W Stanach Zjednoczonych odbyła się debata Joe Bidena z Donaldem Trumpem. Przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie obsadzenia kluczowych unijnych stanowisk. Sejmowa komisja podjęła decyzję w sprawie immunitetu Michała Wosia, poznaliśmy treść wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 28 czerwca.
1. Debata Joe Biden-Donald Trump
Joe Biden i Donald Trump zmierzyli się w pierwszej debacie przed jesiennymi wyborami prezydenckimi. Obecny i były gospodarz Białego Domu odpowiadali na pytania dotyczące między innymi gospodarki, aborcji i spraw międzynarodowych, w tym rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trump powiedział, że warunki Putina dotyczące zakończenia wojny są nie do zaakceptowania, stwierdził jednocześnie, że doprowadzi do zakończenia konfliktu przed objęciem prezydentury. - Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, pomyślmy, co stanie się z Polską, z Białorusią, z państwami NATO - mówił z kolei Biden.
2. Porozumienie w sprawie kluczowych unijnych stanowisk
Przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie obsadzenia kluczowych unijnych stanowisk. Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej, Antonio Costa zostanie szefem Rady Europejskiej, a Kaja Kallas - szefową unijnej dyplomacji.
3. Decyzja sejmowej komisji w sprawie immunitetu Wosia
Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posła PiS Michała Wosia. - Prokuratura nie wykazała znamion czynu zabronionego ani działania w celu osiągnięcia przeze mnie korzyści. Dlatego jeszcze raz udzieliłbym dofinansowania dla CBA, żeby kryminaliści mogli być ścigani przez państwo polskie - mówił w czwartek w Sejmie były wiceminister sprawiedliwości.
4. Treść wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka
Do treści uzasadnienia wniosku o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Zarzuca się w nim Błaszczakowi, że w wyniku jego działań generał Tomasz Piotrowski "czuje się poniżony" i że "zostało utracone zaufanie do niego". W uzasadnieniu wniosku mowa też o tym - wskazywała dziennikarka - że były szef MON za pośrednictwem swojego współpracownika "zażądał wygłoszenia przez generała takiego komunikatu, który zdaniem generała naruszał tajemnicę państwową".
5. Mamy poznać szczegóły projektu w sprawie związków partnerskich
W koalicji rządowej dalej toczą się rozmowy w sprawie projektu dotyczącego związków partnerskich. W czwartek ministra ds. równości Katarzyna Kotula spotkała się w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Przekazała, że jest szansa na dojście do porozumienia. Mówiła, że będzie to projekt rządowy, a szczegóły zostaną przedstawione w piątek. Przyznała, że z projektu być może zniknie zapis o przysposobieniu dzieci, na który nie zgadza się PSL.
6. Katastrofa kolejowa
W pobliżu miejscowości Nove Zamky na południu Słowacji doszło w czwartek do zderzenia pociągu z autobusem. Słowackie służby przekazały, że zginęło sześć osób, są też ranni.
7. Tusk spotka się z Zełenskim w Warszawie
Premier Donald Tusk, który w czwartek w Brukseli spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, poinformował, że umówił się z nim na rozmowę w Warszawie jeszcze przed lipcowym szczytem NATO. Szczyt zaplanowany jest na 9-11 lipca.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL