Relacja

Zakończyła się debata w Sejmie nad projektami w sprawie aborcji

SEJM-KOBIETY
Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego
Źródło: TVN24

Po sześciu godzinach skończyła się debata nad czterema projektami dotyczącymi zmian w przepisach aborcyjnych. Złożyły je Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga. We wtorek premier Donald Tusk wyraził nadzieję na szybką pracę i przekonanie, że wszystkie trafią do prac w komisji. Po serii pytań, których chęć zadania wskazało 87 posłów, wnioskodawcy odpowiedzieli na pytania. Tak relacjonowaliśmy przebieg debaty w tvn24.pl.

Debata nad czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych rozpoczęła się przed godziną 13. Zakończyła się tuż przed 19.

Około 16 skończyły się wystąpienia w imieniu klubów i kół poselskich. Zaczęły się wtedy pytania do wnioskodawców projektów liberalizujących przepisy dotyczące aborcji i odpowiedzialności za jej dokonanie. Wicemarszałkini Monika Wielichowska poinformowała, że do zadania pytań zgłosiło się 87 posłów. W tej części debaty do mównicy podchodziło więcej mężczyzn niż podczas oświadczeń. 

Około godziny 18.15 skończyło się zadawanie pytań. Wnioskodawcy odpowiadali na nie do godziny 19.

CZYTAJ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()

Dwa projekty w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Boję się być w ciąży, bo dziewczyny w moim wieku umierają"

Projekt grupy posłów klubu Koalicji Obywatelskiej wpłynął do Sejmu pod koniec stycznia. Zgodnie z nim, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łucja zmarła tuż po porodzie. Na pożegnanie z córką mieli dwie godziny

Sejm
Sejm
Źródło: SpandowStockPhoto / Shutterstock.com

Oprócz tych projektów, pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto powinien umrzeć, gdy dwoje ludzi tonie, a koło ratunkowe jest jedno?

W porządku obrad Sejmu na dziś jest też projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, a także ustawy o ratyfikacji protokołu rozszerzającego polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: