Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czerwcu 2024. Kiedy dokładnie wybierzemy europosłów, kto decyduje o dacie wyborów i kiedy odbywają się one w innych krajach Unii Europejskiej?
Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wybierana w wyborach bezpośrednich. Obywatele wszystkich 27 państw członkowskich raz na pięć lat wybierają posłów PE. W kadencji obejmującej lata 2024-2029 w europarlamencie zasiądzie 720 posłów, w tym 53 z Polski.
Podział miejsc w PE "uwzględnia liczebność populacji państw członkowskich, a także potrzebę minimalnego poziomu reprezentacji obywateli europejskich z mniejszych krajów" - czytamy na stronie instytucji. To dlatego najwięcej europosłów zostanie wybranych w Niemczech, Francji i we Włoszech (kolejno 96, 81, 76), podczas gdy kraje takie jak Malta, Cypr i Luksemburg będzie reprezentowało po sześciu europosłów.
ZOBACZ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?
Wybory europejskie 2024 - kiedy?
Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza Prezydent nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej. Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce w niedzielę 9 czerwca.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w krajach należących do UE odbędą się między 6 a 9 czerwca. Najwcześniej - 6 czerwca - głosy oddadzą obywatele Holandii. Dzień później wybory wyznaczono w Irlandii i Czechach. Nasz południowy sąsiad jest jednym z dwóch krajów UE - obok Włoch - w którym wybory do PE potrwają dwa dni. Czesi będą głosować w piątek i sobotę, natomiast Włosi w sobotę i niedzielę. 8 czerwca jednodniowe głosowanie zaplanowana między innymi na Słowacji i na Łotwie. W większości państw wspólnoty wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się, podobnie jak w Polsce, w niedzielę 9 czerwca.
Okręgi wyborcze do PE
Wybory do europarlamentu odbywają się zgodnie z zasadami regulowanymi zarówno przez prawo unijne, jak i przepisy poszczególnych państw członkowskich. Konkretny system wyborczy i liczba okręgów zależy od poszczególnych państw członkowskich. W eurowyborach Polska podzielona jest na trzynaście okręgów wyborczych, obejmujących obszar jednego lub więcej województw albo ich część:
- okręg nr 1 to województwo pomorskie
- okręg nr 2 to województwo kujawsko-pomorskie
- okręg nr 3 to województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
- okręg nr 4 to Warszawa i powiaty grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński
- okręg nr 5 to pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4 okręg nr 6 to województwo łódzkie
- okręg nr 7 to województwo wielkopolskie
- okręg nr 8 to województwo lubelskie
- okręg nr 9 to województwo podkarpackie
- okręg nr 10 to województwo małopolskie i świętokrzyskie
- okręg nr 11 to województwo śląskie
- okręg nr 12 to województwo dolnośląskie i opolskie
- okręg nr 13 to województwo lubuskie i zachodniopomorskie
Czym zajmuje się Parlament Europejski
Parlament Europejski w różnym stopniu bierze udział w przyjmowaniu unijnych aktów prawnych. Z organu czysto doradczego Parlament przekształcił się stopniowo w instytucję współdecydującą na równi z Radą Europejską. Parlament jest jednym z dwóch organów władzy budżetowej. Bierze udział w przygotowywaniu, uchwalaniu i kontrolowaniu wykonania budżetu UE. Musi też zatwierdzać wieloletnie ramy finansowe. PE posiada szereg uprawnień kontrolnych. Rozpatruje ogólne sprawozdanie roczne przedłożone mu przez Komisję i nadzoruje wraz z Radą akty wykonawcze i akty delegowane Komisji Europejskiej.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock