Flaga Polski powinna być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta czy pomazana, nie powinniśmy na niej również umieszczać napisów. O czym należy pamiętać wywieszając flagę narodową z okazji Narodowego Święta Niepodległości i jakie kary przewiduje się w przypadku niewłaściwego traktowania flagi?
11 listopada wiele osób wywiesi flagę Polski, by uczcić obchodzone tego dnia Narodowe Święto Niepodległości. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji tegorocznego Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja, opublikowało przewodnik "Biało-Czerwona", w którym przypomniało o zasadach obchodzenia się z flagą narodową.
ZOBACZ TEŻ: Przygotowania na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wojewoda mazowiecki po odprawie ze służbami
Flaga na Święto Niepodległości. O czym pamiętać
MSWiA wskazuje, że flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona ani pomazana. Popularny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych, nie fladze. Jaka jest różnica między flagą a barwami narodowymi? Flaga ma określone proporcje - w Polsce to 5:8, a barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być równa.
Jak przypomina MSWiA, flaga Polski prezentowana publicznie nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy należy ją jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flagą nie można też przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
Ponadto na terenie RP flaga Polski ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. W wypadku wywieszania dwóch flag, flaga państwowa RP powinna znajdować się po lewej stronie. W przypadku trzech, najbardziej uprzywilejowane jest miejsce w środku, później z lewej strony, a na końcu z prawej.
Jaka kara za niewłaściwe traktowanie flagi
Niewłaściwe traktowanie flagi i innych symboli narodowych może grozić karą. W artykule 137 Kodeksu karnego wskazano: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".
Straż Miejska w Gdańsku przypomina na swojej stronie, że "strażnik może nałożyć mandat do 500 złotych" na podstawie artykułu 49 Kodeksu wykroczeń, który mówi o karze aresztu lub grzywny dla osoby, która "narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej".
Źródło: gov.pl, isap.sejm.gov.pl, strazmiejska.gda.p, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: konkret24