Sejm wznowi obrady w poniedziałek o godzinie 10. Tego dnia prawdopodobnie zostanie odwołany rząd Mateusza Morawieckiego, a Donalda Tuska posłowie i posłanki wybiorą na nowego premiera. Marszałek Szymon Hołownia zapowiadał w czwartek wieczorem - na zakończenie obrad - że "demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie".
Sejm w czwartek wieczorem po godz. 20:30 przerwał posiedzenie. - Zarządzam przerwę do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10, kiedy to jednego premiera będziemy powoływać większością 150 procent głosów, następnego większością 248 głosów, więc demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla polskiej demokracji – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Przed ogłoszeniem przerwy Sejm podjął szereg decyzji – pracom parlamentu towarzyszyły burzliwe debaty.
Zamrożenie cen energii
Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii - przedłużenia do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh jako cena maksymalna.
Taką samą cenę maksymalną mają płacić samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Na ostatnim etapie prac do ustawy wprowadzono poprawkę, która obejmuje ceną maksymalną energii elektrycznej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników. Dodatkowo posłowie objęli tym rozwiązaniem spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Senacka komisja gospodarki planuje zająć się ustawą w piątek rano.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów
Powstanie komisja śledcza ws. wyborów kopertowych
W czwartek posłowie zagłosowali za przyjęciem poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego, czyli wyborów kopertowych.
Za powołaniem komisji opowiedziało się 446 posłów, nikt nie zagłosował przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W tej sprawie nie głosowało 14 posłów, w tym między innymi Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Zbigniew Ziobro, Marcelina Zawisza czy Krzysztof Tuduj.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej
Wybrano przewodniczącą komisji ds. pedofilii
Posłowie zagłosowali za wyborem przewodniczącej komisji ds. pedofilii - została nią Karolina Bućko, która w ubiegłym tygodniu została powołana na członka tego gremium. Za jej kandydaturą zagłosowało 244 posłów, przeciw niej opowiedziało się 192. Od głosu wstrzymało się trzech posłów.
Komisja pozostawała bez szefa od połowy kwietnia, gdy z funkcji tej zrezygnował Błażej Kmieciak.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie wybrali przewodniczącą komisji ds. pedofilii
Zmieniony regulamin Sejmu
Posłowie przyjęli zmiany w Regulaminie Sejmu. Teraz do liczenia głosów przy wyborze prezesa Rady Ministrów zostanie wykorzystane specjalne urządzenie. Sejm wybiera premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym "na zasadach ogólnych", tzn. głosowanie co do zasady będzie odbywało się przez podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów.
Druga zmiana w Regulaminie Sejmu ma usprawnić prace komisji finansów nad budżetem państwa. Zgodnie ze zmianami w przypadku, gdy właściwa komisja nie przedstawi komisji finansów publicznych swojego stanowiska w określonym terminie, nie wstrzymuje to dalszych prac komisji finansów publicznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm zmienił regulamin izby. Wybór premiera będzie prostszy
Wybór premiera przez Sejm
W poniedziałek 11 grudnia na godzinę 10 zaplanowane jest przedstawienie przez premiera Mateusza Morawieckiego programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.
Przewidziano wtedy 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Głosowanie nad wotum zaufania ma odbyć się o godzinie 15.
Po głosowaniu ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydatem na premiera KO, Polski 2050, PSL i Lewicy jest Donald Tusk. O godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie. Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów w głosowaniu imiennym.
We wtorek 12 grudnia o godzinie 9 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15. Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Źródło: PAP, TVN24