Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dał polskiemu rządowi czas do 13 lutego na złożenie wyjaśnień w sprawie Izby Dyscyplinarnej - dowiaduje się TVN24.
To wynik wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych i wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Skarga Komisji została przesłana polskiemu rządowi 24 stycznia.
Teraz rząd ma złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. TSUE wyznaczył termin do 13 lutego na ustosunkowanie się do skargi. "Ustosunkujemy się do wniosku Komisji Europejskiej w wyznaczonym terminie, zgodnie z procedurą postępowania przed TSUE" - przekazało TVN24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Nie jest sądem
Status Izby Dyscyplinarnej utworzonej nowelizacją Ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 roku wzbudza wątpliwości i kontrowersje wśród polityków i środowisk sędziowskich. W wyroku z grudnia 2019 roku Izba Pracy Sądu Najwyższego, powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekła między innymi, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego.
Komisja Europejska poinformowała 10 października, że kieruje skargę do TSUE, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną" w Polsce. Jak uzasadniała Komisja, obecny system nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock