TVN24 | Polska

Zgłoszenie i rejestracja na szczepienie. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Jak i kiedy zapisać się na szczepienie na koronawirusa?
Jak i kiedy zapisać się na szczepienie na koronawirusa?TVN24
wideo 2/23
TVN24Jak i kiedy zapisać się na szczepienie na koronawirusa?

Jak i kiedy zapisać się na szczepienie na koronawirusa? Od 22 stycznia mogą zarejestrować się na nie seniorzy powyżej 70. roku życia. Od 15 stycznia mogą to zrobić ci powyżej 80. roku życia. Również od 15 stycznia pełnoletni obywatele mogą wypełnić formularz i zgłosić chęć zaszczepienia, ale to nie oznacza jeszcze rejestracji.

Harmonogram szczepień przedstawił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk.

15 stycznia ruszyła rejestracja dla osób powyżej 80. roku życia

22 stycznia ruszyła rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia.

25 stycznia ruszyły szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia w 5994 punktach.

Kto i kiedy będzie mógł się zapisać na szczepienie? Harmonogram na pierwsze tygodnie
Kto i kiedy będzie mógł się zapisać na szczepienie? Harmonogram na pierwsze tygodnie

Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?

Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 oznacza, że będziemy mieli wyznaczoną datę i miejsce szczepienia.

Zgłoszenie chęci zaszczepienia się to z kolei informacja dla władz, że jesteśmy takim szczepieniem zainteresowani i kiedy tylko nasza grupa włączona do szczepienia, dostaniemy maila z e-skierowaniem - dotyczy to wszystkich pełnoletnich osób.

22 stycznia ruszyła rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia. Można to zrobić czterema kanałami:

- infolinia pod numerem 989; - strona internetowa www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja; - osobista rejestracja w punkcie szczepień; - wysyłając SMS na numer 664 908 556;

gov.pl

Po wejściu na stronę internetową www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja i po kliknięciu w zielony baner "Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19" wyświetla nam się następujące okno:

Zarejestruj się na termin szczepienia przeciw COVID-19gov.pl

Ministerstwo podaje również, że jeżeli seniorzy powyżej 70. roku życia nie mają już dostępnych wolnych terminów w swojej okolicy, mogą wypełnić formularz zgłoszenia. Gdy sytuacja się zmieni i pojawią się nowe wolne terminy, seniorzy zostaną o tym poinformowani:

Jeżeli w Twojej okolicy nie ma dostępnego terminu - wypełnij formularz zgłoszeniagov.pl

Po kliknięciu w baner "CHCĘ ZAREJESTROWAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE" wyświetla się okno:

gov.pl

Po kliknięciu w przycisk "START" pojawia się pytanie: "Czy masz więcej niż 70 lat?".

gov.pl

Po wskazaniu odpowiedzi twierdzącej wyświetla się pytanie o sposób rejestracji na szczepienie.

gov.pl

- W przypadku wybrania infolinii wyświetla nam się następujący komunikat: "Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989"

Co musisz zrobić? - Przygotuj numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. - Zadzwoń na bezpłatną infolinię pod numer 989. - Jeśli dzwonisz z zagranicy, wybierz 22 62 62 989. - Po połączeniu z konsultantem podaj swoje imię i nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. - Wybierz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. - Po rozmowie na podany numer telefonu otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. 

W ten sposób również twoi bliscy mogą cię zarejestrować na szczepienie. Wystarczy, że będą mieli twój numer PESEL.

- W przypadku wybrania rejestracji w punkcie szczepień wyświetla się mapa Polski ze wszystkimi zaznaczonymi punktami szczepień. Po wskazaniu naszego adresu mapa wskaże nam najbliższy punkt wraz z jego adresem i telefonem kontaktowym.

- W przypadku wybrania zapisu na szczepienie przez formularz elektroniczny wyświetla się następujące okno:

gov.pl

Aby się zarejestrować, potrzebujesz profilu zaufanego.

Możesz:

- skorzystać z uproszczonej procedury przeznaczonej tylko dla osób, które skończyły 70 lat. W ten sposób założysz tymczasowy profil zaufany. Będzie ważny przez trzy miesiące. 

Tymczasowy profil zaufany założysz tutaj

- założyć standardowy profil zaufany, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Zobacz, jak założyć profil zaufany 

Apel o wykorzystywanie profilu zaufanego do rejestracji na szczepienie
Apel o wykorzystywanie profilu zaufanego do rejestracji na szczepienieTVN24

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości zostało przeniesione do internetu.

Po potwierdzeniu danych i akceptacji regulaminu system powinien zaproponować pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania pacjenta. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie odpowiadał pacjentowi lub ten będzie wyrażał chęć zaszczepienia się w innym punkcie lub innym mieście – powinna istnieć taka możliwość. Trzeba skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę oraz lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji otrzymamy powiadomienie SMS-em, a następnie przyjdzie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia się?KPRM

Chcąc zarejestrować się przez SMS, na numer 664 908 556 należy wysłać wiadomość o treści: SzczepimySie.

Następnie powinniśmy otrzymać SMS-a zwrotnego z prośbą o numer PESEL. Należy wtedy wpisać swój numer PESEL i odesłać SMS-a.

W odpowiedzi zostaniemy poproszeni o kod pocztowy - by zaproponować najbliższy termin szczepienia w miejscu zamieszkania. Należy wpisać kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222, w odpowiedzi przyjdą informacje o: najbliższym możliwym terminie szczepienia, adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane, a także godzinie szczepienia.

UWAGA: Jeżeli się pomylimy się i wpiszemy błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniemy SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

Jeśli termin i miejsce nam odpowiada: odpowiadamy na wiadomość wysyłając słowo: TAK.

Po tym otrzymamy wiadomość, że wizyta została umówiona. Dobę przed szczepieniem przyjdzie do nas SMS z przypomnieniem o wizycie. W celu ewentualnej zmiany terminu szczepienia należy zadzwonić pod numer 989.

Jeśli termin i miejsce nam nie odpowiada: odpowiadamy na wiadomość wysyłając słowo: NIE.

Po tym otrzymamy SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

Należy pamiętać, że brak odpowiedzi w ciągu 5 minut przerwie proces rejestracji. Z jednego numeru telefonu można zarejestrować trzy osoby.

Formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia

Od 15 stycznia jest także możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób pełnoletnich. Również można to zrobić na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie w zakładce "zgłoszenia".

Zgłoszeniagov.pl
gov.pl

CZYTAJ: Oszuści mogą wykorzystać szczepienia do ataków. "Bądźcie czujni, przekażcie znajomym!"

Jak można się zgłosić? Należy wypełnić prosty formularz (imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).

gov.pl

Na adres mailowy, który podano w formularzu, przyjdzie wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.

gov.pl

Po wejściu na skrzynkę pocztową i kliknięciu w link formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.

gov.pl

Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla odpowiedniej grupy, otrzymamy wiadomość mailową z informacją, że mamy już wystawione e-skierowanie. Wtedy będzie można zarejestrować na konkretny termin.

gov.pl

Kolejność szczepień

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Przyjęta przez rząd strategia zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień:

"Etap 0". Szczepieni: pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków.

"Etap I". Szczepieni mają być: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele i pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

"Etap II". Szczepione mają być osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

"Etap III". Szczepieni mają być przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości