Sprawa Barbary Skrzypek. Siedem pytań prezydenta do premiera

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent o śmierci Barbary Skrzypek: zdecydowałem się wystosować pismo do premiera w tej sprawie
Źródło: TVN24

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała treść pisma, które prezydent skierował we wtorek do premiera Donalda Tuska w sprawie wyjaśnienia okoliczności przesłuchania i śmierci Barbary Skrzypek. Duda ma do premiera siedem pytań.

Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego oraz członkini zarządu spółki Srebrna, zmarła w sobotę 15 marca. Potwierdzając tę informację, szef PiS Jarosław Kaczyński zasugerował, że za jej śmierć odpowiedzialni są prokuratorzy, którzy w środę 12 marca przesłuchiwali ją w charakterze świadka w śledztwie w sprawie spółki Srebrna. Przesłuchanie prowadziła prokurator Ewa Wrzosek.

We wrześniu 1980 roku, a więc tuż po podpisaniu porozumień sierpniowych, Barbara Skrzypek podjęła pracę w Urzędzie Rady Ministrów PRL. Przez dziewięć kolejnych lat pracowała tam u boku czterech premierów PRL, kolejno: Józefa Pińkowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. 

We wtorek Andrzej Duda poinformował, że "zdecydował się wystosować pismo do premiera w tej sprawie, opisując wszystkie te okoliczności i zwracając się o wyjaśnienie". W środę Kancelaria Prezydenta opublikowała treść pisma.

Duda skierował do premiera siedem pytań

Prezydent wezwał w piśmie do przedstawienia przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara wyjaśnień w związku z następującymi pytaniami:

1) Jakie przyczyny stanęły za wyznaczeniem prokurator Ewy Wrzosek jako referenta tzw. sprawy "dwóch wież" i kto ją podjął? Czy Prokuratura Krajowa objęła przedmiotowe postępowanie nadzorem?

2) Jakie było uzasadnienie decyzji o odmowie udziału w przesłuchaniu Pani Barbary Skrzypek w charakterze świadka jej pełnomocnika?

3) Czy w tym postępowaniu innym świadkom także odmówiono możliwości udziału pełnomocnika w przesłuchaniu?

4) Ile trwało przesłuchanie Pani Barbary Skrzypek? Czy w czasie jego trwania zarządzone zostały przerwy? Czy miała miejsce sytuacja odmowy zarządzenia przerwy, o którą wnioskowała świadek?

5) Czy przesłuchanie było nagrywane?

6) Kto sporządzał protokół z przesłuchania?

7) Czy Pani Barbara Skrzypek samodzielnie odczytała protokół?

Na koniec dokumentu Duda zaznaczył, że "oczekując na przedstawienie powyższych wyjaśnień, ponownie apeluję do Pana Premiera o przywrócenie ładu prawnego w organizacji i działaniu prokuratury".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: