TVN24 | Polska

Koncesja TVN7 wygasa za 8 dni. Gutowski: w obecnej sytuacji istnieje prawny obowiązek udzielenia koncesji

TVN24 | Polska

Autor:
js/dap
Źródło:
TVN24
Prof. Gutowski: KRRiT ma obowiązek przedłużenia koncesji
Prof. Gutowski: KRRiT ma obowiązek przedłużenia koncesjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Prof. Gutowski: KRRiT ma obowiązek przedłużenia koncesji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas środowego posiedzenia nie głosowała nad przedłużeniem koncesji dla TVN7. Wygasa ona za osiem dni. Na decyzję Rady stacja czeka już ponad rok. Profesor Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powiedział, że jeśli nie zachodzi żadna z przyczyn cofnięcia koncesji, to koncesję należy przedłużyć. - Żadna z tych przesłanek nie zachodzi, zatem istnieje prawny obowiązek udzielenia koncesji - podkreślił.

Obecna koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego. Wniosek do KRRiT o jej przedłużenie na kolejne 10 lat został złożony przez TVN Grupa Discovery 23 grudnia 2020 roku. Na decyzję Rady stacja czeka już ponad rok. Podobnie jak w przypadku stacji TVN24 - której odnowiono koncesję po 18 miesiącach oczekiwania - nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie.

KOMUNIKAT TVN GRUPA DISCOVERY W SPRAWIE KONCESJI TVN7

Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska przekazała, że Rada w środę nie głosowała nad koncesją dla TVN7. - Natomiast szczegółowo omawiane były sprawy związane ze stanem prawnym struktury właścicielskiej spółki TVN - wyjaśniła.

Brykczyńska powiedziała, że przyznając koncesję dla programu TVN24 we wrześniu ubiegłego roku, "sprawa związana ze strukturą kapitałową nie została rozwiązana i nadal jest to problem dość poważny i nierozwiązany zdaniem członków Krajowej Rady".

Rzeczniczka mówiła o uchwale 230/2021 KRRiT, którą podjęto w dniu przyznania koncesji dla TVN24, czyli 22 września 2021 roku. - Jest uchwała w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizji w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - tłumaczyła wtedy.

- Obecnie przewodniczący KRRiT nadal realizuje poszczególne rozwiązania przyjęte w tejże uchwale - wyjaśniła teraz Brykczyńska.

Profesor Gutowski: uchwała nie może być podstawą decyzji w sprawie koncesji

Profesor Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powiedział w środę, że "można sobie podejmować dowolne uchwały, tyle tylko, że one nigdy nie stają się prawem". - W tym przypadku na pewno - dodał.

- KRRiT jest organem administracyjnym, konstytucyjnym, jak każdy organ w tym kraju, jest związana polskim prawem, konstytucją, ustawą, a tam jasno są określone przesłanki przedłużenia koncesji. Jeśli nie zachodzi żadna z przyczyn cofnięcia koncesji, to koncesję należy przedłużyć - wyjaśnił. – Żadna z tych przesłanek nie zachodzi, zatem istnieje prawny obowiązek udzielenia koncesji - powiedział Gutowski.

Dodał, że "taki prawny obowiązek musi być zrealizowany przez organ, który działa na zasadzie legalizmu".

- W związku z tym, niezależnie od tego, czy ten organ jest kolegialny, czy podejmuje uchwały, czy członkowie głosują, i tak muszą głosować zgodnie z prawem, muszą decydować zgodnie z prawem - podkreślał.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma obowiązek udzielenia koncesji, przedłużenia koncesji, mówiąc ściśle - powiedział gość TVN24.

Nawiązując do uchwały KRRiT, powiedział, że "być może to jest jakaś próba legitymizacji zwłoki, własnego stanowiska". - Nie ma znaczenia. Ona na pewno nie może być podstawą decyzji - dodał.

CZYTAJ: Największy kanał rozrywkowy w Polsce może niedługo zakończyć nadawanie. Trwa kampania

Koncesja TVN7 wygasa za 9 dni
Koncesja TVN7 wygasa za 9 dniTVN24

TVN7

TVN7 to jedna z największych, najbardziej rozpoznawalnych i lubianych stacji w Polsce, działająca nieprzerwanie od 2002 roku. Od tego czasu kanał dynamicznie się rozwijał i obecnie zajmuje 4. miejsce wśród najchętniej oglądanych stacji w grupie komercyjnej 16-49. Siódemka to kanał z koncesją naziemną, satelitarną i kablową. Blisko 30 proc. widzów ogląda go w telewizji naziemnej, czyli całkowicie za darmo. 

Treści produkowane przez TVN7 mają charakter lokalny. W 2021 roku aż 8 z TOP10 najpopularniejszych programów stacji stanowiły produkcje polskie. Programy wyprodukowane w Polsce wypełniają około 70 proc. całego czasu antenowego Siódemki. Kanał wspiera polskie firmy i inwestuje w Polsce, promuje polskie filmy poprzez pasmo polskich poniedziałków. Co roku 1,5 proc. przychodu grupy TVN Discovery zostaje odprowadzone do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wspierając polską kinematografię.

Autor:js/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości