Spotkanie ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego. Kosiniak-Kamysz o trzech głównych założeniach

KAMYSZ
Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ministrów Trójkąta Weimarskiego: brakowało tego typu spotkań
Źródło: TVN24

Wspólne ćwiczenia w 2025 roku, inicjatywa rozszerzenia działań związanych z mobilnością wojskową i wsparcie Ukrainy - to trzy główne obszary rozmów ministrów obrony Polski, Niemiec i Francji podczas spotkania w ramach formatu Trójkąta Weimarskiego. - Piszemy nową część historii Trójkąta Weimarskiego - powiedział po rozmowach z ministrami szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Paryżu odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Władysław Kosiniak-Kamysz, Boris Pistorius i Sébastien Lecornu rozmawiali o dalszej współpracy formatu trójstronnego, wspólnych ćwiczeniach w Polsce i wsparciu Ukrainy.

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że "brakowało tego typu spotkań". - Piszemy nową część historii Trójkąta Weimarskiego. Przez dziesięć lat nie było tego rodzaju spotkań. Wybuchła wojna w Ukrainie, przeżyliśmy różnego rodzaju wydarzenia w Europie i na świecie. Brakowało tego rodzaju spotkań, bo możemy (na nich - red.) wiele uzgodnić - przyznał wicepremier.

Szef MON: ćwiczenia niemiecko-francusko-polskie w przyszłym roku

Kosiniak-Kamysz mówił, że rozmowy dotyczyły trzech głównych obszarów. - Po pierwsze - wspólne ćwiczenia niemiecko-francusko-polskie na terytorium Rzeczpospolitej w przyszłym roku. Wspólne ćwiczenia w 2025 roku naszych sił zbrojnych w sojuszu Trójkąta Weimarskiego stają się faktem. Odbędą się w Polsce w przyszłym roku. Dziękuję za tą deklarację, za gotowość do tej współpracy - powiedział minister obrony.

- Druga kwestia to wspólna inicjatywa rozszerzenia działań związanych z mobilnością. Inicjatywa o mobilności podpisana pomiędzy Polską, Republiką Federalną Niemiec a Królestwem Niderlandów, rozszerzona o państwa obserwujące jak Belgia i Luksemburg, zwiększa swój potencjał przez deklarację o przystąpieniu Francji do tej inicjatywy - mówił wicepremier i zaznaczył, że "dzisiaj nie ma skutecznej obrony bez mobilności".

Zaznaczył, że wojna w Ukrainie nauczyła państwa europejskie, że "mobilność okazała się jednym z najważniejszych elementów" i do inicjatywy mobilności Trójkąta Weimarskiego będzie zachęcał kolejne państwa.

Kosiniak-Kamysz: wspieramy Zachodnie aspiracje Ukrainy

Jako trzecie ważne ustalenie Kosiniak-Kamysz wskazał poparcie "Zachodnich aspiracji Ukrainy". - Wspieramy dążenia Ukrainy do Unii Europejskiej, do NATO. Żeby to się okazało możliwe i faktyczne, Ukraina musi odnieść sukces, musi być teraz silna, musi odnosić sukcesy w swej walce z Rosją. Będziemy ją wspierać przez przekazywanie sprzętu, (...) wierzymy w większą rolę NATO w procesie koordynacji, współfinansowania, działania na rzecz wsparcia dla Ukrainy - mówił wicepremier.

Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego
Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego
Źródło: TVN24

Zaznaczył, że wsparcie ukraińskich żołnierzy ma swój "namacalny wymiar" w szkoleniu Ukraińców w Polsce. - Jako Polska jesteśmy zwolennikiem szkolenia na terytorium naszego państwa lub na terytorium państw sojuszniczych. Dziękujemy za wsparcie w tym procesie szkolenia, bo w Polsce zostało przeszkolonych ponad 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy w ramach projektu europejskiego i w ramach relacji bilateralnych przy wsparciu i współpracy naszych sojuszników - dodał.

Rola Trójkąta Weimarskiego

Trójkąt Weimarski, który służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją, początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Teraz ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się realia polityczne.

Pomysł utworzenia Trójkąta Weimarskiego zrodził się w okresie przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej, bo taka jest pełna nazwa Trójkąta Weimarskiego, to organizacja powołana do życia 28-29 sierpnia 1991 roku w niemieckim Weimarze podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.

Czytaj też: Wspólna deklaracja szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec

Spotkania Trójkąta Weimarskiego odbywają się w różnych formatach, w zależności od rangi i celu. Spotkania na najwyższym szczeblu, w których uczestniczą szefowie państw lub rządów, są poświęcone najważniejszym kwestiom politycznym i strategicznym. Spotkania organizowane są również pomiędzy ministrami, np. spraw zagranicznych, spraw europejskich, obrony, finansów; są też szczyty z udziałem szefów parlamentów.

Przez ostatnie lata znaczenie Trójkąta pozostawało wyraźnie osłabione. W październiku 2020 roku udało spotkać się szefom dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, gdzie polską stronę reprezentował minister Zbigniew Rau. Prezydent Andrzej Duda w ramach tego formatu spotkał się z kanclerzem Scholzem i prezydentem Macronem dwukrotnie - w 2022 i 2023 roku.

Zobacz także: Francuskie media: polski premier pogodził dwóch przywódców

W marcu tego roku odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: