Politolożka o reasumpcji głosowania w Sejmie: mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną

Źródło:
TVN24
Dorota Piontek: Mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. Być może też z szantażem
Dorota Piontek: Mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. Być może też z szantażemTVN24
wideo 2/20
Dorota Piontek: Mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. Być może też z szantażemTVN24

Ustawa anty-TVN została w środę przyjęta przez Sejm. Wcześniej marszałek Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję przegranego przez PiS głosowania nad wnioskiem o odroczenie obrad, który przy ponownym głosowaniu został odrzucony. W TVN24 do środowych wydarzeń w Sejmie odniosła się politolożka Dorota Piontek, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stwierdziła, że "mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną". Konrad Siemaszko, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ocenił, że "środa była bardzo smutnym dniem nie tylko dla wolności mediów, ale i dla polskiego parlamentaryzmu".

W środę po godzinie 17 rozpoczął się w Sejmie blok głosowań, w planie było m.in. głosowanie nad projektem ustawy anty-TVN. Nieoczekiwanie posłowie, na wniosek opozycji, przegłosowali odroczenie obrad do września. Po głosowaniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek z PiS zwołała posiedzenie Konwentu Seniorów. Gdy posłowie wrócili na salę obrad, Witek poinformowała, że otrzymała wniosek o reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia, który powołuje się na to, "że nie była podana data". - Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu - oświadczyła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad. Tego dnia przyjęto nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. 

Politolożka: Mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. Być może też z szantażem

Do środowych wydarzeń w Sejmie odniosła się w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, politolożka dr hab. Dorota Piontek. W jej ocenie "mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną, ale równoległe być może także z uruchomieniem pewnych innych mechanizmów, które miałyby skłonić powściągliwych dotąd posłów do zajęcia stanowiska wygodnego dla koalicji rządzącej".

Jak dodała, ma tu na myśli głosy, które "mówią o formach politycznego szantażu, związanego na przykład z poszukiwaniem jakichś incydentów z życia parlamentarzystów lub też ich bliskich, które mogłoby ewentualnie wpłynąć na obraz tychże osób w oczach opinii publicznej".

Dorota Piontek: Mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. Być może też z szantażem
Dorota Piontek: Mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. Być może też z szantażemTVN24

Pytana o ewentualne konsekwencje takich działań, Dorota Piontek odparła, że "samo istnienie paragrafów jeszcze nie gwarantuje tego, że będą one przestrzegane". - Musiałyby być także skuteczne mechanizmy egzekwowania tychże zapisów, co w sytuacji, w której trójpodział władzy w zasadzie jest zawieszony, jest trudne - dodała.

Politolożka: wiarygodność polityków jest dosyć mizerna

Zdaniem politolożki, "wiarygodność polityków jest dosyć mizerna". - W różnych momentach podawane są różne konteksty sytuacji, w której w środę znalazł się Sejm, który pokazuje "nową jakość" prowadzenia życia parlamentarnego - stwierdziła. - W gruncie rzeczy to, co można było obejrzeć w Sejmie, zahacza o coś, co można określić mianem demokracji fasadowej - dodała.

Oceniła, że "procedowanie ustawy jest rodzajem rytuału, którego zakończenie musi być jednoznacznie pozytywne dla wnioskodawców".

Siemaszko: środa była bardzo smutnym dniem dla polskiego parlamentaryzmu

Do zachowania marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas środowych obrad Sejmu odniósł się w TVN24 Konrad Siemaszko, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jak przyznał, decyzja o ogłoszeniu przerwy po wygranym przez opozycję głosowaniu o odroczeniu obrad "budzi bardzo dużo wątpliwości".

- Reasumpcję głosowania można zarządzić, gdy wynik budzi wątpliwości, w tym wypadku nie mieliśmy tego rodzaju wydarzeń - podkreślił. Odnosząc się do wniosku 30 posłów w tej sprawie, Siemaszko stwierdził, że "nie jest to długi elaborat prawniczy". - Mam nadzieję, że być może ta opinia pięciu prawników rzuci nowe światło na uzasadnienie, aczkolwiek mam pewne wątpliwości, czy rzeczywiście argumentacja będzie bardziej pogłębiona - powiedział.

W ocenie gościa TVN24 "środa była bardzo smutnym dniem". - Nie tylko dla wolności mediów, ale i dla polskiego parlamentaryzmu - dodał.

Siemaszko: środa była bardzo smutnym dniem dla polskiego parlamentaryzmu
Siemaszko: środa była bardzo smutnym dniem dla polskiego parlamentaryzmuTVN24

Ustawa lex TVN

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 18 miesięcy temu. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Tymczasem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. Ustawa została uchwalona w środę.

Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG.

Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Opinia biegłej mówi, że Zbigniew Ziobro był gotowy, żeby stanąć przed komisją do spraw Pegasusa kilka miesięcy temu - powiedział w "Kawie na Ławę" Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Zdaniem doradcy prezydenta Stanisława Żaryna wiarygodność opinii biegłej "budzi pewne wątpliwości". - Chociaż wszyscy powinni być równi wobec prawa, to przez ostatnie lata byli ci najrówniejsi. To byli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Rozumiem, że trudno zrezygnować z takiego przymiotu - stwierdziła Urszula Pasławska z PSL.

Trela: Ziobro mógł stanąć przed komisją już kilka miesięcy temu

Trela: Ziobro mógł stanąć przed komisją już kilka miesięcy temu

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły w katastrofie śmigłowca w Pucol w prowincji Walencja w wyniku kolizji z liniami wysokiego napięcia – poinformowała w niedzielę hiszpańska żandarmeria.

Katastrofa śmigłowca w Hiszpanii. Wszyscy zginęli

Katastrofa śmigłowca w Hiszpanii. Wszyscy zginęli

Źródło:
PAP

W niedzielę rano na warszawskiej Ochocie 90-letnia kobieta została zaatakowana przez 66-latka. Jak informuje policja, mężczyzna miał ją pobić i ranić ostrym narzędziem. Został zatrzymany. Seniorka trafiła do szpitala.

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca, z nieustalonych przyczyn, zjechał w miejscowości Skrzyniec (woj. lubelskie) na prostym odcinku drogi do rowu, a następnie dachował. W aucie był 17-latek oraz dwie nastolatki w wieku 15 i 16 lat. Wszyscy odnieśli poważne obrażenia. Policja ustala, kto siedział za kierownicą.

17-latek i dwie nastolatki dachowali w rowie. Policja ustala, kto prowadził. Żadne nie miało prawa jazdy 

17-latek i dwie nastolatki dachowali w rowie. Policja ustala, kto prowadził. Żadne nie miało prawa jazdy 

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują 39-letniego kierowcy mercedesa, który doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę i go zastrzelił. W toyocie była również kobieta z dziećmi, im udało się uciec. Jak informuje prokuratura, poszukiwany mężczyzna był wcześniej prawdopodobnie związany z kobietą podróżującą toyotą. Postrzelony mężczyzna był aktualnym partnerem kobiety. Jedno z dzieci jest dzieckiem sprawcy. Do zdarzenia doszło w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Trwa policyjna obława. Funkcjonariusze apelują o pomoc.

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Trwa obława

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Trwa obława

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę mieszkańców części województwa zachodniopomorskiego przed korzystaniem z wód Odry. Przez region przechodzi fala wezbraniowa.

Alert RCB dla Pomorza Zachodniego. "Zakaz korzystania"

Alert RCB dla Pomorza Zachodniego. "Zakaz korzystania"

Źródło:
RCB, PAP

W Ministerstwie Finansów nie są toczone prace w sprawie podatku od pustostanów ani podatku katastralnego - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 129 osób zginęło w wyniku powodzi i osuwisk ziemi w Nepalu. To konsekwencja ekstremalnych opadów deszczu. Służby poszukują kilkudziesięciu osób. Wiele dróg i budynków zostało zniszczonych. Władze zdecydowały się o trzydniowym zawieszeniu zajęć w szkołach na niektórych terenach.

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

Źródło:
Reuters, PAP

Od dziś, czyli niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Źródło:
space.com, PAP

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Policja poinformowała, że odnotowano 23 zdarzenia związane z szabrownictwem na terenach dotkniętych powodzią. Zatrzymano 19 osób. Służby na bieżąco monitorują sytuację w regionach powodziowych - przekazano w komunikacie.

Policja o przypadkach szabrownictwa na terenach dotkniętych powodzią

Policja o przypadkach szabrownictwa na terenach dotkniętych powodzią

Źródło:
PAP

Uniwersytet Katolicki w Louvain-la-Neuve w Belgii zaprotestował w sobotę przeciwko słowom papieża na temat roli kobiet w Kościele i społeczeństwie. W przemówieniu, które wygłosił na tej uczelni, papież powiedział m.in., że "kobieta jest płodnym przyjęciem, troską, życiodajnym poświęceniem".

Katolicki uniwersytet krytykuje "stanowisko papieża na temat roli kobiet"

Katolicki uniwersytet krytykuje "stanowisko papieża na temat roli kobiet"

Źródło:
PAP

Liczba ofiar śmiertelnych, wywołanych skutkami uderzenia huraganu Helene w południowo-wschodnie regiony USA przekroczyła 60 osób. Zamknięte są setki dróg, władze ostrzegają przed ryzykiem osuwisk. W pięciu stanach ponad 2,5 miliona odbiorców wciąż nie ma prądu.

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Lider Hezbollahu Hasan Nasrallah był od miesięcy śledzony przez Izrael. Decyzja o ataku zapadła, bo zaistniała obawa, że zmieni miejsce pobytu - napisał w sobotę amerykański "The New York Times". Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie chciał uprzedzić o uderzeniu USA, bo bał się, że będą chciały mu zapobiec - dodała izraelska stacja Kanał 12.

Śledzili go od miesięcy. Dlaczego zginął właśnie teraz?

Śledzili go od miesięcy. Dlaczego zginął właśnie teraz?

Źródło:
PAP
Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Źródło:
Tvn24.pl
Premium

W niedzielę o godzinie 9 rozpoczął się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Na ulicach stolicy występują utrudnienia w ruchu. Pierwsi zawodnicy przekroczyli linię mety krótko po godzinie 11. Wśród mężczyzn na królewskim dystansie triumfował Węgier Levente Szemerei, z kolei wśród kobiet - Ukrainka Olga Niżnik.

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Brzegu i Lewina Brzeskiego (woj. opolskie) zatrzymali 28-letniego obywatela Holandii, który przewoził narkotyki ukryte w czajniku elektrycznym. Wcześniej mężczyzna nie zachował ostrożności, zjechał z drogi i wpadł na pole zalane podczas powodzi.

Utknął na zalanym po powodzi polu, został zatrzymany z narkotykami

Utknął na zalanym po powodzi polu, został zatrzymany z narkotykami

Źródło:
tvn24.pl

Na Podkarpaciu spodziewane jest "pogorszenie warunków hydrologicznych". W związku z tym wojsko szykuje się na ewentualną pomoc i działania ratunkowe. W rejonie powstaje "dodatkowa inżynieryjna grupa zadaniowa".

"Spodziewane pogorszenie warunków" na Podkarpaciu. Wojsko szykuje dodatkową grupę

"Spodziewane pogorszenie warunków" na Podkarpaciu. Wojsko szykuje dodatkową grupę

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali kierowcę, który jechał autem w złym stanie technicznym. Kierowcy nie przeszkadzała wybita szyba i czarny dym, który wydobywał się z pojazdu.

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

Czy Gorzów Wielkopolski nadal ma być wielkopolski? Takie pytanie zadali urzędnicy mieszkańcom po tym, gdy część z nich założyła komitet obywatelski, który jesienią ubiegłego roku złożył wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta. - Większość uczestników ankiety opowiedziała się za obecną nazwą - poinformował magistrat. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni, ale nic nie wskazuje na to, by podjęli ją wbrew mieszkańcom.

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Źródło:
PAP

W małym miasteczku Lusikisiki w Republice Południowej Afryki w piątkowy wieczór doszło do dwóch strzelanin. Zginęło 17 osób, jedna walczy o życie - poinformowała w sobotę miejscowa policja. Aż piętnaście ofiar śmiertelnych to kobiety. Trwają poszukiwania sprawców.

Przygotowywali się do ceremonii żałobnej. Niemal wszyscy nie żyją

Przygotowywali się do ceremonii żałobnej. Niemal wszyscy nie żyją

Źródło:
BBC, Reuters, PAP

"Sejm wita wszystkich! Czas na głos młodych", taki tytuł nosi nowa książka naszego korespondenta sejmowego Radomira Wita. Dziennikarz wyjaśnia najmłodszym zawiłości powstawania prawa oraz opowiada o parlamentarnych kuluarach. Porusza też wątki związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Ilustracje i zdjęcia zrobiła Antonina Długosińska. 

Radomir Wit wita najmłodszych w Sejmie. Ukazała się nowa książka naszego reportera sejmowego

Radomir Wit wita najmłodszych w Sejmie. Ukazała się nowa książka naszego reportera sejmowego

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą galą zakończono tegoroczną edycję festiwalu filmowego Cannes Corporate Media & TV Awards. Wśród wyróżnionych przez jury konkursu znaleźli się dziennikarze i twórcy TVN. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska i Ewa Ewart otrzymały główną nagrodę Złotego Delfina. Michałowi Przedlackiemu przyznano srebrną statuetkę, a Ewie Galicy certyfikat finalisty.  

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Źródło:
tvn24.pl

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl