Posłowie zagłosowali za wyborem przewodniczącej komisji ds. pedofilii - została nią Karolina Bućko, która w ubiegłym tygodniu została powołana na członka tego gremium. Komisja pozostawała bez szefa od połowy kwietnia, gdy z funkcji tej zrezygnował Błażej Kmieciak.
Za kandydaturą Karoliny Bućko na szefową komisji do spraw pedofilii zagłosowało 244 posłów, przeciw niej opowiedziało się 192. Od głosu wstrzymało się trzech posłów.
Bućko pod koniec listopada została powołana na członka tej komisji.
Karolina Bućko ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła aplikację komorniczą, prokuratorską i adwokacką, a zawodowo prowadzi własną kancelarię adwokacką.
"Od ponad 10 lat ekspertka w prawnych aspektach przemocy domowej, szkolenia pracowników OPS i GOPS w zakresie obowiązujących przepisów dotyczących przemocy domowej organizowane przez organy samorządowe dla pracowników ośrodków pomocy społecznej i dzielnicowych, aktywny propagator i edukator młodzieży w szkołach podstawowych i ponad podstawowych w kwestii podstawowych zagadnień prawnych" - opisano jej działania we wniosku o powołanie jej na stanowisko przewodniczącej komisji.
Kmieciak zrezygnował, pozostał w składzie komisji
Z funkcji szefa komisji zrezygnował wiosną tego roku Błażej Kmieciak, zapowiadając, że będzie stał na jej czele do 14 kwietnia. W oświadczeniu wyjaśniał, że jego decyzja jest podyktowana zmianami w kompetencjach komisji i obowiązkach jej szefa.
"Doświadczenie i wiedza w zakresie procedur sądowych przewodniczącego stanowić powinny szczególny gwarant skutecznego działania Państwowej Komisji. Ich brak narazić może postępowania wyjaśniające na błędne prowadzenie, a w konsekwencji ryzyko uchylania przez sądy odwoławcze postanowień Państwowej Komisji o wpisie do rejestru sprawców. Taka sytuacja z kolei wiązałaby się z powtórnym skrzywdzeniem osób poszkodowanych" - tłumaczył.
Kmieciak ocenił też, że "jego wiedza i doświadczenie winny być w szczególności ukierunkowane na te obszary, w których może pomagać, by głos osób skrzywdzonych był lepiej słyszalny".
Dlatego - jak potwierdził - zamierza zostać w składzie komisji, "mając pewność, że jego doświadczenie i wiedza w zakresie ochrony praw dziecka oraz wsparcia osób w kryzysie psychicznym będzie pomocna".
Z kolei pod koniec maja z członkostwa w komisji, a zarazem z funkcji jej wiceprzewodniczącego, zrezygnował Andrzej Nowarski.
Państwowa komisja do spraw pedofilii (pełna nazwa: Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15) została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 roku. Kmieciak był przewodniczącym od samego początku jej funkcjonowania.
Źródło: tvn24.pl