"Napaść na sędziów Sądu Najwyższego", "po prostu jawna kpina z państwa prawa"

Źródło:
tvn24.pl
Gersdorf: w tej chwili mamy już napaść na sędziów Sądu Najwyższego
Gersdorf: w tej chwili mamy już napaść na sędziów Sądu NajwyższegoTVN24
wideo 2/5
Gersdorf: w tej chwili mamy już napaść na sędziów Sądu NajwyższegoTVN24

Właściwie trójpodziału władzy nie ma, ponieważ rola ministra sprawiedliwości wykracza ponad to, do czego jest on uprawniony - mówiła była pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Przed budynkiem SN odbyła się manifestacja poparcia dla sędziego Włodzimierza Wróbla, w sprawie którego nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna rozpatruje wniosek o uchylenie immunitetu.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna rozpatruje w poniedziałek wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN Włodzimierzowi Wróblowi. Prokuratura chce postawić sędziemu zarzuty "nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami". Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już w kwietniu 2020 roku nakazał Polsce zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Niejawne posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 12. Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zebrała się w trzyosobowym składzie. Przewodniczącym jest sędzia Adam Tomczyński, pozostali dwaj sędziowie to Adam Roch i Jarosław Duś.

Gersdorf: nie możemy milczeć

Przed głównym wejściem do Sądu Najwyższego odbyła się manifestacja poparcia dla sędziego zorganizowana przez Komitet Obrony Sprawiedliwości. Uczestniczyli w niej między innymi była pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a także prokuratorzy, adwokaci i sędziowie. Wśród nich był sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek, który decyzją prezesa sądu i głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba został odsunięty od sądzenia ważnych spraw karnych.

Gersdorf mówiła, że profesor Wróbel "to jest jeden z lepszych sędziów Sądu Najwyższego". - Nie tylko jest doskonałym naukowcem, ale także bardzo dobrym sędzią, który brał udział czynny w uchwale trzech izb Sądu Najwyższego - mówiła. Jak dodała, "tym prawdopodobnie naraził się władzom".

Prof. Małgorzata GersdorfTVN24

- My nie możemy milczeć, kiedy państwo prawne już jest złamane - mówiła była pierwsza prezes Sądu Najwyższego. - Właściwie trójpodziału władzy nie ma, ponieważ rola ministra sprawiedliwości wykracza ponad to, do czego jest on uprawniony mocą konstytucji - oceniła. Dodała, że "minister sprawiedliwości nie może brać na siebie obowiązków związanych z wydawaniem wyroków, nie może oceniać wyroków, bo nie jest żaden minister sędzią sędziów". - To wręcz odwrotnie, trójpodział władzy zakłada, że to sędziowie będą oceniać rządy, a nie rządy będą oceniać sędziów i mówić, które wyroki są dobre, a które niedobre - powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE: Sędzia Wróbel: mamy już autorytaryzm, ma nowoczesną postać i twarz >>>

W ocenie Gersdorf "w tej chwili mamy już napaść na sędziów Sądu Najwyższego".

Bodnar: jawna kpina z państwa prawa

Obecny na manifestacji poparcia przed budynkiem Sądu Najwyższego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreślał, że "sędzia Wróbel jest osobą szczególną". - Czasami w Polsce się mówi, że nie mamy autorytetów, ale akurat to jest osoba, która łączy w sobie to, że jest autorytetem naukowym, sędziowskim i dydaktycznym - mówił. - Za każdym razem, gdy dzieje się coś złego sędziemu Wróblowi, to jego studenci są gotowi organizować akcje poparcia, owacje na stojąco i naprawdę godnie go przywitać w ławach Uniwersytetu Jagiellońskiego - dodał.

Bodnar mówił też, że "jeżeli mamy takie autorytety w naszym życiu publicznym, to powinniśmy je szanować i okazywać im wsparcie". - Co więcej, w tym przypadku ta tak zwana Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego już dawno nie powinna orzekać - powiedział Bodnar, przypominając orzeczenie TSUE w tej sprawie.

Bodnar o sędzim Wróblu: jeśli mamy takie autorytety, powinniśmy je szanować i okazywać wsparcie
Bodnar o sędzim Wróblu: jeśli mamy takie autorytety, powinniśmy je szanować i okazywać wsparcieTVN24

- Nazywajmy rzeczy po imieniu. To, co się tutaj dzieje, jest po prostu jawną kpiną z państwa prawa i jest to kolejny etap dążenia do podporządkowania władzy sądowniczej centralnemu ośrodkowi dyspozycji politycznej - dodał Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich w marcu podjął z urzędu sprawę wniosków o uchylenie immunitetów trzem sędziom Izby Karnej Sądu Najwyższego, którzy mieli doprowadzić do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładach karnych. "Uczynił to z uwagi na indywidualne prawa sędziów SN, jak i prawa obywateli do ochrony sądowej przed niezależnym sądem, w tym SN" - czytamy w komunikacie Biura RPO.

Gąciarek: to są zwykli przebierańcy

- Za moimi plecami stoją mądrzy, legalni sędziowie Sądu Najwyższego. To jest coś bardzo ważnego - mówił podczas manifestacji sędzia Piotr Gąciarek. Jak powiedział, "to do nich, jako obywatele i sędziowie, chcemy się odwoływać, na ich orzeczeniach się wzorować". - Nie są Sądem Najwyższym ci państwo, którzy tam dzisiaj obradują (...). To są uzurpatorzy, to są przebierańcy - oceniał.

- Może moim dostojnym przedmówcom nie wypadało tego powiedzieć wprost. Ja jestem zwykłym sędzią liniowym to powiem: to są zwykli przebierańcy, którzy się wdarli do świątyni sprawiedliwości, którym się wydaje, że są sędziami - stwierdził.

Sędzia Gąciarek: to są zwykli przebierańcy, którzy się wdarli do świątyni sprawiedliwości
Sędzia Gąciarek: to są zwykli przebierańcy, którzy się wdarli do świątyni sprawiedliwościTVN24

Gąciarek mówił, że "dożyliśmy czasów, że konstytucyjny organ, jakim powinna być Krajowa Rada Sądownictwa, stał się klubem dyskusyjnym imienia Zbigniewa Ziobry". - Izba Dyscyplinarna nie jest żadnym sądem, jest komisją karzącą również imienia Zbigniewa Ziobry. Wreszcie mamy prokuraturę, która stała się igraszką w ręku polityka - dodał.

Wawrykiewicz: autorytety prawa stoją po dobrej stronie

Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy stwierdził, że na manifestacji widać "dosyć jasno, po której stronie stoją największe autorytety prawa w tym kraju".

- Po drugiej stronie tej ciemnej kurtyny, która rozpościera cień na część Polski, nie stoją autorytety. Autorytety prawa wszystkie, jakie można sobie wyobrazić, stoją po tej dobrej stronie mocy, po stronie praworządności, wartości budujących demokratyczne państwo prawa - dodał.

- Te autorytety, które tutaj stoją, nie milczą od pięciu lat. Od samego początku wiedzieli, że trzeba zachować się przyzwoicie, że naszym obowiązkiem, obowiązkiem prawników nie jest bierna postawa, ale postawa czynna i obrona czynna wartości demokratycznego państwa prawnego - powiedział.

 "Dosyć jasno po której stronie stoją największe autorytety prawa w tym kraju"
"Dosyć jasno po której stronie stoją największe autorytety prawa w tym kraju"TVN24

Autorka/Autor:pp, mart//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W tej chwili system, moim zdaniem, trzeszczy w szwach, bo pacjentów ostrych jest tak dużo, że po prostu wypełniają całe oddziały - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W programie odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na grypę, hospitalizacji pacjentów oraz szczepień, które zmniejszają ryzyko wystąpienia ostrej postaci choroby.

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Źródło:
TVN24

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN rozmawiali o piątkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, na którym ostatecznie nie przesłuchano byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Arleta Zalewska dotarła do roboczego wniosku o uchylenie immunitetu Ziobrze. - To jest bardzo mocny środek w tej sytuacji, bo ciągle rozmawiamy o świadku - zauważyła dziennikarka.

Robocza wersja wniosku w sprawie Ziobry. Co w nim jest?

Robocza wersja wniosku w sprawie Ziobry. Co w nim jest?

Źródło:
TVN24

Wilki zaatakowały psa na Kaszubach. Nie w lesie, ale na podwórku. Czworonóg na łańcuchu był bez szans, został zagryziony. Właścicielka zwierzęcia jest przerażona i zszokowana. Opowiada, że z mężem próbowali zareagować, ale atak trwał dwie minuty.

Pomorze: wilki zaatakowały psa na podwórku. Wyciągnęły zwierzę z budy, potem je przydusiły

Źródło:
Fakty TVN

Europoseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman przyznał w "Faktach po Faktach", że był "zdumiony" sobotnim wpisem w mediach społecznościowych ministry Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i ocenił, że powinna "być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada". Ministra funduszy i polityki regionalnej napisała, że "tylnymi drzwiami obcięto" budżetowe środki na budownictwo społeczne. Zdaniem europosła wybranego z list Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby wpis ministry to "efekt trwającej kampanii wyborczej".

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Źródło:
TVN24

Policja zabezpieczyła szczątki balonu, najprawdopodobniej meteorologicznego, który znaleziono w Trękusku w powiecie olsztyńskim. Rzecznik straży pożarnej przekazał, że miał on na sobie oznaczenia napisane cyrylicą. To kolejne takie znalezisko w województwie graniczącym z Rosją.

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Źródło:
PAP

Członkowie rodzin ofiar zderzenia samolotu American Airlines z helikopterem wojskowym odwiedzili w niedzielę miejsce katastrofy. Zginęło 67 osób.

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Źródło:
Reuters, PAP

Donald Trump stwierdził w niedzielę w mediach społecznościowych, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem", dzięki czemu znikną cła, które prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył poprzedniego dnia między innymi na to państwo.

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Źródło:
PAP

W wyniku pożaru w Gdańsku-Rudnikach spłonął namiot, w którym znajdowały się meleksy. Na miejsce zdarzenia zostało wysłane siedem zastępów straży pożarnej. Czarne kłęby dymu miały być widoczne z odległości paru kilometrów.

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Źródło:
tvn24.pl

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Gwałtowne powodzie, które były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły północną część australijskiego stanu Queensland. Po przejściu żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba. Premier stanu przekazał, że od piątku spadło ponad 1000 litrów wody na metr kwadratowy.

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. Rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24
Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

Dla mnie jest to sytuacja bardzo zaskakująca. W tej chwili mamy bardzo dobre oznakowanie - komentował tragiczny wypadek na A2 Andrzej Janicki, były policjant drogówki. Gość TVN24 mówił też, co należy zrobić w podobnej sytuacji, aby uniknąć zderzenia.

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Onkofundacja Alivia przedstawiła dane, z których wynika, że kolejki do specjalistów w onkologii wydłużają się. Lekarze podkreślają, że w przypadku raka kluczowe jest szybkie leczenie. Jednak pacjenci, którzy chcą wiedzieć, czy są chorzy, czekają na diagnozę nawet pół roku. Podobnie jest także w przypadku leczenia nieonkologicznego.

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Źródło:
Fakty TVN