Projekt pracowni JEMS Architekci Sp. z o.o. zwyciężył w konkursie MSZ na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie. Według planów MSZ, budowa ma się zakończyć w 2016 r. i będzie kosztować około 40 mln euro.
- Na alei Unter den Linden, tuż przy Bramie Brandenburskiej stanie siedziba ambasady, która będzie dumą Polski i polskiej dyplomacji - powiedział Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski po ogłoszeniu wyników konkursu. Jury pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich Jerzego Grochulskiego publicznie odkodowało 39 prac, które wpłynęły na konkurs i ogłosiło laureatów.
Zwycięski projekt został doceniony przez sąd konkursowy za "interesującą, odpowiednią do charakteru obiektu i rangi miejsca propozycję wkomponowania obiektu ambasady w zastany kontekst miejsca". Projekt doceniono ponadto za "właściwe rozwiązanie problemów programowo-funkcjonalnych, dające perspektywę elastyczności i łatwości w użytkowaniu obiektu" oraz "za dobre rozwiązania techniczno-technologiczne, z uwzględnieniem bilansu energetycznego".
Stara ambasada nadal "straszy" Pomianowski zapowiedział, że budynek nowej ambasady w ciągu najbliższych trzech lat zajmie miejsce starego, który - jak się wyraził - "ciągle jeszcze niestety straszy w centrum Berlina". Jak dodał, nowy budynek ambasady będzie "świadczył o sile, dostojeństwie i sprawności polskiego państwa, będzie naszą wizytówką w stolicy jednego z najważniejszych państw Unii Europejskiej". Pomianowski przypomniał, że pierwszy konkurs na budynek berlińskiej ambasady ogłoszono już w 1997 r., jednak, jak do tej pory, nie udało się skutecznie zakończyć projektu. Wiceszef MSZ podkreślił, że wtorkowe ogłoszenie wyników konkursu, to dla MSZ "kluczowy moment w procesie realizacji tej bardzo ważnej inwestycji".
Siedziba za 40 mln Jak poinformował wiceminister, MSZ przewiduje, że budowa nowej ambasady według zwycięskiego projektu będzie kosztować około 40 mln euro. Zaznaczył, że kwota ta będzie rozłożona na kilka lat. - Proces inwestycyjny będzie trwał dwa, trzy lata, a zatem jest to kwota rozłożona na dwa lub trzy plany budżetowe - powiedział wiceminister. Cały koszt inwestycji od rozbiórki do oddania pod klucz nowej siedziby to maksymalnie 160 mln złotych brutto. Pomianowski dodał, że kalendarz realizacji inwestycji jest napięty, ale realny. Jak poinformował, w ciągu miesiąca pracowania architektoniczna rozpocznie szczegółowe projektowanie oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy. - Pod koniec 2013 r. liczymy, że przetarg wyłoni wykonawcę tej inwestycji i rozpocznie się wyburzanie obecnej rudery przy Unter den Linden i budowa nowej ambasady - powiedział wiceminister. Jak dodał, według analiz specjalistów, budowa powinna zakończyć się w roku 2016.
Trudny wybór jury
Prezes Stowarzyszenia Architektów RP Jerzy Grochulski, który przewodniczył komisji konkursowej, podkreślił, że rywalizacja była niezwykle wyrównana. Jak mówił, nadesłano 39 bardzo dobrych projektów. - Praca sądu konkursowego była tyleż intrygująca co trudna, bo z szeregu bardzo dobrych prac musieliśmy wybrać najlepszą - powiedział. Drugą nagrodę i 100 tys. zł otrzymał projekt autorstwa pracowni Wolski Architekci Sp. z o.o. Sąd konkursowy przyznał też przewidziane regulaminem konkursu dwa różnorzędne wyróżnienia; autorzy wyróżnionych projektów otrzymają po 50 tys. zł. Są to: konsorcjum reprezentowane przez dr. inż. arch. Romualda Loeglera oraz pracownia KKM Kozień Architekci - Magdalena Kozień-Woźniak, Marek Kozień, Katarzyna Kozień-Kornecka.
Stan tak zły, że urzędnicy musieli się wynieść Budynek polskiej ambasady w Berlinie stoi przy głównym bulwarze stolicy Niemiec Unter den Linden. Pochodzący z przełomu lat 60. i 70 gmach jest w bardzo złym stanie i został zamknięty w 1999 roku. Obecnie ambasada polska mieści się w pałacyku znajdującym się w oddalonej od centrum dzielnicy Grunewald, w którym przed 1989 r. była siedziba polskiej misji wojskowej i dodatkowo wynajmuje inne pomieszczenia dla pracowników. Pierwsze prace związane z budową nowej siedziby ambasady rozpoczęto w MSZ w 1997 roku. W przeprowadzonym wówczas konkursie pierwszą nagrodę zdobył projekt architektów Zbigniewa Badowskiego, Marka Budzyńskiego i Adama Kowalewskiego. Jak podaje MSZ, w następnych latach kontynuowano prace projektowe i przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji. Koszt tych prac wyniósł 17,5 mln złotych.
Autor: jk//kdj / Źródło: PAP, msz.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: MSZ