Sejm wznowił w piątek obrady. W bloku głosowań posłowie rozstrzygną o wyborze sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu zakończyła się kadencja trzech z 15 sędziów zasiadających w Trybunale. Posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do tak zwanej ustawy lex Romanowski.
W czwartek rozpoczęło się 29. posiedzenie Sejmu. W trakcie posłowie przegłosowali m.in. uchylenie immunitetu dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz zgodę na aresztowanie posła do 30 dni, o co wnioskowała komisja śledcza ds. Pegasusa. Polityk PiS kilkukrotnie nie stawił się na posiedzenie komisji, a 31 stycznia pomimo przymusowego doprowadzenia Ziobry przez policję, dotarł do Sejmu po zakończeniu posiedzenia komisji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Areszt dla Ziobry. Jest decyzja sejmowej komisji
W czwartek wieczorem Sejm głosował również nad wotum nieufności dla ministry ds. równości Katarzyny Kotuli. Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie PiS. Ich zdaniem ministerstwo Kotuli ma przygotowywać ustawę o uzgodnieniu płci. Ostatecznie Sejm odrzucił wniosek.
Na piątek zaplanowane jest między innymi drugie czytanie dwóch projektów z pakietu ustaw, które mają uporządkować zasady zatrudniania cudzoziemców - rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz rządowym projektem ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski.
Pierwsza z regulacji zakłada podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i dofinansowanie za zatrudnianie osób powyżej 50. roku życia. Drugi projekt ma ograniczyć nadużycia, usprawnić procedury, zmniejszyć zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz zapewnić pełną elektronizację postępowań.
Sejm przeprowadzi też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o rynku mocy. Celem przedłożonego przez minister klimatu i środowiska projektu jest wprowadzenie aukcji dogrywkowych w ramach rynku mocy.
W porządku obrad jest też drugie czytanie projektu Polski 2050 noweli o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W projekcie zaproponowano zwiększenie w 2025 r. o miliard złotych limitu środków, jakie mogą być wydane z Funduszu Dopłat z przeznaczeniem na sfinansowanie wypłat finansowego wsparcia na budowę lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń.
Posłowie wysłuchają też informacji MON na temat "Tarczy Wschód" i ochrony granic państwa.
W harmonogramie "lex Romanowski"
Posłowie zajmą się także między innymi poprawkami do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Nowe przepisy, które Sejm uchwalił pod koniec stycznia tego roku, potocznie nazywane są "lex Romanowski". Nowela, w kształcie, w którym wyszła z Sejmu, zakładała, że parlamentarzysta, wobec którego zastosowano postanowienie o tymczasowym areszcie, zostanie pozbawiony prawa do uposażenia.
Zakaz wykonywania praw i obowiązków wynikających z pełnionego mandatu będzie się stosować również wobec parlamentarzystów, względem których wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy.
Zmiany wprowadzone przez senatorów doprecyzowują między innymi, że prawa do uposażenia pozbawieni zostaną parlamentarzyści, których nie można tymczasowo aresztować, gdyż ukrywają się lub są poza krajem.
Decyzja w sprawie kandydatów do TK
W bloku głosowań posłowie rozstrzygną o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała kandydatury posła PiS Marka Asta oraz profesora prawa Artura Kotowskiego na stanowiska sędziów TK. Obaj kandydaci zostali zgłoszeni przez klub PiS.
W grudniu ubiegłego roku skończyły się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w Trybunale: Mariuszowi Muszyńskiemu, Piotrowi Pszczółkowskiemu oraz Julii Przyłębskiej. Zgodnie z Regulaminem Sejmu kandydatów do TK zgłasza Prezydium Sejmu lub grupa 50 posłów. Tylko posłowie PiS zgłosili kandydatury na sędziów do TK.
Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie jest krytykowany przez koalicję rządzącą oraz dużą część środowiska sędziowskiego i prawników. Sejm 6 marca ubiegłego roku przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w latach 2015-2023 (okresie rządów Zjednoczonej Prawicy). Uchwała mówi między innymi o wadliwości powołania niektórych sędziów Trybunału. Od momentu jej przyjęcia wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
Projekt Konfederacji i obietnica wyborcza KO
Grupa posłów Konfederacji złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który miałby na celu podwyższenie kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych do 60 tysięcy złotych (obecnie wynosi 30 tysięcy złotych - red.). W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu.
Koalicja Obywatelska w swoim programie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" zapowiadała podniesienie kwoty wolnej od podatku w takiej samej kwocie, jak zakłada to projekt Konfederacji. Jednak wciąż nie przedstawiono ścieżki realizacji tej obietnicy. Jeszcze w lutym minister finansów Andrzej Domański deklarował - będąc gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 - że rząd nie rezygnuje z tego pomysłu i "postulat zostanie zrealizowany".
Wieczorem natomiast odbędzie się pierwsze czytanie złożonego przez PiS projektu dotyczącego wprowadzenia nowego typu przestępstwa, tzw. "zabójstwa drogowego" zagrożonego karą pozbawienia wolności nie krótszą niż 12 lat, jeśli sprawca zabójstwa w ruchu komunikacyjnym kierował pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub prowadził pojazd bez posiadania uprawnień albo pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP