Decyzja sądu w sprawie Ziobry, Palikot wyszedł z aresztu, Boniek oskarżony

Zbigniew Ziobro
Jest zgoda na doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą
Źródło: Maciej Knapik/Fakty TVN

Sąd wydał zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą. Janusz Palikot opuścił areszt śledczy. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek został oskarżony o "wyrządzenie PZPN-owi szkody majątkowej wielkich rozmiarów". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 28 stycznia.

1. Ziobro zostanie doprowadzony przed komisję śledczą

Sąd wydał zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Wcześniej były minister sprawiedliwości kilkukrotnie nie stawił się na jej posiedzeniach. Posiedzenie komisji zaplanowano na piątek.

Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro
Źródło: PAP/Tomasz Gzell

2. Palikot opuścił areszt

Janusz Palikot opuścił areszt śledczy we Wrocławiu. Były poseł i biznesmen wpłacił 2 miliony złotych kaucji, na co miał czas do końca stycznia.

Palikot trafił do aresztu w październiku ubiegłego roku, jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 milionów złotych. - Jestem człowiekiem niewinnym, co udowodnię - mówił po opuszczeniu aresztu.

3. Boniek oskarżony

Prokuratura Krajowa wydała akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewowi Bońkowi. Jak poinformowano w komunikacie, działaczowi, w przeszłości wybitnemu piłkarzowi, zarzucono "wyrządzenie PZPN-owi szkody majątkowej wielkich rozmiarów".

- Obrzucili niewinnych ludzi błotem. Co będzie dalej? Zobaczymy - powiedział w rozmowie z eurosport.pl Zbigniew Boniek.

4. Uczczono 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

56 ocalałych, wysłannicy z 61 krajów, między innymi król Karol III, prezydenci Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Francji Emmanuel Macron oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych wzięli udział w głównej ceremonii 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz przed historyczną bramą główną.

- Nasze myśli powinniśmy skierować ku milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada - powiedział Marian Turski, ocalały z nazistowskiego obozu Auschwitz, podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy jego wyzwolenia. Tova Friedman mówiła, że "wszyscy mamy obowiązek nie tylko pamiętać, ale także ostrzegać i uczyć, że nienawiść rodzi więcej nienawiści". Głos zabrali także Janina Iwańska i Leon Weintraub.

5. PKW zwleka z odpowiedzią

Państwowa Komisja Wyborcza nie zajęła stanowiska w sprawie pisma, jakie do PKW skierował minister finansów Andrzej Domański.

Chodzi o sprawozdanie komitetu wyborczego PiS i decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Członek PKW Ryszard Kalisz mówił dziennikarzom, że zostały zgłoszone trzy projekty takiej odpowiedzi. PKW nie podjęła też decyzji w sprawie sprawozdania finansowego PiS za 2023 rok.

6. Meksyk przyjmuje deportowanych z USA

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum poinformowała, że jej kraj przyjął w ciągu ostatniego tygodnia ponad 4 tysiące osób deportowanych ze Stanów Zjednoczonych.

W ramach programu "Meksyk bierze cię w objęcia" w przygranicznych miastach postawiono obozy namiotowe dla dziesiątków tysięcy osób, gdzie mają one otrzymać schronienie, żywność i opiekę medyczną.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: