Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

glosowanie ania
Głosowanie w sprawie powstania komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych
Źródło: TVN24

Powstanie komisja śledcza w sprawie wyborów kopertowych z 2020 roku - zdecydowali jednomyślnie posłowie. Komisja ma badać legalność i prawidłowość działań podejmowanych przez rządzących przy organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, które się nie odbyły.

W czwartek posłowie zagłosowali za przyjęciem poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego, czyli wyborów kopertowych.

Za powołaniem komisji opowiedziało się 446 posłów, nikt nie zagłosował przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W tej sprawie nie głosowało czternastu posłów, w tym między innymi Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Zbigniew Ziobro, Marcelina Zawisza czy Krzysztof Tuduj.

Aktualnie czytasz: Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej
Źródło: sejm.gov.pl

Wybory, które się nie odbyły. Rachunek to ponad 76 milionów złotych

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 roku, w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji wybory odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatecznie jednak ustawa weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte.

Wcześniej wydrukowane zostały między innymi pakiety wyborcze. Ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

Wybory kopertowe - według Najwyższej Izby Kontroli - kosztowały ponad 76 milionów złotych.

Wybory kopertowe
Wybory kopertowe. Pakiety wyborcze zamówione przez Sasina poszły na makulaturę
Źródło: Tomasz Pupiec | Fakty po południu TVN24

Jednym z pierwszych polityków PiS-u wezwanych przed sejmową komisję śledczą może być Sasin, który był twarzą nieudanych wyborów. - Proszę bardzo, jestem gotowy na to przesłuchanie - zapewniał w TVN24 były minister aktywów państwowych. - Działaliśmy zawsze w granicach prawa, w oparciu o konstytucję i ustawy - zapewniał.

CZYTAJ W PORTALU FACT-CHECKINGOWYM KONKRET24: Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

2711N017X SASIN DWA
Sasin: jestem gotowy na przesłuchanie przed komisją śledczą
Źródło: TVN24

Wniosek o powołanie komisji zapowiedział szef PO Donald Tusk. Dalej w kolejce do rozliczenia będą afera wizowa i inwigilacja Pegasusem. Komisji śledczych w nowej kadencji Sejmu może być więcej niż te już zapowiedziane.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział w czwartek, że "jeżeli dobrze pójdzie to 12 grudnia, po wyborze szefa PO Donalda Tuska na premiera, moglibyśmy powołać skład pierwszej komisji śledczej i wziąć się za formowanie następnych". - Chciałbym, by do końca roku ruszyły wszystkie komisje, ale jeżeli trzecia z nich ruszy na początku stycznia, to też nic wielkiego się nie stanie - dodał.

1 KKZ
Wybory kopertowe, Pegasus, afera wizowa. Sejm przystąpił do powoływania komisji śledczych
Źródło: Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Czytaj także: