Pojawiły się kolejne taśmy związane z aferą Funduszu Sprawiedliwości. W czasie spotkania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Łowicza doszło do awantury. Były minister zdrowia usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień. Z kolei gruziński parlament odrzucił prezydenckie weto w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 29 maja.
1. Romanowski i Bochenek na nowych taśmach
W mediach pojawiły się kolejne taśmy związane z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Portal Onet opublikował zapis rozmowy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego z posłem PiS Rafałem Bochenkiem.
Rozmowa dotyczy możliwość sfinansowania zakupu pojazdu dla Ochotniczej Straży Pożarnej ze środków funduszu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Romanowski i Bochenek na nowych taśmach. "Łatwiej kijek pocienkować, niż go pogrubasić"
2. Awantura w czasie wizyty Kaczyńskiego w Łowiczu
W czasie spotkania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Łowicza doszło do awantury.
Reporter TVN24 Piotr Borowski przekazał, że "doszło do przepychanki, a w pewnym momencie wręcz do bójki". - Jeden z jej uczestników wyjął gaz i zaatakował mężczyznę, który chwilę wcześniej krzyczał do Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.
3. Wniosek o uchylenie immunitetu Wosia
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Wosia do odpowiedzialności karnej.
Prokuratura Krajowa podała, że Woś, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.
4. Były minister zdrowia usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień
Chodzi o upublicznienie przez Niedzielskiego informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy. Dane te Niedzielski opublikował, portalu X, w sierpniu ubiegłego roku, odnosząc się do materiału "Faktów" TVN o problemach z wystawianiem recept.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Banna poinformował we wtorek, że Niedzielski usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień.
- Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie ministra zdrowia poprzez niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia ustalonej osoby poprzez ujawnienie za pośrednictwem środków masowego komunikowania we wpisie na internetowym portalu X, czym działał na szkodę interesu prywatnego osoby prywatnej - przekazał rzecznik.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adam Niedzielski usłyszał zarzut
5. TK wydał orzeczenie, poseł opuścił salę
Uchwała Sejmu z 6 marca o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego jest niekonstytucyjna - orzekł we wtorek TK.
Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie rozprawy przedstawiciel Sejmu opuścił salę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę
6. Odrzucone weto prezydent Gruzji
Gruziński parlament odrzucił prezydenckie weto w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata nad tymi przepisami, w trakcie której deputowany opozycji został oblany wodą.
Od kwietnia, przeciwko regulacjom forsowanym przez rząd Gruzji, trwają masowe protesty. Prezydent Salome Zurabiszwili zaapelowała do narodu w orędziu, aby ten przygotował się do październikowych wyborów parlamentarnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Weto przepadło. Prezydent zwróciła się do narodu
7. Wygłoszone mowy końcowe w procesie Trumpa
Proces Donalda Trumpa w sprawie dotyczącej zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels zbliża się ku końcowi. We wtorek prokuratorzy i obrona byłego prezydenta wygłosili mowy końcowe.
Kolejny krok należy do ławy przysięgłych, która powinna zacząć obradować nad werdyktem już w środę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mowy końcowe wygłoszone. Teraz ława przysięgłych i "trzy możliwe scenariusze" dla Trumpa
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Polak