1. Katastrofa kolejowa w Niemczech
Do wykolejenia pociągu doszło w niedzielę około godziny 18 w pobliżu miasta Riedlingen w Badenii-Wirtembergii na południu kraju. Według wstępnych ustaleń policji, w pociągu znajdowało się około 100 osób. Niemiecka Agencja Prasowa cytowana przez "Der Spiegel" podaje, że w katastrofie zginęły trzy z nich, a około 50 jest rannych.
2. Porozumienie pomiędzy USA i UE
Niedzielne ogłoszenie stanowi przełomowy moment dla administracji Trumpa po tygodniach niepewności wokół rozmów handlowych między USA a Unią Europejską. Stało się to po rozmowach prezydenta USA Donalda Trumpa z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.
3. Niebezpieczna pogoda
Przez kraj przechodzi niż genueński, który przyniósł intensywne opady deszczu. W związku z niespokojną pogodą pojawiały się spore utrudnienia. Woda zalewała ulice, posesje, a także piwnice. Tylko w niedzielę do godziny 20 strażacy odnotowali 480 zdarzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. W związku z sytuacją pogodową i napływem niżu genueńskiego nad terytorium Polski powołany został Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jego kolejne posiedzenie jest przewidywane w poniedziałek o 8.
4. Polki na medal
Kolejny wielki sukces reprezentacji Polski siatkarek. Biało-Czerwone pokonały w Łodzi Japonię 3:1 i sięgnęły po brąz Ligi Narodów. Nasza drużyna tym samym po raz trzeci z rzędu stanęła na trzecim miejscu podium tych rozgrywek. Świetnie zagrały Magdalena Stysiak i Agnieszka Korneluk.
5. Certyfikat bezpieczeństwa dla Sławomira Cenckiewicza? Ustalenia tvn24.pl
Robert Zieliński w programie "W kuluarach" w TVN24 przekazał, że w rządzie i służbach specjalnych rozważa się opcję ponownego przyznania dostępu do informacji niejawnych Sławomirowi Cenckiewiczowi. Według reportera TVN24, byłaby to "pierwsza przegrana" rządu w starciu z przyszłym prezydentem Karolem Nawrockim.
6. Pomoc dla Strefy Gazy
Samoloty z Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zrzuciły w niedzielę nad Strefą Gazy ładunki z pomocą humanitarną - przekazała agencja Reutera, powołując się na jordańskie oficjalne źródło. Wysłane nad bombardowany przez Izrael obszar samoloty dokonały zrzutu 25 ton pomocy humanitarnej. Reuters zwrócił uwagę, że była to pierwsza od miesięcy pomoc z tych dwóch państw dostarczona mieszkańcom tej półenklawy drogą powietrzną. Przedstawiciel władz Jordanii podkreślił, że wsparcie nie jest zastępstwem dla towarów dostarczanych drogą lądową.
Autorka/Autor: bż/kab
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NONSTOPNEWS