"Nadchodzi czas rozliczeń afer PiS-owskich. Mamy pierwszą odsłonę tego etapu rozliczeń"

Źródło:
TVN24
Joński o szpitalu covidowym we Wrocławiu: to był przekręt na 90 milionów zorganizowany przez biznesmenów
Joński o szpitalu covidowym we Wrocławiu: to był przekręt na 90 milionów zorganizowany przez biznesmenówTVN24
wideo 2/2
Joński o szpitalu covidowym we Wrocławiu: to był przekręt na 90 milionów zorganizowany przez biznesmenówTVN24

To pierwsza sytuacja, kiedy prokuratura polityczna, prokuratura Ziobry, po przekazaniu jej twardych dowodów na uzasadnione podejrzenie przestępstwa, wszczyna śledztwo przeciwko funkcjonariuszowi tego rządu - ogłosił w Sejmie poseł KO Michał Szczerba. W ten sposób odniósł się do decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie szpitala covidowego we Wrocławiu i decyzji wojewody dolnośląskiego w tej sprawie.

Szpital covidowy przy wrocławskiej ulicy Rakietowej był, jak alarmuje opozycja, najdroższą tego typu placówką w Polsce. Kosztował kilka razy więcej, niż planowano. Teraz Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo. Jego przedmiotem jest wyrządzenie przez wojewodę dolnośląskiego Jarosława Obremskiego - będącego organizatorem tymczasowego szpitala - szkody majątkowej w budżecie państwa.

Kontrolę w nieczynnym już szpitalu covidowym przeprowadzili posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy o swoich ustaleniach opowiedzieli na konferencji przy Wiejskiej.

"To był przekręt na 90 milionów"

Dariusz Joński wspomniał, że w trakcie kontroli poselskiej w trzeciej fali pandemii "szpital był zamknięty". - Już wtedy nas zastanawiało, co tam się dzieje i dlaczego ten szpital kosztował pięć razy więcej niż inne tego typu placówki w Polsce. Zwracaliśmy uwagę na koszty, na lokalizację - opisał.

- Chcę powiedzieć bardzo jasno: to był przekręt na 90 milionów zorganizowany przez biznesmenów, którzy decydowali o lokalizacji, nie mając do tego żadnych pełnomocnictw, i decydowali o wydatkowaniu ogromnych sum pieniędzy - powiedział poseł.

Zaznaczył przy tym, że posłowie sygnalizowali to już w 2021 roku. - Wtedy Mateusz Morawiecki i jego koledzy mówili, że to nieprawda - przypomniał. - Potrzebowaliśmy wielu miesięcy, głębokiej analizy, aby dowieść naszych słów i dowieść prawdy. Dzisiaj możemy Państwu powiedzieć, że nawet prokuratura Ziobry potwierdziła te fakty, które przedstawialiśmy w 2021 roku, i wszczęła postępowanie w tej sprawie - powiedział.

- Do wojewody przyszedł biznesmen, zdecydował, że szpitala tymczasowego nie będzie w Hali Stulecia we Wrocławiu, gdzie powinien być szpital, i wyznaczył miejsce pod budowę nowego szpitala tymczasowego. Ten szpital miał kosztować 16 milionów, okazało się ostatecznie, że kosztował 90 milionów. Ten biznesmen dostał pełnomocnictwa dopiero po czasie i to jest właśnie przekręt na te 90 milionów - tłumaczył.

Teren, gdzie działał szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na COVID-19TVN24

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: "Stare, odrapane, zużyte łóżka" w szpitalu za 75 milionów złotych. "To jest po prostu złodziejstwo" 

"To pierwsza sytuacja, kiedy prokuratura polityczna wszczyna śledztwo przeciwko funkcjonariuszowi tego rządu"

Michał Szczerba ogłosił, że posłowie przyszli na konferencję z jednym komunikatem. - Nadchodzi czas rozliczeń afer PiS-owskich. Mamy pierwszą odsłonę tego etapu rozliczeń. Tą odsłoną jest informacja, jaką z posłem Jońskim otrzymaliśmy z Prokuratury Okręgowej w Opolu o tym, że po naszym zawiadomieniu, po naszej kontroli, zostało wszczęte śledztwo przeciwko wojewodzie dolnośląskiemu, panu Jarosławowi Obremskiemu, w związku ze szkodą majątkową, którą prokurator uznał, że jest to szkoda wielkich rozmiarów - oświadczył.

- To pierwsza sytuacja, kiedy prokuratura polityczna, prokuratura Ziobry, po przekazaniu jej twardych dowodów na uzasadnione podejrzenie przestępstwa, wszczyna śledztwo przeciwko funkcjonariuszowi tego rządu, a w szczególności wtedy, kiedy tym funkcjonariuszem jest prawa ręka Mateusza Morawieckiego na Dolnym Śląsku i, co bardzo ciekawe w tej sprawie, potencjalny kandydat PiS ponownie na senatora w jednym z okręgów okołowrocławskich - mówił dalej.

Szczerba stwierdził, że mamy do czynienia z sytuacją "dotyczącą gigantycznego przekrętu". - Pierwsza sprawa to wybór lokalizacji. Była pandemia, była idea budowy szpitali tymczasowych, bo pacjenci z covidem nie byli w stanie pomieścić się w normalnych szpitalach. I były konkretne propozycje na stole: zorganizujmy szybko szpital w jednym z obiektów samorządowych, w Hali Stulecia, doposażmy w niezbędny sprzęt, w łóżka, w personel i zacznijmy leczyć, ratować ludzi - wspomniał.

Jak mówił, "nagle ktoś przychodzi, w imieniu ekipy Morawieckiego, zrzuca te wszystkie propozycje ze stołu wojewody i mówi: nie, będzie inaczej, wybudujemy nowy szpital nie na obiekcie, nie na nieruchomości, która jest obiektem użyteczności publicznej, ale na prywatnej działce, prywatnego biznesmena, którego ta działka jest zabezpieczona hipoteką wieloletnią, i tam zbudujemy temu biznesmenowi, który już ma restaurację, hotel, dwie hale, dobudujemy kolejne hale, żeby mógł rozwijać swój interes po zakończeniu pandemii".

CZYTAJ TAKŻE: Jak likwidowano szpital tymczasowy we Wrocławiu. Wojewoda oddaje hale i jeszcze dopłaca

Dariusz Joński i Michał Szczerba na konferencji w SejmieTVN24

Ogłosił przy tym, że posłowie dokonali podsumowania kosztów. - Z 17 milionów wyszło 90 milionów. I żadna z tych hal, żadne zainwestowanie w tę nieruchomość pieniądze, nie zostały przez biznesmena po zakończeniu pandemii zwrócone - podał.

- We wrześniu 2022 roku mamy te dokumenty w ręku. Wojewoda dolnośląski, prawa ręka Morawieckiego, członek układu Morawieckiego na Dolnym Śląsku, podpisał ugodę z biznesmenem, że to wszystko zostało tam zbudowane. Kotłownie, drogi dojazdowe, parkingi, wszystkie media, ogrzewanie i tak dalej, zostaje temu człowiekowi podarowane - wymienił.

- Mimo tego, że w nowo wybudowanych halach, które teraz państwo sobie możecie wynająć komercyjnie, nie było żadnego łóżka i nie było żadnego pacjenta. Byli pacjenci, ale w starych obiektach, które już wcześniej istniały - zwrócił uwagę.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Raport w sprawie najdroższego szpitala covidowego w Polsce. "Doszło do zaniedbań"

NIK: podejmowane działania nie były transparentne

Z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, do których na początku tego roku dotarł reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński, wynika, że "szereg działań, które doprowadziły do powstania szpitala, zostało przeprowadzonych przez wojewodę w sposób nieprawidłowy".

"Wojewoda nie zorganizował i nie przeprowadził rzetelnie wyboru lokalizacji szpitala tymczasowego, a podejmowane w tym procesie działania nie były transparentne. Uniemożliwiało to potwierdzenie, że wytypowana lokalizacja była najkorzystniejszym z możliwych dostępnych rozwiązań" - podała NIK.

Jak ustalili kontrolerzy, wojewoda dolnośląski nie sprawdził też, kto jest właścicielem nieruchomości, na których stanął szpital tymczasowy. Bo spółka wskazana przez wojewodę w tamtym momencie w dokumentach nie była właścicielem gruntów.

"Aktywność Wojewody związana z przygotowaniem inwestycji była chaotyczna, spóźniona i nie została poprzedzona rzetelną analizą" - stwierdzili inspektorzy Izby. Koszty związane z organizacją i funkcjonowaniem szpitala tymczasowego we Wrocławiu sięgnęły w sumie - według kontrolerów - ponad 79 milionów złotych.

Wojewoda: nie jest to szpital najdroższy w Polsce

Swoje oświadczenie na temat raportu wygłosił w styczniu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. - Nie jest to szpital najdroższy w Polsce. Zarówno pod względem nominalnym w przeliczeniu na pacjenta, jak i w przeliczeniu na łóżko - przekonywał. Dodał, że ceny adaptacji i rozbudowy się różnią.

Przekazał też, że brano pod uwagę sześć lokalizacji i najbardziej oczywistą wydawała się początkowo Hala Stulecia. Podczas analizy okazało się jednak, że doszłoby do dewastacji zabytku, problem byłby także z dowozem tlenu i dojazdem karetek. Inne lokalizacje miały być - według jego oceny - jeszcze gorsze.

Obremski odniósł się też do kwestii niewykorzystanej przestrzeni. Mówił, że dynamika przyrostu zachorowań na covid na Dolnym Śląsku była największa w kraju. To, że nie wykorzystano części pomieszczeń, to jego zdaniem dobra informacja. - Szalupy nie trzeba wykorzystywać - powiedział. Dodał też, że lekarze chwalili szpital. Wojewoda nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, po swoim oświadczeniu wyszedł. 

Autorka/Autor:akw//mm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl