TVN24 | Polska

Kiedy ruszą zapisy na szczepienia? Jak będzie można się zapisać? Minister zdrowia wyjaśnia

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kg
Źródło:
PAP
Kiedy ruszą zapisy na szczepienia? Jak będzie można się zapisać? Minister zdrowia wyjaśnia
Kiedy ruszą zapisy na szczepienia? Jak będzie można się zapisać? Minister zdrowia wyjaśnia Program Trzeci Polskiego Radia
wideo 2/21
Program Trzeci Polskiego RadiaKiedy ruszą zapisy na szczepienia? Jak będzie można się zapisać? Minister zdrowia wyjaśnia

Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia - wyjaśnił w środę zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wszystkie metody zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać - dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o to, kiedy ruszą zapisy dla osób spoza grup priorytetowych, czyli nieobjętych pierwszeństwem szczepienia z powodu wykonywania określonego zawodu narażającego w wyższym stopniu na ryzyko zakażenia, np. medyków, farmaceutów, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych czy też ze względu na podeszły wiek.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ TUTAJ >>>

- Ruszamy od 15 stycznia. Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami - w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać - wyjaśnił minister.

- Mamy priorytet, by zaszczepić medyków, ale też personel niemedyczny, który pracuje w szpitalach, DPS-ach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe - dodał.

Minister zapewnił też, że cały czas będzie prowadzana kampania medialna w tej sprawie - spoty w telewizji, komunikaty w internecie.

Kiedy pierwsze szczepienia przeciw COVID-19? Odpowiada Michał Dworczyk
Kiedy pierwsze szczepienia przeciw COVID-19? Odpowiada Michał DworczykTVN24

"Pierwsza partia zostanie rozdystrybuowana między 72 szpitale"

Szef Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że pierwsze szczepienia zaplanowano na 27 grudnia. Na początku odbywać będą się w wyznaczonych szpitalach. Pierwszy pacjent ma być zaszczepiony w warszawskim szpitalu w MSWiA.

- Ta pierwsza partia, która do nas przyjedzie, mówię tutaj o 10 tysiącach szczepień, zostanie rozdystrybuowana między 72 szpitale, które w pierwszej kolejności zostały wskazane jako te podmioty, które są na pierwszej linii walki z covidem, stąd wybór tych 72 szpitali - wytłumaczył.

"Widmo trzeciej fali"

Minister ostrzegł też przed "widmem trzeciej fali", która w różnych krajach już się materializuje.

- Przypomnę, że mamy średnio w tygodniu 10 tysięcy wykrywanych zakażeń, co w porównaniu z sytuacją sprzed drugiej fali jest i tak sytuacją o wiele bardziej niebezpieczną, dramatyczną, jeśli tak można powiedzieć - oznajmił.

Dodał, że na epidemię należy patrzeć nie tylko przez pryzmat liczby nowych zakażeń, ale również liczby zgonów czy zagrożenia nową mutacją wirusa, która szybciej się rozprzestrzenia, a także z perspektywy tego, że trzecia fala "wystartuje z poziomu 10 tysięcy zachorowań dziennie".

"Zrobienie testu na lotnisku wywołałoby więcej chaosu i zamieszania"

Odpowiadając na pytanie, dlaczego przybywających z Wielkiej Brytanii pasażerów nie poddano obowiązkowym testom na wykrycie zakażenia, stwierdził, że stosowane są "metody dobrowolności".

- Odwołujemy się do pewnej odpowiedzialności. Po drugie zrobienie testu na lotnisku wywołałoby więcej chaosu i zamieszania - podsumował.

Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych między innymi na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach mutacji wirusa SARS-CoV-2.

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Decyzja weszła w życie >>>

Nowe rozporządzenie wydłuża obowiązywanie "starego" rozporządzenia w sprawie zakazu lotów z 7 grudnia 2020 roku do 6 stycznia 2021 roku. W nowych obostrzeniach - do katalogu dziewięciu państw, z których samoloty nie mogą lądować w Polsce - dołączono także Wielką Brytanię i Irlandię Północną.

Autor:kb/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości