Prezydent podpisał tak zwaną ustawę abolicyjną
Prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek podpis pod tak zwaną ustawą abolicyjną, dotyczącą zaniechania ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 roku - poinformowała kancelaria głowy państw.
Tzw. ustawa abolicyjna przewiduje niewszczynanie postępowań i umorzenie niezakończonych prawomocnym wyrokiem postępowań karnych o przekroczenie uprawnień przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast za przekazanie poczcie spisu wyborców podczas wyborów prezydenckich w trakcie lockdownu w 2020 r. Ustawa zakłada, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza "o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii" polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami na urząd prezydenta.
Według ustawy orzeczone prawomocnie środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu. Nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. "Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego" - głosi ustawa. Koszty i opłaty związane z wykonaniem ustawy ponosi Skarb Państwa.
Sejm uchwalił ustawę na posiedzeniu 1 grudnia. Za odrzuceniem ustawy opowiedział się Senat. 15 grudnia Sejm sprzeciw senatorów odrzucił.
Podczas prac nad tymi przepisami w Senacie, senatorowie opozycji powoływali się na opinię mówiącą, że ustawa jest niezgodna z konstytucją. Senatorowie wskazywali, że przyjęcie ustawy de facto pozwalałoby władzy ustawodawczej na przejęcie zadań sądów i tym samym naruszałaby zasadę trójpodziału władzy i niezależności władzy sądowniczej. W efekcie Senat zagłosował za odrzuceniem ustawy w całości.
Wybory kopertowe
Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 r., w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji wybory odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatecznie jednak ustawa ta weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte. Wcześniej wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze. Ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.
Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu 2022 r. Sieć Obywatelska Watchdog Polska podała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców.

Autor:KS/adso
Źródło: PAP, tvn24.pl
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 36 procent badanych - wynika z sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 29 procent poparcia. Na podium znalazła się też Lewica, na którą głos oddałoby 10 procent ankietowanych. Niemal wszystkie ugrupowania odnotowały wzrost poparcia względem poprzedniego badania pracowni. O jeden punkt procentowy mniej zdobyła jednak Konfederacja.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Wzrost poparcia niemal dla wszystkich, jedna partia odnotowała spadek. Najnowszy sondaż
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akr
- Źródło:
- TOK FM
Podczas niedzielnego wiecu Prawa i Sprawiedliwości w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) doszło do szarpaniny między działaczami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości a przedsiębiorcą, który na partyjnym wydarzeniu głośno krytykował obóz władzy. Jeden z lokalnych polityków PiS odebrał mu telefon, później doszło do szarpaniny. Interweniował wojewoda zachodniopomorski. - Co wy robicie, panowie? Puśćcie tego człowieka. Nie można tak robić - powiedział.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Krzyczał i nagrywał wiec PiS, jeden z działaczy zabrał mu telefon. Doszło do szarpaniny
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- bp/gp
- Źródło:
- Goleniów Net, tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"
Państwowa Komisja Wyborcza wystosowała we wtorek apel do komitetów wyborczych, przedstawicieli organów administracji publicznej, pracowników mediów i wszystkich wyborców, w którym, pisząc o "wydarzeniach budzących niepokój", wzywa do "poszanowania godności każdego człowieka".
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
PKW apeluje o "poszanowanie godności każdego człowieka"
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ks/kab
- Źródło:
- PAP
Sto milionów do przodu, gdy wokół wojna, pandemia i drożyzna, to jest naprawdę imponujące osiągnięcie. Na Nobla - napisał w mediach społecznościowych lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, odnosząc się do szacunków portalu Onet, który ujawnił majątek Iwony Morawieckiej. "Herr Donald, zostawiłeś Polskę, by za duże pieniądze służyć niemieckim interesom w Brukseli" - odparł Mateusz Morawiecki, dodając, że on sam zrezygnował z "wysokiej pensji, żeby służyć Polsce". - Nie będę się licytował z panem Morawieckim na kwestie majątkowe, bo nie mam żadnych szans - skomentował wpis szefa rządu Tusk w rozmowie z dziennikarzami.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Majątek Morawieckich. Tusk: 100 milionów imponujące. Na Nobla. Premier odpowiada
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- pp/adso
- Źródło:
- TVN24, Onet
Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o wydaniu zabezpieczenia w sprawie roszczenia o ochronę dóbr osobistych Agnieszki Holland. Wcześniej przedstawiciele reżyserki wezwali Zbigniewa Ziobrę do przeprosin i wpłaty 50 tysięcy złotych na jedną z fundacji. Minister sprawiedliwości nie może wypowiadać się na temat Agnieszki Holland i jej twórczości w kontekście filmu "Zielona granica" do zakończenia postępowania - wskazał we wtorek sąd.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Zbigniew Ziobro z zakazem wypowiadania się o Agnieszce Holland i jej twórczości
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ek/adso
- Źródło:
- tvn24.pl, TVN24, PAP
Nowa Lewica skupia się także na problemach Polski powiatowej. Mówimy o postulacie autobus w każdej gminie, kolej w każdym powiecie. Mówimy o postulacie bilet za 59 złotych na cały transport publiczny, tak jak wprowadzono w Niemczech bilet za 49 euro - mówił w programie "Czas decyzji: debiuty" w TVN24 Piotr Czerniejewski, startujący z list Nowej Lewicy. Agata Sobczyk, kandydatka Trzeciej Drogi, przedstawiała natomiast pomysły na to, jak przekonać kobiety do pójścia na wybory.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Problemy Polski powiatowej, zachęcanie kobiet do udziału w wyborach. Propozycje wyborczych debiutantów
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- js//mm
- Źródło:
- TVN24