Sędzia Laskowski o emeryturach dla członków nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej: trudno się z tym pogodzić

Źródło:
TVN24
Laskowski o członkach nieuznawanej ID przechodzących w stan spoczynku: jest powszechne poczucie niesprawiedliwości
Laskowski o członkach nieuznawanej ID przechodzących w stan spoczynku: jest powszechne poczucie niesprawiedliwościTVN24
wideo 2/5
Laskowski o emeryturach dla sędziów przechodzących w stan spoczynku: jest powszechne poczucie niesprawiedliwości.TVN24

Sędzia Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracami Izby Karnej, komentował w "Jeden na jeden" w TVN24 decyzję sześciu sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej o przejściu w stan spoczynku, którzy zgodnie z przepisami do 65. roku życia będą pobierać pełną pensję sędziego Sądu Najwyższego. Stwierdził, że "jest powszechne poczucie niesprawiedliwości". Dodał, że "trudno się z tym pogodzić, zwłaszcza zwykłemu obywatelowi, któremu na pewno nie jest łatwo".

Na mocy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w połowie lipca, zakończyła działalność nieuznawana Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędziowie orzekający wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej mogli zostać przeniesieni do innej izby, zaproponowanej przez I prezes SN, lub przejść w stan spoczynku. 

OGLĄDAJ "JEDEN NA JEDEN" W INTERNECIE W TVN24 GO

Sąd Najwyższy przekazał w środę, że w stan spoczynku przeszło sześciu sędziów. Zgodnie z ustawą do dnia ukończenia 65. roku życia przysługuje im "uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku w Izbie Dyscyplinarnej". To prawie 23 tysiące złotych miesięcznie. Ekspert Instytutu Strategie 2050 związanego z Polską 2050 Stanisław Zakroczymski wyliczył, że przejście sędziów na "przedwczesną emeryturę" będzie kosztować polskiego podatnika około 23 miliony złotych. 

Laskowski o emeryturach dla sędziów: jest powszechne poczucie niesprawiedliwości

Sprawę komentował w "Jeden na jeden" w TVN24 sędzia Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracami Izby Karnej.

- Jest powszechne poczucie niesprawiedliwości. To nie jest nawet uposażenie w stanie spoczynku, tylko pełne wynagrodzenie sędziego Sądu Najwyższego i to do 65. roku życia. To jest przepis, który został stworzony jako rodzaj ochrony przed zakusami władzy, która mogłaby zlikwidować jakiś sąd, jakiś poziom sądownictwa i po prostu wyrzucić sędziów. Tak to zostało w konstytucji pomyślane, no a teraz ten parasol ochronny dotyczy sędziów Izby Dyscyplinarnej - powiedział.

- Rzeczywiście trudno się z tym pogodzić, zwłaszcza zwykłemu obywatelowi, któremu na pewno nie jest łatwo - dodał.

Został zapytany, czy sędziowie, którzy przeszli z Izby Dyscyplinarnej w stan spoczynku, zasłużyli na otrzymywanie takich kwot. - W mojej ocenie nie zasłużyli - odparł. 

Laskowski: Izba Dyscyplinarna to nie był niezależny sąd

Sędzia Laskowski mówił, że "Izba Dyscyplinarna przejdzie do historii polskiego sądownictwa jak najgorzej". - Myślę, że to nie tylko moja opinia, przeciwnika tych zmian, ale ona będzie kiedyś w podręcznikach historii polskiego sądownictwa powielana - stwierdził. Jak mówił dalej, w powszechnym odbiorze "to nie był niezależny sąd, z nadzwyczajnymi uprawnieniami, z nadzwyczajnymi dodatkami finansowymi". - Nie powinno się nigdy tworzyć takich specjalnych sądów, zresztą zakazuje tego wprost konstytucja, a to był organ o takich właśnie cechach - dodał gość TVN24.

Laskowski o "podstawowym problemie polskiego sądownictwa"

Sędzia Laskowski został zapytany, jak wyobraża sobie ewentualną współpracę z innymi sędziami, którzy wcześniej orzekali w nieuznawanej Izbie Dyscyplinarnej, a teraz znajdą się w innych izbach. Prowadzący program zwrócił uwagę, że w nowej izbie - Izbie Odpowiedzialności Zawodowej - mogą znaleźć się znowu sędziowie, którzy zostali wskazani przez nową KRS. 

- To jest podstawowy problem polskiego sadownictwa, Sądu Najwyższego - właśnie KRS, powołana w takiej formie przez ciało polityczne. To jest KRS, gdzie sędziowie nie są reprezentacją środowiska sędziowskiego (...). Należałoby rozpocząć proces naprawy praworządności właśnie od tego ciała - stwierdził.

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy?

Gość "Jeden na jeden" mówił także o tym, jakie zmiany jego zdaniem należałoby wprowadzić, aby Polska otrzymała pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Mówił, że "sprawy dyscyplinarne powinny być rozstrzygane przez takie sądy, co do których nikt nie będzie stawiał zastrzeżeń co do ich umocowania, statusu sędziów zasiadających w tych sądach". - Po drugie, trzeba jak najszybciej, na ile to możliwe, skierować na posiedzenia sądów sprawy sędziów zawieszonych. Sąd dyscyplinarny powinien się wypowiedzieć w tej sprawie - dodał.

- Należałoby stworzyć taki system odpowiedzialności dyscyplinarnej, w której sędziowie nie są krępowani w kwestiach orzekania - mówił dalej Laskowski.

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? Odpowiada sędzia Michał Laskowski
Co zrobić, aby otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? Odpowiada sędzia Michał Laskowski TVN24

Laskowski o wycieku korespondencji Dworczyka: to szokuje, chociaż nie zaskakuje

Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracami Izby Karnej odniósł się też do wycieku treści z prywatnej skrzynki mailowej szefa KPRM Michała Dwroczyka. Miał on konsultować z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską działania Trybunału.

Jak mówił, ta sytuacja go "szokuje, chociaż nie zaskakuje".

- Tak nie powinno być. Rozumiem, że prezes Trybunału (Konstytucyjnego - red.) spotyka się na jakimś składaniu więzów, na uroczystościach państwowych i tak dalej, natomiast uzgadnianie, która sprawa pójdzie pierwsza, która druga, a która w ogóle nie będzie rozpoznawana, to jest coś haniebnego, jeśli tak było - powiedział.

- Nie wiem, jak nazwać tę sytuację, to przekracza wszystkie reguły - dodał.

Laskowski o wycieku korespondencji Dworczyka: to szokuje, chociaż nie zaskakuje
Laskowski o wycieku korespondencji Dworczyka: to szokuje, chociaż nie zaskakuje

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 okazały się nieskuteczne w walce z atakami sił ukraińskich na zaanektowany Krym - pisze ukraiński portal wojskowy Defense Express. Półwyspu ma chronić Prometeusz.

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

Źródło:
Defense Express, Kyiv Post

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro odwołał udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii, gdzie omawiana jest sprawa Ukrainy. Jak stwierdził, jego "konkluzje są z góry ustalone".

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Źródło:
PAP, BBC

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

Rosyjskie media poinformowały o potężnym pożarze gazociągu w pobliżu Saratowa. Gubernator obwodu saratowskiego przekazał, że "z powodu nadmiernego upału doszło do rozhermetyzowania gazociągu, po czym wybuchł pożar".

Pożar gazociągu. Rosjanie mówią o pogodzie

Pożar gazociągu. Rosjanie mówią o pogodzie

Źródło:
Kommiersant, Izwestija, tvn24.pl

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

IMGW rozszerzył o część północnych regionów kraju zasięg obowiązywania ostrzeżeń pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Z prognoz synoptyków wynika, że lokalnie może spaść do 35 litrów deszczu na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Silny deszcz z burzami zagrożeniem w kolejnych regionach. Ostrzeżenia IMGW

Silny deszcz z burzami zagrożeniem w kolejnych regionach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Księżna Kate w sobotę po raz pierwszy pojawiła się publicznie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej. Okazją jest udział w corocznej paradzie wojskowej odbywającej się w centrum Londynu z okazji urodzin króla Karola III.

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Źródło:
Reuters, PAP

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl
Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl