Zaniechanie ścigania za wybory kopertowe. Nowy projekt PiS

Ponad 1,2 miliona Polaków w tym roku będzie składało wnioski o nowy dowód osobisty
Kwiatkowski o nowym projekcie PiS w sprawie wyborów kopertowych: mam nadzieję, że wyląduje w legislacyjnym koszu
Źródło: TVN24

Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wtorek w Sejmie projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na maj 2020 roku, czyli tak zwanych wyborów kopertowych. Chodzi o przekazanie przez władze samorządowe danych wyborców Poczcie Polskiej.

Na początku listopada Sejm miał zająć się projektem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie legalności przekazania przez władze samorządowe danych wyborców Poczcie Polskiej przed wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 roku, jednak marszałek Sejmu Elżbieta Witek podjęła decyzję o skreśleniu go z porządku obrad.

We wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski przekazał, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło "nowy projekt w sprawie wyborów prezydenckich z maja 2020 roku". - Przy analizie poprzedniej wersji projektu pojawiły się uwagi co do ewentualnego konfliktu z konstytucją. Liczymy, że Sejm przeproceduje ten projekt jak najszybciej - dodał.

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich. Chodzi o przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej
PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich. Chodzi o przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej
Źródło: Shutterstock

Co zakłada projekt tak zwanej ustawy abolicyjnej?

Złożony we wtorek projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich, zarządzonych na 10 maja 2020 roku, zakłada, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza "o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii" polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami na urząd prezydenta.

Kolejny artykuł mówi, że orzeczone prawomocnie środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu. Nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania.

"Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego" - czytamy w projekcie.

W projekcie zapisano też, że koszty i opłaty związane z wykonaniem tej ustawy ponosi Skarb Państwa.

wojt
Skazany za wybory kopertowe. Wójt Wapna prosi prezydenta o ułaskawienie
Źródło: TVN24

Na wstępie projektu napisano, że podstawowym obowiązkiem organów władzy publicznej w państwie demokratycznym jest zachowanie ciągłości działalności państwa, a konstytucja zobowiązuje organy władzy publicznej do przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnie zakreślonym terminie. Zwrócono też uwagę, że organy władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz organy jednostek samorządu terytorialnego znalazły się w 2020 roku w nieznanej wcześniej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia obywateli, przy czym ich konstytucyjnym obowiązkiem jest troska o życie i zdrowie obywateli.

Ustawa miałaby wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

ZOBACZ PROJEKT PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI >>>

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na początku listopada podczas spotkania z mieszkańcami Ostródy mówił, że pierwszy projekt tak zwanej ustawy abolicyjnej był źle sformułowany, został napisany nowy projekt i będzie złożony w Sejmie. Według niego, samorządowcy udostępniając spisy wyborców działali w zgodzie z konstytucją.

Kaczyński o tak zwanej ustawie abolicyjnej
Kaczyński o tak zwanej ustawie abolicyjnej
Źródło: TVN24

Wybory kopertowe

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 roku, w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji wybory odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 roku - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatecznie jednak ustawa ta weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte. Wcześniej wydrukowane zostały między innymi pakiety wyborcze. Ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów >>>

Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu 2022 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska podała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: