Zakaz lotów do Polski. Od dziś obowiązuje nowa lista

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/2
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem od dziś obowiązuje nowa lista miejsc objętych zakazem lotów do Polski. Znajduje się na niej dziewięć krajów. Przepisy mają być stosowane do końca roku - przypomina w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nowy zakaz lotów wszedł w życie w środę 9 grudnia i będzie obowiązywał do czwartku 31 grudnia. Projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym został przyjęty przez Radę Ministrów w trybie obiegowym w poniedziałek. Ostateczna wersja przepisów została opublikowana w Dzienniku Ustaw we wtorek.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE >>>

Zakaz lotów do Polski przedłużony

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Resort spraw zagranicznych wyjaśnił w komunikacie, że na liście pozostałych państw i terytoriów (bez państw UE, EOG i Ukrainy) ze współczynnikiem przekraczającym 440 zachorowań na 100 000 osób znajdują się: Andora, Azerbejdżan, Belize, Curaçao, Jersey, Mołdowa, Palestyna, Panama, Polinezja Francuska, Portoryko oraz San Marino.

W rozporządzeniu utrzymano dotychczasowe wyjątki. Zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów, wykonywanych za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W Polsce będą mogą lądować samoloty startujące "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

Powrót do Polski

"Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne" - napisał MSZ w komunikacie.

Przypomniał ponadto, że "podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

"W rozporządzeniu zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 9 grudnia 2020 r. na zlecenie biur podróży" - napisano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości