Temat szczepień wyjmijmy poza nawias politycznego sporu - zaapelował szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Zaprosił na wtorek "przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych" na spotkanie dotyczące akcji szczepień. Przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni twierdzą jednak, że nie zostali zaproszeni. "Czego się boicie? Wiedzy naszych ekspertów?" - pytał lider ruchu na Twitterze.
W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy. Grupa 80+ rejestrowała się na szczepienia od 15 stycznia, zaś 70+ od 22 stycznia. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk informował w niedzielę, że szczepienia będą realizowane w ponad pięciu tysiącach punktów w całym kraju.
Dworczyk: Rozmawiajmy o faktach, rzeczywistych problemach
Dworczyk w poniedziałek odniósł się do serii planowanych przez opozycję konferencji o - jak przedstawiają - "chaosie w Narodowym Programie Szczepień". Minister zaapelował w związku z tym, aby sprawę szczepień wyciągnąć "poza nawias bieżącej polityki". - Tu nie ma żadnych barw politycznych - zwrócił uwagę.
- Chciałbym zaprosić w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i osób zaangażowanych w rządzie w Narodowy Program Szczepień przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na merytoryczną dyskusję. Rozmawiajmy o faktach, rzeczywistych problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych, nie straszmy Polaków - powiedział. - Mamy wiele innych tematów, w których możemy się spierać, nawet bardzo ostro, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu - dodał.
Spotkanie w kancelarii premiera we wtorek odbędzie się o godzinie 9.
Najbliższa dostawa szczepionki Moderny odwołana
Dworczyk na konferencji poinformował, że "wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana" i "przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend". - To kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy - zwrócił uwagę.
- Mamy dwie możliwości do wyboru: albo zaczniemy znowu okładać się politycznymi pałkami, albo wspólnie będziemy starali się robić wszystko, żeby program, mimo trudności zewnętrznych, na które polska klasa polityczna nie ma wpływu, był realizowany - powiedział.
Zapewnił przy tym, że "na ten tydzień wszystkie szczepienia zostaną wykonane". Według zapowiedzi Dworczyka, w poniedziałek do godziny 12 szczepionki dojadą pod 5873 adresy, a szczepienia w tym dniu przeprowadzą 2793 punkty szczepień.
- We Włoszech Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło, że szczepienia seniorów zostają przesunięte między czterema a ośmioma tygodniami ze względu na opóźnienia w dostawach. I takie rzeczy zapewne będą się zdarzały. Niestety, boleję nad tym, ale dotychczasowa współpraca z producentami nakazuje myśleć o tym, że takie sytuacje będą się zdarzały. Tym bardziej potrzebna jest nasza współpraca, myślę tu o wszystkich siłach politycznych w Polsce - zwracał uwagę.
"Dzisiaj możemy realizować szczepienia w atmosferze spokojniejszej"
Obecny na briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że aktualne wyniki epidemiczne pokazują, że pandemia się stabilizuje. - Mamy poniżej 2,5 tysiąca przypadków, zajętość łóżek spadła poniżej 15 tysięcy - podał. - Proszę przypomnieć sobie, że w listopadzie, kiedy mieliśmy szczyt pandemii, ta liczba zajętych łóżek przekraczała 23 tysiące - dodał.
- Dzisiaj możemy realizować szczepienia w atmosferze spokojniejszej, w atmosferze takiej, że liczba zachorowań jest zdecydowanie mniejsza - ocenił. - Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy budowali wokół szczepień atmosferę zgody narodowej i debaty. Jesteśmy otwarci na dyskusje, które dotyczą modyfikacji rozwiązań - przekonywał.
Kluby odpowiadają na zaproszenie
Na zaproszenie Dworczyka zareagowali pierwsi przedstawiciele opozycji. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk zapewnił, że KO weźmie udział w konsultacjach. - Przedstawimy szereg propozycji, o których mówimy od kilkunastu dni - zapowiedział. - Chodzi przede wszystkim o zmianę tego systemu, jeszcze jest czas, żeby zawrócić i żeby system działał sprawnie - powiedział.
- Naszym zdaniem ten system powinien opierać się przede wszystkim o przychodnie, o lekarzy rodzinnych, po to, aby seniorzy byli zapraszani na szczepienia, a nie żeby na szczepienia musieli się napraszać - proponował. - To kwestia zmiany filozofii, podejścia państwa do szczepień - dodał.
Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oświadczył, że jest gotowy do rozmowy. - Rząd nie miałby związanych rąk, gdyby od początku miał świadomość, że współpracujemy z wielkimi koncernami. Nawet jeśli dzieje się to (zamawianie szczepionek - red.) przez Unię Europejską, to trzeba było szukać innych, nawet bilateralnych, porozumień. Nie słyszałem o tym, a wiem, że inne państwa to robią - mówił.
Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił: będziemy na pewno. Nie podał dokładnie, kto będzie reprezentować partię na spotkaniu w KPRM. - Braliśmy udział we wszystkich spotkaniach dotyczących covidu, pomimo że czasem nawet te obietnice składane przez rządzących nie zostają spełnione - powiedział Kosiniak-Kamysz. - W ten sposób pokazujemy swoją dobrą wolę, merytoryczne przygotowanie, bo często naszymi przedstawicielami są eksperci, i taką trwałość w tym, żeby polepszyć sytuację zdrowotną, epidemiczną w Polsce - tłumaczył.
Przewodniczący sejmowego koła Konfederacji Jakub Kulesza zapowiedział, że koło prawdopodobnie weźmie udział w spotkaniu w KPRM. - Zaproszenie dostaliśmy jak zwykle kilka godzin po tym, jak pan minister Dworczyk poinformował media o takim zaproszeniu, więc najpierw dowiedzieliśmy się o tym od dziennikarzy - zwrócił uwagę. - Braliśmy udział we wszystkich tego typu spotkaniach, nawet jeśli wrażenia z tych spotkań mogłyby nasuwać myśl, że była to wyłącznie strata czasu, bo pan premier nie odpowiadał na pytania - dodał.
Kobosko: Polska 2050 nie została zaproszona na rozmowę o szczepieniach
Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko powiedział, że "ku naszemu zaskoczeniu i wbrew deklaracji szefa KPRM Michała Dworczyka o zaproszeniu wszystkich sił politycznych, nie zostaliśmy zaproszeni na wtorkowe spotkanie w kancelarii premiera dotyczące szczepień przeciw COVID-19".
Do braku zaproszenia odniósł się w poniedziałek także lider ruchu Szymon Hołownia. "Czego się boicie? Wiedzy naszych ekspertów?" - pytał na Twitterze.
Priorytetowa grupa pierwsza
Pierwszy etap szczepień został podzielony na trzy grupy: - 1a - seniorzy 60+ - 1b - osoby z chorobami przewlekłymi - to między innymi osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie i z chorobami nowotworowymi - 1c - nauczyciele i służby mundurowe - funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24