TVN24 | Polska

Szczepienie nastolatków preparatem Spikevax Moderny dopuszczone przez Ministerstwo Zdrowia

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Dla kogo trzecia dawka? Niedzielski: Rada Medyczna rekomenduje rozważenie podania
Dla kogo trzecia dawka? Niedzielski: Rada Medyczna rekomenduje rozważenie podaniaRMF FM
wideo 2/23
RMF FMDla kogo trzecia dawka? Niedzielski: Rada Medyczna rekomenduje rozważenie podania (wideo z 5.08)

Preparat Spikevax firmy Moderna od piątku jest dostępny dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort opublikował także schemat podawania szczepionek w tej grupie wiekowej.

Pod koniec lipca Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat. Wcześniej taka możliwość występowała tylko w przypadku Pfizera. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce szczepienie tej grupy wiekowej preparatem Moderny możliwe jest od piątku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Schematy szczepień u osób do 18. roku życia

Resort opublikował także komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia.

Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (Moderny) zarekomendowano odstęp 28 dni.

Komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami Comirnaty oraz Spikevax u dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat

W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych.

Czytaj więcej na Konkret24: Szczepienia Polaków a wiek

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Szczepienia nastolatków

Według informacji EMA działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę, nie zaobserwowano objawów COVID-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę - poinformowała Agencja. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Liczba osób zaszczepionych w Polsce

Do piątku podano 35 281 208 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 18 759 946 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 18 064 134 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub drugą dawką szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości