Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący dostępu do antykoncepcji awaryjnej, czyli tabletki "dzień po". Zakłada dostępność antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu. Wywiad obejmuje między innymi ustalenie przyczyny zasadności wydania tabletki. - Od 1 maja mocą rozporządzenia, które dzisiaj dostałem do ręki od pani ministry zdrowia, będzie wdrażany "plan B" - mówił premier Donald Tusk.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji w środę pojawiła się informacja, że "projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego" został skierowany do konsultacji społecznych.
Jak czytamy, "celem programu pilotażowego jest poprawa stanu dostępności pacjentów do nowoczesnych metod antykoncepcji awaryjnej, zapewnienie opieki farmaceuty w aptece nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego wraz z oceną efektywności związanych z tym działań, w szczególności wobec pacjentów pomiędzy 15. a 18. rokiem życia".
Zaznaczono także, że programem pilotażowym zostają objęci pacjenci, którzy ukończyli, w dniu zgłoszenia się do apteki, która przystąpi do programu pilotażowego, 15. rok życia. W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjenta, farmaceuta będzie mógł zweryfikować wiek w oparciu o dokument ze zdjęciem, na podstawie którego wiek ten może zostać potwierdzony.
Pacjent może skorzystać z programu pilotażowego nie częściej niż co 30 dni.
Wnioskodawcy podnoszą, że "rozwiązywany jest problem niedostatecznego poziomu dostępności do antykoncepcji awaryjnej generowany przez fakt, że obecnie dostęp do tego rodzaju metod o charakterze farmakologicznym jest możliwy wyłącznie na podstawie recepty". "Jednocześnie niwelowany jest problem tej natury, że w obecnych realiach politycznych nie sposób jest zwiększyć dostęp do ww. metod antykoncepcyjnych drogą zmian ustawowych w kierunku zniesienia ww. wymogu recepty" - zaznaczono w uzasadnieniu.
Recepta farmaceutyczna po przeprowadzonym wywiadzie
Program pilotażowy obejmuje wywiad i wystawienie recepty farmaceutycznej.
Wywiad będzie obejmował: ustalenie przyczyny zasadności wydania produktu leczniczego; omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro pozwalających na rozpoznanie ciąży; omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro służących do rozpoznawania chorób układu urogenitalnego u kobiet i mężczyzn; omówienie zasad farmakoterapii w okresie ciąży albo połogu, oraz pouczenie pacjenta w zakresie zasadności objęcia leczeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego.
Recepta farmaceutyczna będzie mogła być wystawiona na podstawie aktualnej wiedzy medycznej i danych z wywiadu, "jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta polegającym na ryzyku wystąpienia nieplanowanej ciąży".
Tusk: od 1 maja wdrażamy "plan B"
- Od 1 maja mocą rozporządzenia, które dzisiaj dostałem do ręki od pani ministry zdrowia, będzie wdrażany tak zwany plan B. Plan B nigdy nie jest tak doskonały jak plan A, ale dostępność pigułki "dzień po" będzie praktycznie powszechna. Na mocy programu pilotażowego to rozporządzenie umożliwi rządowi podpisanie porozumień, umów z aptekami, które przyłączą się do programu pilotażowego - mówił w środę premier Donald Tusk podczas spotkania w Krakowie.
Jak dodał, "dostęp do tej awaryjnej antykoncepcji stanie się bez porównania łatwiejszy, mniej upokarzający i w konsekwencji także często ratujący poczucie sensu tym najmłodszym, jeszcze nie gotowym do macierzyństwa".
Weto prezydenta w sprawie tabletki "dzień po"
Prezydent Andrzej Duda nie podpisał nowelizacji ustawy w sprawie tzw. tabletki "dzień po". Od lipca 2017 roku tabletki "dzień po" w Polsce są dostępne tylko na receptę. Uchwalona przez Sejm 22 lutego nowelizacja ustawy w sprawie antykoncepcji awaryjnej zakładała dostęp do tabletek zawierających octan uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia bez konieczności okazania recepty.
Projekt w niezmienionej formie 8 marca przyjął Senat. Od tego czasu oczekiwał on na decyzję prezydenta, który miał na nią czas do piątku.
"Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. "Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców" - dodano.
Po decyzji prezydenta ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała wprowadzenie "planu B". - Mamy przygotowane rozporządzenie, które odwołuje się do ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych i do ustawy o zawodzie farmaceuty - mówiła w piątek na antenie TVN24.
Pytana, kiedy to prawo może wejść w życie, odparła: "obiecywałam, że 1 maja ta tabletka będzie dostępna i chciałabym tego słowa dotrzymać". Poinformowała, że w tygodniu po świętach rozporządzenie zostanie przekazane do konsultacji społecznych.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock