13 osób zmarło po wypiciu denaturatu, sanepid wycofał produkt ze sprzedaży

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
13 osób zmarło po wypiciu denaturatu, sanepid wycofał produkt ze sprzedaży (wideo z 8 kwietnia)
13 osób zmarło po wypiciu denaturatu, sanepid wycofał produkt ze sprzedaży (wideo z 8 kwietnia)TVN24 Katowice
wideo 2/5
TVN24 Katowice13 osób zmarło po wypiciu denaturatu, sanepid wycofał produkt ze sprzedaży

W ostatnich dniach w województwie śląskim 13 osób zmarło, a trzy osoby są w stanie ciężkim, po wypiciu denaturatu zawierającego toksyczny alkohol metylowy. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik poinformował w piątek o wycofaniu produktu ze sprzedaży.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zakazał sprzedaży denaturatu w całym regionie. Dodał, że prawdopodobnie trucizna znajduje się w produkcie sprzedawanym w legalnym obiegu, w sklepach.

- Apelujemy i przestrzegamy, by pod żadnym pozorem nie spożywać denaturatu. Prowadzimy intensywne czynności mające na celu zidentyfikowanie źródła możliwych zatruć, nasi inspektorzy zabezpieczają próbki, które są następnie badane w laboratorium, ale ze względu na ogromne zagrożenie zdecydowałem o całkowitym wstrzymaniu handlu denaturatem, wycofaniu go z obrotu - przekazał Grzegorz Hudzik.

Na stronie śląskiego sanepidu opublikowano ostrzeżenie. "Metanol jest trucizną, która potrafi być śmiertelna" - podkreślono.

Ostrzeżenie Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora SanitarnegoWojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach

Zatrucia w województwie śląskim

Przypadki zatruć i zgonów po wypiciu zatrutego alkoholu odnotowano w różnych częściach województwa śląskiego, m.in. w Bytomiu, Chorzowie, powiecie kłobuckim i częstochowskim. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policja i prokuratura.

Na początku kwietnia informowaliśmy o śmierci trzech mężczyzn z Czarnej Wsi, w gminie Wręczyca Wielka, którzy przed śmiercią pili "alkohol nieznanego pochodzenia". Kilka dni wcześniej "niekonsumpcyjnym alkoholem" zatruli się mieszkańcy tej samej gminy, a w miejscowości Pierzchno - zmarł 24-letni mężczyzna, jego bracia i ojciec w ciężkim stanie trafili do szpitala.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Metanol jest najprostszym związkiem z grupy alkoholi. Na podstawie wyglądu, smaku i zapachu nie sposób go odróżnić od alkoholu etylowego, znajdującego się w napojach alkoholowych sprzedawanych w celach spożywczych.

Ojciec i trzej synowie zatruli się denaturatem
Ojciec i trzej synowie zatruli się denaturatemTVN24

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | dspruitt

Pozostałe wiadomości