Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Źródło:
TVN24
Wniosek o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczak. Reporterka TVN24 dotarła do treści dokumentu
Wniosek o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczak. Reporterka TVN24 dotarła do treści dokumentuTVN24
wideo 2/2
Wniosek o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczak. Reporterka TVN24 dotarła do treści dokumentuTVN24

Do treści uzasadnienia wniosku o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Jak mówiła, zarzuca się w nim Błaszczakowi, że w wyniku jego działań generał Tomasz Piotrowski "czuje się poniżony" i że "zostało utracone zaufanie do niego". W uzasadnieniu wniosku mowa też o tym - wskazywała dziennikarka - że były szef MON za pośrednictwem swojego współpracownika "zażądał wygłoszenia przez generała takiego komunikatu, który zdaniem generała naruszał tajemnicę państwową".

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, a obecnie szefa klubu parlamentarnego PiS. Chodzi o prywatny akt oskarżenia byłego dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego, który powołuje się na artykuł 212 Kodeksu karnego dotyczący publicznego znieważenia.

Sprawa dotyczy rosyjskiej rakiety, która w grudniu 2022 roku spadła w lesie pod Bydgoszczą, a została odkryta przypadkiem dopiero kilka miesięcy później. Błaszczak oskarżył wówczas generała, że nie poinformował go w grudniu o tym, że rosyjska rakieta wleciała w polską przestrzeń powietrzną.

CZYTAJ: Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Co i kiedy wiedział Błaszczak

Reporterka TVN24 dotarła do wniosku

Reporterka TVN24 Agata Adamek dotarła do wniosku o uchylenie immunitetu Błaszczakowi.

Jak mówiła, skierował go pełnomocnik generała, a uzasadnienie dokumentu robi "ogromne wrażenie". - W uzasadnieniu tego wniosku są szczegóły tamtego czasu, czyli kwietnia 2023 roku, kiedy wyszło na jaw za sprawą postronnej osoby, że na teren Polski wpadła rosyjska rakieta - powiedziała.

Wskazywała, że pełnomocnik generała Piotrowskiego opisuje dokładnie wydarzenia w tamtym czasie i wyjaśnia, że we wniosku chodzi o postępowanie Mariusza Błaszczaka, które "mogło poniżyć w opinii publicznej generała Piotrowskiego oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowania stanowiska dowódcy operacyjnego rodzajów Sił Zbrojnych poprzez zarzucenie, że generał broni Tomasz Piotrowski miał nie wywiązać się właściwie ze swoich obowiązków".

"Mariusz Błaszczak “w dniach 11 i 12 maja 2023 r. w Warszawie za pomocą środków masowego komunikowania: 1. w publicznym oświadczeniu pomówił Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. broni Tomasza Piotrowskiego o takie postępowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego stanowiska dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych poprzez zarzucenie, że gen broni Tomasz Piotrowski miał nie wywiązywać się właściwie ze swoich obowiązków w związku ze stwierdzeniem naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej w dniu 15 grudnia 2022 r. oraz że gen. broni Tomasz Piotrowski miał się dopuścić uchybień, z których największe miały zostać stwierdzone w zakresie meldowania o zdarzeniu i podjęciu działań poszukiwawczych; 2. w komunikacie opublikowanym na profilu Ministra Obrony Narodowej na portalu Twitter.com (obecnie X.com) oraz w komunikacie na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej pomówił Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. broni Tomasza Piotrowskiego o takie postępowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych poprzez zarzucenie, że gen. broni Tomasz Piotrowski w związku ze stwierdzeniem naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej w dniu 16 grudnia 2022 r. dopuścił się uchybień (...).

- Na kolejnych stronach tego uzasadnienia czytamy między innymi o tym, że generał czuje się poniżony, że zostało utracone za sprawą słów ministra obrony narodowej zaufanie do niego, że jego współpracownicy pytali o tę sprawę - mówiła Adamek.

Adamek zuważyła, że wojskowego "rzeczywiście pytano o jego wiarygodność, pytano dlaczego nie poinformował, jeżeli wiedział o czymś, co wydarzyło się w grudniu, jak sugerował Mariusz Błaszczak". Przypomniała także, że ówczesny szef MON przekonywał, iż "to właśnie generał jest odpowiedzialny za nieprzekazanie informacji, że on o tym wszystkim wiedział".

Tymczasem - relacjonowała dziennikarka - "w uzasadnieniu wniosku czytamy, że jedyne, o czym było wiadomo, to było to, że na terenie Polski odnotowany został sygnał wykryty przez radary, to znaczy echo radarowe, odbicie fali od zjawisk atmosferycznych".

- I to było wszystko, o czym wiedziano w grudniu. A więc nie było wiadomo, że na teren Polski wleciała rosyjska rakieta. W związku z tym te wszystkie komunikaty od Mariusza Błaszczaka mówiące, że generał o wszystkim wiedział, ale nie poinformował i że teraz Mariusz Błaszczak ma zamiar, jak wówczas mówił, wnioskować o konsekwencje wobec generała, nie polegały na prawdzie - kontynuowała.

Według Adamek z dokumentu dowiadujemy się również, jakie kroki podejmował w tamtym czasie Błaszczak. - Otóż wysłał on swojego współpracownika do generała Tomasza Piotrowskiego. Współpracownika, który (...) pojechał czy też skontaktował się z generałem Piotrowskim, spotkał się z nim i zażądał wygłoszenia przez generała takiego komunikatu, który zdaniem generała naruszał tajemnicę państwową - mówiła.

"Niezwykle istotne jest, że informacje, do ujawnienia których nakłaniał Mateusz Kurzajewski (pełniący wówczas obowiązki Dyrektora Centrum Operacyjnego MON - przyp. red.) miały charakter niejawny także w dacie, kiedy oczekiwano ich wygłoszenia przez gen. Tomasza Piotrowskiego. Okoliczności ta musiała być znana oskarżonemu Mariuszowi Błaszczakowi. Dodać należy, że gen. Tomasz Piotrowski - po otrzymaniu pierwotnej i zmodyfikowanej wersji tez do wygłoszenia na konferencji prasowej - kontaktował się z Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego - płk. Maciejem Szpanowskim i uzyskał jednoznaczne potwierdzenie, że informacje zawarte w tezach wręczonych przez Mateusza Kurzajewskiego stanowią informacje niejawne, oraz że klauzula niejawności nie została z nich zdjęta wbrew twierdzeniom Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka".

- Gdyby generał wygłosił komunikat, o który chodziło Mariuszowi Błaszczakowi, złamałby prawo, bo naruszyłby tajemnice, które powinny być chronione. Generał oczywiście się na to nie zdecydował, poinformował zresztą o całej sprawie, o żądaniu wygłoszenia takiego komunikatu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który - zgodnie z tym, co tutaj czytam - potwierdził, że generał Tomasz Piotrowski nie może wygłosić tego komunikatu, bo po prostu złamie w ten sposób prawo - wyjaśniała.

"Odmowa wygłoszenia przez oskarżyciela prywatnego komunikatu o treści oczekiwanej przez oskarżonego Mariusza Błaszczaka spowodowała proces publicznego i niczym niepotwierdzonego obwiniania gen. broni Tomasza piotrowskiego o rzekome zaniedbania związane z niepoinformowaniem Ministra Obrony Narodowej o naruszeniu przestrzeni powietrznej RP w dniu 16 grudnia 2022 r."

- Potem były kolejne kroki, które polegały wprost na szantażu ze strony ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka pod adresem Tomasza Piotrowskiego. Bo minister miał mówić między innymi o tym, że jeżeli generał nie wygłosi tego komunikatu, to będzie miał kłopoty. A więc wprost chyba trzeba to rozumieć jako groźbę ze strony ministra obrony narodowej - dodała.

"W świetle przedstawionych powyżej okoliczności nie może budzić wątpliwości, że twierdzenia zawarte w publicznych oświadczeniach i komunikatach rozpowszechnianych za pomocą środków masowego komunikowania przez oskarżonego Mariusza Błaszczaka nie tylko były nieprawdziwe, ale przede wszystkim miały charakter pomawiający oskarżyciela prywatnego gen. broni Tomasza Piotrowskiego o postępowanie poniżające go w opinii publicznej i narażające gen. broni Tomasza Piotrowskiego na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego przez niego natenczas stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (...). Treść ww. oświadczeń i komunikatów posądzała oskarżyciela prywatnego o zaniedbania i uchybienia w zakresie ciążących na nim prawnych obowiązków na zajmowanym ówcześnie stanowisku. Oświadczenia i komunikaty zostały przy tym sformułowane w sposób kategoryczny i jednoznacznie obciążający oskarżyciela prywatnego"

"Treść oświadczenia (...) nie była prawdziwa"

Jak napisano we wniosku, w jednej z rozmów telefonicznych gen. Piotrowski "został poinformowany przez Ministra Obrony Narodowej, że jeśli nie przedstawi tego stanowiska, to wszyscy będą mieli kłopoty". "Gen. Tomasz Piotrowski odmówił ich wygłoszenia na konferencji prasowej z uwagi na aktualność jego wątpliwości i zastrzeżeń ujawnienia ww. informacji" - czytamy

"Przypomnieć należy w tym miejscu, że od dnia 16 grudnia 2022 r. do dnia 24 kwietnia 2023 r. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nie dysponowało informacjami, że na terytorium Polski wleciała rosyjska rakieta, a pozostawało w przekonaniu, że sygnał wykryty przez radary to tzw. echo radarowe (odbicie fali od zjawisk atmosferycznych). Pogląd taki był uzasadniony tym bardziej, że na terytorium Polski nie odnaleziono aż do 24 kwietnia 2023 r. szczątków rakiety i to mimo podjętych działań poszukiwawczych" - podkreślono w piśmie.

Oskarżyciel stwierdza, że "wobec powyższego treść oświadczenia, którego złożenia od oskarżyciela prywatnego oczekiwał oskarżony Mariusz Błaszczak nie była prawdziwa".

Jak czytamy, "skoro aż do 24 kwietnia 2023 r. nie było w ogóle wiadomo, że to była rakieta, to siłą rzeczy nieprawdziwe w zdecydowanej większości były tezy zawarte w notatce, że:

a) mieliśmy cały czas sytuację pod kontrolą, b) wiedzieliśmy o rakiecie zbliżającej się na terytorium Polski, c) wiedzieliśmy, jaki to rodzaj rakiety, wiedzieliśmy, że jest to rakieta “wabik”, bez środka bojowego (na podstawie trajektorii lotu oraz prędkości), d) mieliśmy absolutną pewność, że rakieta nie jest zagrożeniem, e) wiedzieliśmy, gdzie spadnie, wiedzieliśmy że będzie to teren leśny z dala od zabudowań, f) po wlocie rakiety na terytorium Polski cały czas ją śledziliśmy, g) nie było żadnego wybuchu, mieliśmy pewność, że rakieta jest nieuzbrojona i nie zagraża bezpieczeństwu obywateli, w związku z tym dalsze poszukiwania były prowadzone z mniejszą intensywnością, h) gotowości bojowej w Siłach Powietrznych jest cały czas podniesiony, i) nie użyliśmy systemów obrony przeciwlotniczej, ponieważ mieliśmy pewność, że rakieta jest nieuzbrojona i spadnie z dala od jakichkolwiek zabudowań."

Autorka/Autor:akr, momo/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, zarządzone przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce jego ugrupowania w wyborach europejskich, są jednymi z najważniejszych od dekad, nie tylko dla Paryża, ale i całej Europy - ocenia CNN. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

Źródło:
CNN, PAP

Policja poinformowała w sobotę, że jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił w Utice w stanie Nowy Jork 13-latka, który miał przy sobie replikę broni. Chłopak, zatrzymany późnym wieczorem przez policję, zaczął uciekać. W trakcie konfrontacji z oficerem doszło do szarpaniny, podczas której policjant oddał strzał. Mimo udzielonej na miejscu pomocy, nastolatka nie udało się uratować.

W trakcie interwencji wyciągnął replikę broni. 13-latek zastrzelony przez policjanta

W trakcie interwencji wyciągnął replikę broni. 13-latek zastrzelony przez policjanta

Źródło:
New York Times, PAP

Zakaz widocznych tatuaży i piercingu, wymóg ślubu kościelnego - to zasady zapisane w ogłoszonym w Watykanie regulaminie dotyczącym pracowników Fabryki Świętego Piotra, działającej przy Stolicy Apostolskiej. Jej personel odpowiedzialny jest za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację bazyliki watykańskiej.

Zatrudnieni tam pracownicy mają obowiązek ślubów kościelnych i zakaz tatuaży

Zatrudnieni tam pracownicy mają obowiązek ślubów kościelnych i zakaz tatuaży

Źródło:
PAP

30 czerwca sklepy są otwarte. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia, kolejne dwie będą w grudniu. W piątek w Sejmie posłowie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

To jedna z siedmiu takich niedziel

To jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

Nawałnice nadciągną w niedzielę nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami. Z komunikatu wynika, że wiatr w porywach może osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę. Możliwe są też trąby powietrzne. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem.

Huraganowe porywy wiatru. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Huraganowe porywy wiatru. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się na Pomorzu Zachodnim

Gdzie jest burza? Błyska się na Pomorzu Zachodnim

Źródło:
tvnmeteo.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Ale jako Zachód po prostu o tym zapomnieliśmy - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w prestiżowym wykładzie organizowanym przez Ditchley Foundation, który co roku wygłasza jedna osoba. Sikorski mówił też, że Władimir Putin nie spodziewa się, iż odzyska zamrożone rosyjskie aktywa, "ale nie sądzi też, byśmy mieli dość odwagi, by je przejąć". - Jak dotąd pokazujemy, że ma rację - powiedział minister.

Sikorski: Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Po prostu o tym zapomnieliśmy

Sikorski: Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Po prostu o tym zapomnieliśmy

Źródło:
PAP

Po dziesięcioleciach bycia pariasami politycznymi skrajna prawica ma szansę na utworzenie rządu we Francji po przedterminowych wyborach - ocenia agencja Reuters. Przypomina polityczną drogę ruchu utworzonego i zdominowanego od ponad pół wieku przez rodzinę Le Pen.

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde, tvn24.pl

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

"Prawie rok temu było oczywiste, że prezydent Joe Biden nie powinien kandydować na drugą kadencję" - napisał komentator "Washington Post" David Ignatius. Jednak Biden i jego zaplecze nie ustąpili. Zdaniem publicysty amerykański przywódca był przekonany, że może wygrać z Donaldem Trumpem i "wierzył, że nie ma nikogo, kto mógłby zrobić to lepiej". Jego zdaniem być może paradoksalnie, gdyby w wyborach nie startował Trump, Biden zrezygnowałby z tego wyścigu. "Nigdy nie jest za późno, by zrobić to, co należy" - napisał Ignatius.

"Dlaczego Biden nie akceptuje prawdy, którą widzą wszyscy?"

"Dlaczego Biden nie akceptuje prawdy, którą widzą wszyscy?"

Źródło:
PAP, Washington Post

Blokowanie ulic przez aktywistów i wielotysięczne protesty towarzyszyły rozpoczęciu zjazdu skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Essen. Wobec agresywnych protestujących policja użyła pałek i gazu pieprzowego. Ulicami miasta przeszła również kilkudziesięciotysięczna pokojowa demonstracja, wyrażająca sprzeciw wobec nietolerancji i prawicowego ekstremizmu.

"Rozwścieczony tłum" i starcia z policją. Niespokojny początek zjazdu skrajnie prawicowej AfD

"Rozwścieczony tłum" i starcia z policją. Niespokojny początek zjazdu skrajnie prawicowej AfD

Źródło:
PAP, Reuters

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do przyjrzenia się działaniom prokuratury w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. Broniący tytułu Włosi zawiedli w 1/8 Euro i przegrali ze Szwajcarią. Doszło do zmian we władzach partii Polska 2050. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 czerwca

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP