MSZ: 295 obwodów do głosowania za granicą. PKW: to zdecydowanie za mało

Wybory do europarlamentu 2024
Parlament Europejski rusza z kampanią profrekwencyjną
Źródło: TVN24

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego poza granicami Polski powstanie 295 obwodów głosowania. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej to zdecydowanie za mało - powinno ich być około 400.

Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych opublikowano w Dzienniku Ustaw w poniedziałek. Zgodnie z nim w tegorocznych wyborach do PE za granicą powstanie 295 obwodów głosowania.

CZYTAJ TEŻ: Wybory europejskie 2024. Data wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce i w innych krajach

MSZ: większa liczba obwodów do głosowania niż w przeszłości

Jak wskazał resort dyplomacji, proponowana liczba obwodów głosowania poza Polską jest znacznie większa niż w wyborach do PE w przeszłości. W 2014 r. głosowanie odbyło się w 176 obwodach (głosowało 31 921 osób), w 2019 r. w 203 obwodach (głosowały 98 262 osoby). "Liczba obwodów proponowanych do utworzenia w wyborach w 2024 r. w odniesieniu do 2019 r. oznacza wzrost o około 45 proc." - podkreślono w uzasadnieniu.

W trakcie prac legislacyjnych projekt rozporządzenia zaopiniowała Państwowa Komisja Wyborcza. PKW uznała, że zaproponowana liczba 295 obwodów jest zdecydowanie zbyt mała.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?

PKW: liczba obwodów zdecydowanie niewystarczająca

PKW przypomniała, że w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu za granicą utworzono 416 obwodów głosowania. "Mimo tego, że specyfika wyborów do Parlamentu Europejskiego jest inna niż wyborów parlamentarnych, PKW wyraża ocenę, że zaproponowana liczba obwodów głosowania, które mają zostać utworzone w związku z wyborami do PE, nie może odnosić się do wyborów przeprowadzonych w 2019 r., lecz musi uwzględniać także ostatnie wybory do Sejmu i Senatu w 2023 r. Stale rosnąca frekwencja wyborcza, ale także przyzwyczajenie wyborców do miejsca, w którym w ostatnich wyborach (w nieodległym okresie czasu) mogli oddać głos, skłaniają do opinii, że zaproponowana (...) liczba 295 obwodów głosowania jest zdecydowanie niewystarczająca" - napisała Komisja.

ZOBACZ TEŻ: Większość państw Unii Europejskiej stanowi jeden okręg wyborczy. Dlaczego Polska podzielona jest na trzynaście okręgów?

W ocenie PKW liczba ta powinna być co najmniej zbliżona do liczby obwodów głosowania utworzonych w ostatnich wyborach parlamentarnych. PKW zaproponowała więc, by tych obwodów było około 400.

Parlament Europejski
Parlament Europejski
Źródło: PAP

W piśmie wskazano ponadto, że po ostatnich wyborach parlamentarnych do PKW trafiły uwagi wyborców dotyczące zbyt małej liczby obwodów za granicą i zbyt dużej liczby wyborców przypadających na jeden obwód głosowania, co - jak zauważono - ma wpływ na sposób przeprowadzenia głosowania (tworzące się kolejki) i wydłużony czas ustalenia wyników głosowania. Na potrzebę utworzenia większej liczby obwodów głosowania za granicą stale zwracają też uwagę środowiska polonijne i organizacje społeczne.

Unia Europejska
Unia Europejska
Źródło: PAP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: