W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami rzek. Obowiązują alarmy nawet trzeciego stopnia.
Niż genueński przyniósł do Polski ulewne opady deszczu, które spowodowały podniesienie poziomu rzek w wielu rejonach kraju. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wezbraniami rzek.
Na czterech stacjach hydrologicznych - Czechowice-Dziedzice na Iłownicy, Goczałkowice na Wiśle, Podkępie na Wapienicy i Szabelnia na Brynicy - zostały przekroczone stany alarmowe.
Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia (przed wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych) obowiązują w województwie śląskim, w zlewniach rzek na wschodzie i południu, oraz województwie małopolskim, w zlewni Przemszy od ujścia Brynicy do ujścia.
W związku z występującymi oraz prognozowanymi dalszymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym) na rzekach zaznaczą się dalsze wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych na kolejnych stacjach wodowskazowych. W zlewniach zurbanizowanych możliwe są podtopienia. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 16 w poniedziałek.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia (przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych) w województwach:
- podkarpackim, w części zachodniej;
- małopolskim;
- świętokrzyskim, w zlewniach Nidy do ujścia Czarnej Nidy, Wiernej Rzeki i Bobrzy;
- śląskim, poza rejonami, gdzie obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia, oraz zlewnią Pilicy do Jeziora Sulejowskiego;
- opolskim, poza krańcami północno-wschodnimi;
- śląskim, na Ziemi Kłodzkiej;
- mazowieckim, w zlewni Wkry do ujścia Łydini;
- zachodniopomorskim, na Zalewie Szczecińskim.
Z powodu prognozowanych intensywnych opadów deszczu (również o charakterze burzowym) przewidywane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Niewykluczone są też punktowe przekroczenia stanów alarmowych. W warunkach opadów burzowych wzrosty stanów wody będą gwałtowne, w wielu miejscach największa intensywność zjawiska prognozowana jest na godziny popołudniowe w poniedziałek oraz noc z poniedziałku na wtorek. Alerty są w mocy do godziny 16 w poniedziałek.
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia (przed gwałtownymi wzrostami stanów wody) są w mocy w województwach:
- dolnośląskim, na północy i wschodzie;
- opolskim, na krańcach północno-zachodnich;
- wielkopolskim, w południowo-wschodniej, wschodniej i centralnej części;
- łódzkim;
- świętokrzyskim;
- lubelskim, na krańcach północnych i północno-zachodnich;
- mazowieckim, poza obszarami, gdzie w mocy są ostrzeżenia wyższego stopnia;
- podlaskim;
- warmińsko-mazurskim;
- kujawsko-pomorskim, poza krańcami zachodnimi;
- pomorskim, poza krańcami zachodnimi.
Na wymienionych obszarach w związku z prognozowanym silnym deszczem z burzami na rzekach spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnego opadu wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny.
Ostrzeżenia są w mocy do godziny 16 (w województwie dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego i południowej części województwa łódzkiego), 21 (w województwie kujawsko-pomorskim, poza krańcami południowo-wschodnimi), 22 (w północnej części województwa łódzkiego, w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim - poza krańcami północno-zachodnimi) w poniedziałek oraz do godziny 1 we wtorek w województwie pomorskim.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów alarmowych, z tendencją wzrostową stanu wody".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, z tendencją wzrostową stanów wody, z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym obserwowany lub prognozowany jest gwałtowny wzrost stanu wody z możliwością lokalnego, krótkotrwałego osiągnięcia lub przekroczenia stanów alarmowych".
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock