Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Tusk podkreślił, że łączą ich wspólne, a nawet identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie oraz powiedział, że Polska będzie się starać o zacieśnianie więzi między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Starmer zapowiedział zwiększenie współpracy między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa.
- Zdaję sobie sprawę, że to moje marzenie, że w miejsce brexitu będzie kiedyś breturn, może jest iluzją. Staram się być realistą, ale wolę w swoim sercu takie marzenia jeszcze zachować, bo czasami marzenia też w polityce się spełniają - powiedział premier Polski.
Tusk poinformował, że zwrócił się do Rady Europejskiej, aby doszło do nieformalnego szczytu z udziałem premiera Wielkiej Brytanii. - Mam nadzieję, że to będzie nie tylko takie symboliczne ponowne otwarcie, ale też bardzo konkretne spotkanie, jeśli chodzi o możliwie najbliższą współpracę między Wielką Brytanią i Unią Europejską - powiedział.
Tusk chwalił "szczególnie bliskie i dobre relacje" Polski i Wielkiej Brytanii. Podkreślał, że oba kraje mają do siebie zaufanie "w tych trudnych czasach niepewności geopolitycznej, radykalnych zmian, wojny tuż obok naszej granicy". Ocenił, że to zaufanie jest bezcenne, a "widoczne gołym okiem" zasady łączące oba kraje sprawiają, że Polska i Wielka Brytania mogą na siebie liczyć.
Tusk: mamy identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie
- Z Wielką Brytanią i osobiście z panem premierem mamy identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie, na agresję rosyjską na Ukrainę i identyczne poglądy co do tego, co należy robić, jak należy działać, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - oświadczył Tusk. Zapowiedział, że Polska i Wielka Brytania będą w tej sprawie ściśle współpracować, dzieląc się zadaniami i informacjami.
Tusk podkreślił również, że ważne jest to, że wraz z premierem Starmerem są "bardzo zdeterminowanymi zwolennikami jak najściślejszych więzi transatlantyckich".
Tusk podziękował za zaangażowanie Wielkiej Brytanii i brytyjskich żołnierzy w Polsce. - Wasze samoloty będą niedługo w dużym stopniu odpowiadały za bezpieczeństwo naszego nieba - podkreślił. Zwrócił też uwagę, że Polska buduje armię, która "w przyszłości pozwoli nam zbudować pełne bezpieczeństwo, nie tylko naszego kraju, ale także całego regionu".
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku i Morzu Północnym
Przekazał, że rozmawiał z brytyjskim premierem o współpracy na rzecz bezpieczeństwa na morzu. - Udało się zmobilizować naszym partnerów skandynawskich, Finlandię, a ostatnio także Niemcy uczestniczyły w tych rozmowach na rzecz wzmocnionej obecności i działań NATO, infrastruktury NATO-wskiej, okrętów NATO, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - powiedział Tusk.
- Będziemy skutecznie zapobiegać aktom sabotażu i w razie czego także będziemy działać (...) w sposób bardzo twardy. I będziemy także współpracować z Wielką Brytanią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na morzu, nie tylko Bałtyckim, ale także na Morzu Północnym - podkreślił Tusk.
Wyjaśnił, że chodzi m.in. o działania Wielkiej Brytanii, by użyć najnowszej technologii, np. sztucznej inteligencji podczas kontrolowania i monitorowania tzw. floty cieni.
Premier Wielkiej Brytanii: nasze kraje są wyjątkowo sobie bliskie
- Dziś nasze kraje są wyjątkowo sobie bliskie. Mamy podobną wizję wyzwań, które przed nami stoją - mówił Starmer. Wskazał m.in. na sprawę wzmacniania więzi gospodarczych między Polską a Wielką Brytanią i zwiększania obrotów handlowych, które obecnie - jak podał - "osiągają już 30 miliardów funtów".
- Więcej możemy zrobić w przypadku energetyki, w przypadku klimatu. Mówiliśmy też o współpracy w dziedzinie migracji. Wiemy, że Polska stoi w obliczu gangów, nielegalnych grup przestępczych, które z Rosji i Białorusi przemycają nielegalnie ludzi - dodał.
Premier Wielkiej Brytanii zaznaczył też, że współpraca z Polską musi również koncentrować się na bezpieczeństwie i obronie. - Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi. My jako Brytyjczycy jesteśmy obecni na flance wschodniej (NATO - red.). Złożyliśmy solidne zobowiązanie wobec Ukrainy, że będziemy jej pomagać - dodał.
Premier Wielkiej Brytanii, który w piątek składa wizytę w Warszawie, spotkał się wcześniej z prezydentem Andrzejem Dudą.
W czwartek Starmer odwiedził Kijów, gdzie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podpisał umowę o "stuletnim partnerstwie" obu krajów, dotyczącą m.in. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP