty od operatorów? Piotr Ludwiczak z firmy Enea przekazuje, że oferty dla samorządów są w rzeczywistości zbliżone, a różnice wynikają z "efektu bazy":

- Chodzi o różne parametry w dotychczasowych umowach i tych wynikających z obecnych warunków. Dotychczasowe umowy były również zawierane przez samorządy na warunkach rynkowych, które też się zmieniały, choć nie tak dynamicznie i skokowo, jak w ostatnich miesiącach. Samorządy, które wcześniej miały niższe stawki odczuwają dziś większą zmianę - przekazuje Ludwiczak.

Ciemne ulice polskich miast
Ciemne ulice polskich miastTVN24

W swoim komunikacie wskazuje, że duże podwyżki są konsekwencją kryzysu energetycznego w Europie, który rozpoczął się wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Czytaj też: Premier zapowiada nowy mechanizm kalkulowania cen energii

- Istotnie na ceny energii wpływają również wysokie koszty cen emisji CO2 w UE. Obecnie ceny zmieniają się z dnia na dzień. Wyzwaniem jest bardzo duża zmienność cen na giełdzie oraz rekordowo niskie obroty. Zakup energii w celu zabezpieczenia warunków umowy rozciąga się w czasie, co powoduje, że w cenie energii elektrycznej kalkulowane jest ryzyko zmiany cen - podkreśla Piotr Ludwiczak.

W podobny sposób podwyżki tłumaczy prezes Tauronu, Paweł Szczeszek. Mówi o bardzo wysokich cenach węgla, które przenoszą się na koszt uzyskania energii. Dementuje, jakoby w spółkach energetycznych pojawiały się wysokie zyski:

- To jest niezrozumienie sytuacji. Nasze marże są bliskie zeru - zapewniał Szczeszek. 

Z czego wynikają różnice w cenach energii dla samorządów? Prezes Tauronu wyjaśnia
Z czego wynikają różnice w cenach energii dla samorządów? Prezes Tauronu wyjaśniaTVN24

Autorka/Autor:bż/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu i pożaru, do których doszło w sobotę w szpitalu w podpoznańskim Puszczykowie. Ranni to pracownicy lecznicy. Z pobliskiego oddziału ewakuowano 36 osób. Strażacy wskazują, że prawdopodobną przyczyną pożaru było rozszczelnienie jednej ze szpitalnych instalacji technicznych.

Wybuchy i pożar w szpitalu. Są ranni

Wybuchy i pożar w szpitalu. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala po wypadku, do którego doszło na autostradzie A4 pod Zgorzelcem. To kierowca autokaru, który z nieustalonych dotąd przyczyn zjechał z drogi i spadł z wiaduktu.

Autokar spadł z wiaduktu

Autokar spadł z wiaduktu

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy spadnie śnieg? Na horyzoncie w prognozach widać koniec wyżowej monotonii. Zastąpią ją chłód, śnieg i wiatr - zjawiska typowe dla przedzimia. Po zgniłym wyżu nastanie aura niżowa, równie wymagająca. O tym, co czeka nas w pogodzie do końca listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Donald Tusk w sobotę pytany był o doniesienia o ewentualnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i jego możliwym spotkaniu z Donaldem Trumpem. Tusk przekazał, że prezydent uprzedził go, że "jest prawdopodobna w niedługim czasie jego wizyta w USA". - Poinformował mnie, że będziemy ustalali wspólne stanowisko - podkreślił szef polskiego rządu.

Tusk o ewentualnej wizycie prezydenta w USA: będziemy ustalali wspólne stanowisko

Tusk o ewentualnej wizycie prezydenta w USA: będziemy ustalali wspólne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O tym, kto zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, zdecydują wszyscy członkowie KO w głosowaniu - przekazał szef MSZ Radosław Sikorski po wyjściu z obrad zarządu partii. - Liczę na rycerskie współzawodnictwo z Rafałem Trzaskowskim - oświadczył. - Prawdziwym pojedynkiem są wybory prezydenckie w przyszłym roku - stwierdził prezydent Warszawy.

Radosław Sikorski staje do wyścigu z Rafałem Trzaskowskim. Prawybory w Koalicji Obywatelskiej

Radosław Sikorski staje do wyścigu z Rafałem Trzaskowskim. Prawybory w Koalicji Obywatelskiej

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, do których staną Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski, odbędą się jeszcze w listopadzie - zapowiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że głosować będą mogli w nich wszyscy członkowie KO. - Wybór jest między tymi dwoma kandydatami, nie będzie kolejnych zgłoszeń - dodał.

Tusk o prawyborach: głosowanie jeszcze w listopadzie

Tusk o prawyborach: głosowanie jeszcze w listopadzie

Źródło:
TVN24, PAP

- Chcemy mieć tanią energię, chcemy konkurować z resztą świata, chcemy mieć naprawdę konkurencyjną gospodarkę. Chcemy, żeby ludzie czuli się bezpiecznie w Polsce, jeśli chodzi o ceny energii - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. - Zwróciłem się zresztą do ministra finansów, żeby naprawdę pilnie przedstawił sposób mrożenia cen energii - dodał szef rządu.

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Źródło:
TVN24

Straż Miejska w Polsce ma prawo kontrolować domy i mieszkania. Kontrola dotyczy sposobu gospodarowania odpadami, rodzaju pieca lub kotła grzewczego. Strażnicy weryfikują również, czy właściciel nieruchomości zgłosił źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W Warszawie wystawiono w 2024 roku mandaty w łącznej wysokości 120 tysięcy złotych. Oto zestawienie kontroli i liczby mandatów w różnych miastach w Polsce.

Kontrole w domach i mieszkaniach. Sypią się mandaty

Kontrole w domach i mieszkaniach. Sypią się mandaty

Rodzinna tragedia w Tomaszowie Lubelskim. Dwuletni chłopiec nie żyje, a cztery osoby trafiły do szpitala z objawami zatrucia. Dzień wcześniej w piwnicy domu rozłożony został środek owadobójczy. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.

Nie żyje dwulatek, cztery osoby w szpitalu. W piwnicy był rozłożony środek owadobójczy

Nie żyje dwulatek, cztery osoby w szpitalu. W piwnicy był rozłożony środek owadobójczy

Źródło:
tvn24.pl

Akt oskarżenia za zniesławienie, umorzenie za podszywanie się. Prokuratura mówi o wynikach śledztw, w których poszkodowanym miał być Kamil L., znany jako Budda.

Przed zatrzymaniem "Budda" miał być szantażowany. Ustalenia prokuratury

Przed zatrzymaniem "Budda" miał być szantażowany. Ustalenia prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę przed południem w szpitalu zmarł 72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna, który był ofiarą brutalnej napaści. Informację o jego śmierci przekazał rzecznik Kurii w Olsztynie ks. Marcin Sawicki. W areszcie przebywa 27-letni mężczyzna podejrzany w tej sprawie. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Duchownego napadł w celach rabunkowych.

Zmarł brutalnie pobity ksiądz

Zmarł brutalnie pobity ksiądz

Źródło:
PAP
Jesse Eisenberg dla tvn24.pl: postanowiłem w pewien sposób powrócić do polskości

Jesse Eisenberg dla tvn24.pl: postanowiłem w pewien sposób powrócić do polskości

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Indonezyjski wulkan Lewotobi Laki Laki na wyspie Flores wybuchł co najmniej trzy razy w sobotę, wyrzucając w powietrze kolumnę popiołu na wysokość dziewięciu kilometrów. Władze planują poszerzyć obszar wokół krateru, gdzie nie będą mogli zbliżać się ludzie.

"Erupcja wciąż trwa". Chcą poszerzyć strefę ewakuacji

"Erupcja wciąż trwa". Chcą poszerzyć strefę ewakuacji

Źródło:
Reuters

- Używaliśmy sygnałów świetlnych, dźwiękowych i trąbiliśmy na niego - relacjonuje ratownik pogotowia ratunkowego. Samochód, który jechał przed karetką nie ustąpił pojazdowi pierwszeństwa. Transport był pilny i liczył się czas. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Źródło:
Kontakt24
Bułki znikały przed dziesiątą, dentyści nie mogli leczyć. A potem runął mur

Bułki znikały przed dziesiątą, dentyści nie mogli leczyć. A potem runął mur

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyniku wybuchu bomby na stacji kolejowej w mieście Kweta w Pakistanie zginęły co najmniej 24 osoby, a ponad 40 zostało rannych - poinformowała lokalna policja.

Bomba na dworcu. Dziesiątki zabitych i rannych

Bomba na dworcu. Dziesiątki zabitych i rannych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, BBC

Donald Trump nie ma wielkiej sympatii do krajów zachodniej Europy, szczególnie do Niemców, więc czy jest zainteresowany innym układem? Możliwe - stwierdził w "Jeden na jeden" Aaron Korewa z Atlantic Council. Według niego zwycięstwo republikanina może oznaczać przetasowania przy sojuszniczym stole Waszyngtonu. - To, że Polska nie tylko wydaje dużo na obronność, ale także kupuje sprzęt amerykański, to jest doceniane w Stanach - wskazał.

Korewa: Trump widzi Polskę jako model europejskiego kraju

Korewa: Trump widzi Polskę jako model europejskiego kraju

Źródło:
TVN24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W sobotę IMGW wydał ostrzeżenia przed gęstymi mgłami. To mocno wpływające na komfort jazdy zjawisko atmosferyczne da się we znaki kierowcom podróżującym po sporej części kraju.

IMGW ostrzega. W tych miejscach jazda samochodem może być szczególnie trudna

IMGW ostrzega. W tych miejscach jazda samochodem może być szczególnie trudna

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Przegapiliście ostatnie przeloty satelitów Starlink, czyli "gwiezdnego pociągu"? Tego wieczoru znów nadarzy się okazja, by zobaczyć to zjawisko. O której godzinie spojrzeć w niebo i czy pogoda dopisze w obserwacjach? Sprawdź.

"Najbardziej widowiskowa forma przelotu". O której godzinie spojrzeć w niebo?

"Najbardziej widowiskowa forma przelotu". O której godzinie spojrzeć w niebo?

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Warto, by Ministerstwo Cyfryzacji rozważyło opracowanie własnej aplikacji, która stanowiłaby alternatywę dla portalu X - twierdzi dr hab. Tomasz Michalak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego zdaniem własna platforma będzie stanowiła skuteczne zabezpieczenie w walce z dezinformacją szerzoną na portalach komercyjnych.

Polska alternatywa dla portalu Elona Muska? "Pomysł jest dobry"

Polska alternatywa dla portalu Elona Muska? "Pomysł jest dobry"

Źródło:
PAP

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w mące żytniej typ 720 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. GIS apeluje, by nie spożywać produktu ze względu na ryzyko szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

Ostrzeżenie przed mąką. "Stwarza ryzyko dla zdrowia"

Ostrzeżenie przed mąką. "Stwarza ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP

W wodach Zatoki Puckiej w pobliżu Jastarni w okolicy wraku ORP Ślązak zaginął nurek, który brał udział w rekreacyjnym nurkowaniu. W poszukiwaniach bierze udział SAR, Straż Graniczna i strażacy.

Wypadek nurka na wraku statku. Trwają poszukiwania

Wypadek nurka na wraku statku. Trwają poszukiwania

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

W sobotę rano na dachu klasztoru ojców redemptorystów w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) pojawił się ogień. Pięć osób ewakuowało się z budynku. Spaliło się 500 metrów kwadratowych dachu, który częściowo się zawalił. Straty oszacowano na około milion złotych.

Pożar w klasztorze ojców redemptorystów

Pożar w klasztorze ojców redemptorystów

Źródło:
tvn24.pl

Sejm skierował do dalszych prac w komisji poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie częściowej dekryminalizacji aborcji. Antonina Lewandowska z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA i profesor Maciej Socha kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w programie "Tak jest" zgodzili się, że jest to krok w dobrą stronę. Profesor Socha przytoczył przykład zgwałconego transpłciowego mężczyzny, któremu trzykrotnie odmówiono przeprowadzenia aborcji. - Skalpel się w kieszeni otwiera – powiedział.

Profesor Socha: zgwałconemu transpłciowemu mężczyźnie w trzech ośrodkach odmówiono aborcji

Profesor Socha: zgwałconemu transpłciowemu mężczyźnie w trzech ośrodkach odmówiono aborcji

Źródło:
TVN24

Oddział dzienny EZRA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie pomoc otrzymują dzieci w kryzysie psychicznym, ma zostać zamknięty z końcem listopada. To decyzja władz placówki, z którą nie zgadzają się rodzice. - To jedyne miejsce, w którym nasze dzieci otrzymały właściwą pomoc. Teraz będą musiały zacząć wszystko od nowa - mówią.

Chcą zamknąć placówkę dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Przerwanie terapii grozi nawrotem"

Chcą zamknąć placówkę dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Przerwanie terapii grozi nawrotem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawomocny wyrok dla właścicielki przytuliska dla psów w powiecie ostrołęckim. Chodzi o znęcanie się nad ponad 40 psami. Sąd wymierzył kobiecie karę więzienia w zawieszeniu i zakazał posiadania zwierząt. Zwierzęta były zaniedbane, nie miały należytej opieki, stałego wyżywienia i dostępu do wody.

Miała się opiekować zwierzętami, została skazana za znęcanie. Prezeska fundacji z wyrokiem

Miała się opiekować zwierzętami, została skazana za znęcanie. Prezeska fundacji z wyrokiem

Źródło:
PAP
Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alarmy przeciwrakietowe w Kijowie to codzienność. 7 listopada wstrzymał rozmowę w "Faktach po Faktach". W stolicy Ukrainy spadły z nieba na szczęście tylko odłamki, ale w Charkowie bomba spadła na blok mieszkalny. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby bronić się przed terrorem Putina. Wsparcie to nie tylko broń od Zachodu, ale także zagraniczni ochotnicy, którzy udają się na front.

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Źródło:
Fakty TVN

Niemiecka, Duńska, Czeska, Hiszpańska i Rosyjska - to nazwy kilku ulic w podpoznańskim Zalasewie. Ta ostatnia być może zmieni się w Luksemburską - taki pomysł ma radny gminny Marcin Lis. Właśnie złożył projekt uchwały w tej sprawie.

To "jedyna taka ulica w Polsce". Radny chce zmienić jej nazwę

To "jedyna taka ulica w Polsce". Radny chce zmienić jej nazwę

Źródło:
TVN24

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o tym, co obejrzą Polacy w czasie świąt bożonarodzeniowych, dokumencie, który przedstawia historię życia Christophera Reeve'a, oraz wyznaniu aktora "Jeziora marzeń" o zmaganiu się ze złośliwym nowotworem.

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl