Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła zakupy sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych za środki zebrane podczas 32. Finału. To ponad 280 milionów złotych. O tym, co dokładnie trafi do polskich szpitali, mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak.
"Ruszamy z zakupami" - poinformowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zgodnie z treścią zamieszczonego przez fundację komunikatu w ramach 71. Konkursu Ofert planuje ona sfinansować 364 urządzenia do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Będą to m.in. zestawy do wideobronchoskopii, urządzenia do kriobiopsji płuc, szafy endoskopowe, przenośne systemy do drenażu opłucnej oraz stacjonarne i przyłóżkowe aparaty RTG.
Sprzęt ma trafić do 123 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych i 22 oddziałów dla dzieci w 120 placówkach w Polsce. - Kupujemy sprzęt dla wszystkich. Gramy dla wszystkich - stwierdził podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Przedstawiając plany fundacji, Owsiak podkreślił też, że zakupione przez WOŚP urządzenia będą wysokiej jakości. Część z nich ma być wyposażona w sztuczną inteligencję. - Sięgamy po sprzęt z najwyższej półki. Dzięki temu będziemy skutecznie walczyć z problemem płuc po pandemii - powiedział.
WOŚP o zakupach ze środków zebranych podczas 32. Finału
Do znaczenia jakości sprzętu odniosła się podczas konferencji również prof. dr hab. n. med. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej, a obecnie także członkini Komisji Ekspertów WOŚP, doradzającej fundacji w kwestii zakupów. Lekarka podkreśliła, że część urządzeń, które sfinansuje WOŚP, będzie "innowacyjna nie tylko na skalę polską, ale i światową". - Zakupy, których teraz dokonujemy, w bardzo znaczący sposób przyczynią się do poprawy opieki nad pacjentami z chorobami płuc. (...) Pozwolą na rozszerzenie zakresu działań diagnostycznych i leczniczych. Będą wykonywane przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń, urządzeń mniej inwazyjnych - podkreśliła prof. Krenke.
ZOBACZ TEŻ: Finał WOŚP w 45 sekundach. Zobacz wideo
Jak zaznaczył Jerzy Owsiak, wskazane podczas konferencji 364 urządzenia stanowią tylko połowę planowanych zakupów fundacji. Kolejne sprzęty WOŚP chce nabyć jesienią. W wybór wszystkich urządzeń zaangażowani są nie tylko członkowie fundacji, ale także specjaliści z zakresu medycyny zrzeszeni w ramach Komisji Ekspertów WOŚP. Na co dzień "pracują w placówkach w całym kraju" - poinformowała na swojej stronie internetowej fundacja.
"Płuca po pandemii" tematem 32. Finału WOŚP
Tematem tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były "płuca po pandemii". W jego ramach powstało 1579 sztabów w Polsce i 101 na świecie. Poza granicami Orkiestra zagrała m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Egipcie, Chile, Australii, Indonezji, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i Singapurze. W zbiórkę zaangażowało się 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. Pieniądze zbierano też za pomocą licznych aukcji internetowych. Łączna suma, jaką udało się zgromadzić, to dokładnie 281 879 118,07 złotych.
ZOBACZ TEŻ: Ile zebrano w poprzednich finałach WOŚP?
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od ponad trzydziestu lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, czyli Finałom, wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy styl życia i działania profilaktyczne.
ZOBACZ TEŻ: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell