Zakończyła się debata w Sejmie nad projektami w sprawie aborcji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego
Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnegoTVN24
wideo 2/18
Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnegoTVN24

Po sześciu godzinach skończyła się debata nad czterema projektami dotyczącymi zmian w przepisach aborcyjnych. Złożyły je Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga. We wtorek premier Donald Tusk wyraził nadzieję na szybką pracę i przekonanie, że wszystkie trafią do prac w komisji. Po serii pytań, których chęć zadania wskazało 87 posłów, wnioskodawcy odpowiedzieli na pytania. Tak relacjonowaliśmy przebieg debaty w tvn24.pl.

Debata nad czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych rozpoczęła się przed godziną 13. Zakończyła się tuż przed 19.

Około 16 skończyły się wystąpienia w imieniu klubów i kół poselskich. Zaczęły się wtedy pytania do wnioskodawców projektów liberalizujących przepisy dotyczące aborcji i odpowiedzialności za jej dokonanie. Wicemarszałkini Monika Wielichowska poinformowała, że do zadania pytań zgłosiło się 87 posłów. W tej części debaty do mównicy podchodziło więcej mężczyzn niż podczas oświadczeń. 

Około godziny 18.15 skończyło się zadawanie pytań. Wnioskodawcy odpowiadali na nie do godziny 19.

CZYTAJ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 19:14

  Kończymy naszą relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 19:14

  Głosowanie w sprawie przedstawionych dziś projektów odbędzie się w piątek.

 • 19:13

  Po wszystkich odpowiedziach wnioskodawców, o sprostowanie poprosił Bartłomiej Wróblewski. - Wbrew temu, co mówiła pani poseł Żukowska, polska konstytucja chroni życie każdego człowieka - i dziecka, i seniora, i kobiety, i mężczyzny. Wynika to także z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. 

  Chrońmy życia, szukajmy kompromisu, który polega na tym, aby wesprzeć rodziny, wesprzeć matki, pomóc osobom chorym i niepełnosprawnym. Zabójstwo nie jest rozwiązaniem żadnego problemu. 

 • 19:08

  Agnieszka Buczyńska (Trzecia Droga): dzisiaj w kwestii aborcji oprócz takiej empatycznej dyskusji potrzeba skutecznego narzędzia - wprowadzenia pokojowo rozwiązań. Jako Trzecia Droga dbamy o ten pokój, dlatego jeszcze raz podkreślę - zagłosujemy za wszystkimi projektami, które pojawiły się dzisiaj tu na tej sali sejmowej. Nawet nad tymi projektami Lewicy, które dopuszczają przesłankę aborcji do 24. tygodnia ciąży. 

  Zrobimy to, bo chcemy empatycznej, troskliwej dyskusji, która będzie toczyła się w komisji. 

  Nasza propozycja natomiast jest propozycją kompleksową. Dlatego, że po pierwsze złożyliśmy ustawę, która dotyczy bezpłatnej antykoncepcji. Ona jest dzisiaj w Komisji Zdrowia. Liczymy, że ona zostanie przeprocedowana. Druga kwestia to jest właśnie kwestia przywrócenia tej przesłanki dotyczącej właśnie wad płodu, żeby kobiet nie zmuszać do heroizmu.

 • 19:02

  Monika Rosa (KO): pytaniem, na które wszyscy musimy sobie odpowiedzieć, jest pytanie, kto ma prawo decydować o zdrowiu i życiu kobiet w Polsce. (...) My mówimy jasno - prawo do decydowania o swoim zdrowiu, życiu, wolności ma wyłącznie kobieta. Jest to jej własna, indywidualna i wolna decyzja. 

  Mówię państwu jasno - prawo do aborcji nie oznacza nakazu aborcji. Prawo do aborcji oznacza, że kobiety po prostu te aborcje będą mogły robić bezpiecznie, legalnie, dostępnie, niezależnie od zasobności portfela. 

 • 18:58

  Katarzyna Ueberhan: zrobienie przez kobietę aborcji, nawet jeśli dokona ona jej niezgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przestępstwem nie jest. Ten stan prawny jest oczywisty, nie tylko społecznie, ale wynika również z konstytucyjnych praw kobiety w ciąży. 

  Po aborcji możliwe jest odczuwanie wahania nastroju, ale zdecydowana większość badań wskazuje, że 95% osób nie żałuje, nigdy nie żałuje aborcji. 

 • 18:43

  Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego

 • 18:43

  Kotula: każdego dnia co najmniej 100-130 kobiet zażywa te tabletki, żeby przerwać ciążę. Instrukcja, jak przerwać ciążę, zostanie umieszczona za chwilę na mojej stronie na Facebooku, na mojej stronie na Instagramie, a także na Twitterze. Po to, żebyście do czasu, kiedy nie zmienimy tego barbarzyńskiego prawa, wiedziały, jak możecie tę ciążę przerwać bezpiecznie. 

 • 18:43

  Kotula: dzisiaj działaczki z Aborcji Bez Granic, siedzące na galerii przysłuchują się tej debacie o aborcję. My tu rozmawiamy, a dziewczyny na górze siedzą, odpowiadają na konkretne pytania i wiem, że chyba odbierają telefony. 

 • 18:38

  Kotula: słyszeliśmy tutaj z waszej strony wzniosłe hasła o ochronie zarodków, o łonie, o darze, o jajeczkach, o płodzie, o świętych. Odbyła się także licytacja na to, kto z posłów ile ma dzieci. Kłamaliście też o tym, że projekt jest niezgodny z konstytucją. I tylko, zgodnie z moimi porannymi przewidywaniami, kobiet w waszych wypowiedziach zabrakło.

  Polska konstytucja, na którą tak często się tutaj dzisiaj panowie i panie powoływaliście, nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego i nie stoi na przeszkodzie do przyjęcia ustawy, która przyznaje dostęp do aborcji i która reguluje prawo aborcyjne. 

  Kiedy przyjmowano tą konstytucję, to celowo nie wpisano tam nic na ten temat, żeby zostawić tę decyzję ustawodawcy. I po to tu dzisiaj jesteśmy. Żeby o tym debatować. 

 • 18:36

  Kotula: skupię się na chwilę na prawej stronie, szczególnie te ostatnie godziny. To symptomatyczne, że kiedy rano stanowiska do ustaw, zarówno wnioskodawczynie, jak i posłanki, bo to były dzisiaj głównie kobiety, które prezentowały te stanowiska klubów, to te emocje były niższe, rozmowa była bardziej merytoryczna. (...) Potem te kobiety po prostu wymazano z tej mównicy w momencie, w którym na mównicę weszła prawa strona sceny politycznej. 

 • 18:33

  Kotula: aborcja jest zwykłym zabiegiem, zwykłym świadczeniem medycznym. 

 • 18:32

  Katarzyna Kotula (Lewica): polska konstytucja nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego. 

 • 18:31

  Olko: bardzo dziękuję posłankom Monice Rosie i Marcelinie Zawiszy, które zwróciły uwagę na to, że dekryminalizacja aborcji jest wpisana w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. I wbrew temu, co opowiadają panowie z Konfederacji, panowie z PiS-u, to nie jest opinia polityków. To nie jest opinia jakichś niewiast z Lewicy. To jest opinia środowiska medycznego i warto o tym pamiętać. 

 • 18:30

  Dorota Olko: dekryminalizacja aborcji jest w wytycznych WHO

 • 18:29

  Dorota Olko (Lewica): powiedzieliście na prawej stronie, że chcecie, by rodziło się więcej dzieci. My też tego chcemy. 

 • 18:27

  Żukowska odpowiada na pytania zadane przez posłów w trakcie debaty nt. aborcji w Sejmie

 • 18:23

  Żukowska: chcecie powiedzieć, że tak naprawdę pragniecie używania artykułu 148. Kodeksu karnego, czyli skazywania kobiet na karę pozbawienia wolności od lat 10 do dożywocia? (...) Jeżeli uważacie, że płód ma takie same mieć prawa i że to jest zabijanie i tak dalej, rozumiem, że za zabójstwo jest kara taka jak w Kodeksie karnym za zabójstwo. 

  To po prostu jest fakt, którego nie chcecie powiedzieć ludziom, bo jak byście powiedzieli - chcemy tak naprawdę wsadzać kobiety do więzienia za aborcję na okres od 10 lat do dożywocia, to by było spójne logicznie, to by było prawdziwe na gruncie waszych argumentów, ale boicie się powiedzieć czegoś takiego, boicie się prawdy.

 • 18:19

  Żukowska: jesteście hipokrytami, jesteście bardzo głęboko zakamuflowanymi hipokrytami. (...) Mówicie, że jesteście za życiem, mówicie o prawie do życia, mówicie o zabijaniu ludzi i tak, jak pan poseł Jabłoński, ja bym chciała zrozumieć prawicę, to znaczy co wy chcecie powiedzieć ludziom, co wy chcecie powiedzieć Polkom tymi argumentami? 

 • 18:16

  Żukowska (Lewica): chciałabym zrozumieć prawicę. Co chcecie powiedzieć Polkom? 

 • 18:15

  Lista posłanek i posłów zapisanych do głosu została wyczerpana. Głos zabiera posłanka wnioskodawców - Anna Maria Żukowska.

 • 18:05

  Iwona Krawczyk (KO): aborcja to możliwość, nie obowiązek. 

 • 18:04

  Urszula Zielińska (KO): jak długo pozwolimy, żeby osobiste poglądy i fundamentalizm brały górę nad prawami człowieka? Przychodzi czas, kiedy prawa kobiet wezmą górę.

 • 18:03

  Paweł Jabłoński (PiS): cieszę się, że mamy możliwość do tej dyskusji. Chciałbym zrozumieć państwa przedziwną wizję rzeczywistości. Kiedy, waszym zdaniem, zaczyna się życie człowieka? Zastanówcie się nad tym. Dwa projekty mówią o różnych liczbach. 

 • 18:01

  Jan Dziedziczak (PiS): w XXI wszystko jest jasne - życie zaczyna się od poczęcia. Miarą każdej wspólnoty jest jej stosunek do najsłabszych. Jesteśmy za życiem. 

 • 17:58

  Bogusław Choma (PiS): dziecko poczęte ma prawo do życia. Musimy to prawo respektować. 

 • 17:53

  Bartłomiej Wróblewski (PiS): polska konstytucja gwarantuje każdemu człowiekowi ochronę życia. Wszystkie cztery projekty są niekonstytucyjne. Wnioskuję o ich odrzucenie w pierwszym czytaniu.

  Wróblewski był jednym z wnioskodawców do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych w 2020 roku. 

 • 17:51

  Kinga Gajewska (KO): aborcja była, jest i będzie. My chcemy wprowadzić ją do systemu. 

 • 17:44

  Katarzyna Matusik-Lipiec (KO): polskie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Wiemy o Izabeli z Pszczyny, o Dorocie z Nowego Targu, a Agnieszce z Częstochowy. Obowiązkiem polityków jest stworzenie takiego prawa, by więcej nie było niepotrzebnych kobiecych śmierci. 

 • 17:41

  Franciszek Sterczewski (KO): aborcja to prawo, a nie żadna łaska czy prezent. Nie ma tutaj trzeciej drogi.

  Schodząc z mównicy, zabrał transparent pro-life, który postawił Matecki. 

 • 17:37

  Aleksandra Gajewska (KO): chciałabym wszystkim zwolennikom kompromisu w kwestii praw człowieka zadać jedno konkretne pytanie: czy widzicie kompromis pomiędzy życiem a śmiercią kobiety? 

  Chcę wam powiedzieć jako posłanka, ale przede wszystkim jako kobieta i matka - nie pozwolę, żeby wasze sumienia i wasze osobiste poglądy decydowały o moim zdrowiu i o moim życiu. 

  Nie jestem sama. Są nas miliony. Polki stanowią większą część tego społeczeństwa. Najwyższy czas, żebyście uszanowali nas i nasze prawa. 

 • 17:32

  Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że jeżeli komisja zostanie powołana, zasiądzie w niej wraz z wiceprzewodniczącą klubu Marceliną Zawiszą.

 • 17:32

  Rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik poinformowała, że Konfederację reprezentować będzie posłanka Karina Bosak.

 • 17:31

  Posłanki Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska z ramienia PSL zasiądą w komisji nadzwyczajnej ds. aborcji - przekazała rzeczniczka PSL Kinga Kołodziejczak.

 • 17:30

  W środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że możliwe jest, aby w piątek Sejm powołał nadzwyczajną komisję ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji. Kluby już przygotowują listy kandydatów do pracy w komisji.

 • 17:28

  Kazimierz Smoliński (PiS): wszyscy mówią o prawie do aborcji. Nie ma czegoś takiego. 

 • 17:23

  Magdalena Łośko (KO): PiS naruszył kompromis aborcyjny. Po wielu latach uznano, że zdanie PiS jest ważniejsze niż zdanie kobiet. 

 • 17:22

  Edward Siarka (PiS): marszałek zgotował nam dziś igrzyska śmierci. 

 • 17:21

  Patryk Jaskulski (KO): wyrok z 2020 roku to wyrok, który zabija kobiety i wyrządza krzywdę tysiącom kobiet. To średniowieczne prawo trzeba zmienić. Żaden mężczyzna nie powinien tego prawa kobietom uniemożliwiać. To powinien być wybór kobiet, a nie wasz, szanowni panowie. 

 • 17:17

  Katarzyna Osos (KO): chcemy mieć zapewnione standardy, które w innych krajach są od dawna. Państwo w tak trudnej sytuacji powinno pomagać, a nie być katem. 

 • 17:15

  Maria Kurowska (PiS): jeżeli dokonujesz aborcji, pamiętaj - stajesz się matką dziecka martwego. Ale przecież dziecko to nie tylko matka, dziecko to ojciec, więc pamiętajcie, panowie, którzy tak niby walczycie o prawa kobiet, że jeżeli zabijesz swoje dziecko, nie przestajesz być ojcem. Stajesz się ojcem dziecka martwego. 

 • 17:11

  Hartwich: każdej kobiecie w Polsce, która wie, że urodzi ciężko chore dziecko powiem: nie rób tego. Państwo cię znokautuje

 • 17:11

  Hartwich (KO): Rodzic, który urodzi niepełnosprawne dziecko w Polsce, nie otrzymuje żadnej pomocy oprócz 4 tysięcy na dzień dobry. Szanowni państwo, ja nie miałam wyboru, bo nie mogłam mieć tego wyboru. Zdrowa ciąża, czasem równa się niedotlenienie i cały pakiet mózgowego porażenia dziecięcego. 

  Takie rodziny jak moja, to są wieczni żebracy. Żebracy o wszystko - o szkołę, o rehabilitację, o leczenie, o 1,5 proc., o plastikowe nakrętki, o godność. 

  Obecnie oczekujemy procedowania o rencie socjalnej. Pytają o to setki osób z niepełnosprawnościami. Proszę wszystkich na sali potraktować ten projekt i tę prośbę tych osób poważnie. 

  Proszę nie uprawiać spychologii i nie być hipokrytą jak pani Karina Bosak. 

 • 17:10

  Iwona Hartwich (KO): aborcja? Proszę bardzo, ja jestem za. Ale każdej kobiecie w Polsce, która wie, że urodzi ciężko chore dziecko, powiem: nie rób tego. 

  Mnie znokautowało to państwo i znokautuje ciebie również. Będzie tak biło, że siniaki nie zejdą do końca życia. Największymi hipokrytami to są Konfederaci i pani posłanka, która powiedziała farmazony o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, bo tej pomocy nie ma. 

 • 17:01

  Izabela Bodnar (Polska 2050 - Trzecia Droga): po wyroku TK w 2020 r. 68 proc. deklaruje, że nie chce mieć dzieci. To będzie miało wiele negatywnych skutków. Kobiety zasługują na to, żeby mieć wybór. 

 • 16:59

  Michał Szczerba (KO): prawa człowieka to jest kwestia światopoglądu. Przychodzi najwyższy czas, że prawa człowieka stanie się faktem. 

 • 16:57

  Agata Wojtyszek (PiS): zabieracie prawo dla życia. Aborcja jest czystym złem. 

 • 16:56

  Marcin Józefaciuk (KO) zwrócił uwagę na potrzeby edukacji seksualnej i opieki psychologicznej. "Wybór, nie zakaz" - powiedział. 

 • 16:54

  Dariusz Matecki (PiS) zaprosił na marsze pro-life, pokazał kolejny raz transparent, zapowiedział, że jutro będą rozdawane małe lalki, które obrazują, jak wygląda płód w 10. tygodniu. Podczas przemówienia w tle z jego telefonu włączony był dźwięk bijącego serca. 

 • 16:50

  Klaudia Jachira (Lewica): czas, by oprócz uśmiechniętej Polski, Polka miała też powód do uśmiechu zamiast piekła kobiet. 

 • 16:49

  Władysław Kurowski (PiS) dziękuje "kobietom za przyjęcie każdego nowego życia". 

 • 16:48

  Scheuring-Wielgus (Lewica) odpowiada Karinie Bosak (Konfederacja)

 • 16:47

  Krzysztof Śmiszek (Lewica): kobiety, patrzcie politykom na ręce, patrzcie, jak głosują. Dzisiaj i jutro wielki test na przyzwoitość, empatię i człowieczeństwo. 

 • 16:44

  Katarzyna Maria-Piekarska (KO): przez 30 lat udowadnialiśmy, że nie jesteśmy inkubatorami. Czy to się nigdy nie zmieni? 

 • 16:40

  Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica): pani Karina Bosak powiedziała, że jest matką trójki dzieci i to jest wielkie poświęcenie, że ona przychodzi tutaj i karmi dziecko. To był pani wybór. Proszę nie robić z siebie matki Polki, bo karmienie dziecka w Sejmie zapoczątkowały Kornelia Wórblewska, Aleksandra Gajewska czy Marcelina Zawisza.

  Na koniec zaapelowała o "wielkie brawa" ale Aborcyjnego Dream Teamu. 

  Gdy już zeszła już z mównicy, krzyknęła: "Tak! Ja też jestem matką trójki dzieci". 

 • 16:36

  Alicja Łepkowska-Gołaś (KO): nasze państwo musi w końcu wziąć odpowiedzialność za miliony Polek. Prawo do aborcji to prawo do decyzji świadomego rodzicielstwa. 

 • 16:27

  Ewa Szymanowska (Polska 2050 - Trzecia Droga): niedopuszczalne jest to, że lekarze boją się wykonać aborcji, bo pójdą do więzienia. 

 • 16:26

  Sylwia Bielawska (KO): decyzja o moim dziecku należy tylko do mnie i ojca tego dziecka, a decyzja o aborcji obciąża wyłącznie moje sumienie. 

 • 16:25

  Robert Gontarz (PiS): każde życie jest święte. Czy to dziecko komukolwiek zawiniło? Jedyna jego wina jest taka, że chce się urodzić i przeżyć. Państwo polskie jest po to, żeby chronić życia od poczęcia do śmierci. 

 • 16:23

  Grzegorz Braun (Konfederacja) podziękował "wszystkim, którzy dziś biją w dzwon, modlą się na różańcu i wykorzystują krótkie minuty na mównicy, aby bronić standardu cywilizacyjnego". 

 • 16:19

  Aleksandra Leo (Polska 2050 - Trzecia Droga): czy chcemy mieć prawo rodem z XIX wieku, czy chcemy, żeby kobiety w końcu miały wybór?

  Zaapelowała, aby koalicja zagłosowała tak, "aby cztery projekty przeszły do drugiego czytania, do prac komisji".

 • 16:17

  Włodzisław Giziński (KO): jako psychiatra, psychoterapeuta odbyłem setki, a może i tysiące rozmów z kobietami, które stały przed jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Były wśród nich ofiary gwałtów, stosunków kazirodczych, a także kobiety, które zaszły po prostu w niechcianą ciąży. Każda z tych rozmów pogłębiała moje przekonanie, że żadne zakazy i nakazy nie są w stanie zastąpić roli kobiety w tej decyzji. 

 • 16:14

  Jarosław Sachajko (Kukiz '15) pyta, o ile zwiększy się w kolejnym budżecie finansowanie ochrony zdrowia i finansowanie opieki okołoporodowej. 

 • 16:13

  Debata o aborcji w Sejmie. Dariusz Matecki zakłócił obrady, został upomniany

 • 16:12

  Tumanowicz mówi o transparencje proaborcyjnych. Matecki w tym czasie wniósł plakat i postawił go blisko mównicy. Przedtawia on płód z podpisem "10. tydzień od poczęcia".

 • 16:09

  Witold Tumanowicz (Konfederacja): nie mam nic do dodania po tak wspaniałym i dosadnym przemówieniu pani Kariny Bosak. 

 • 16:08

  Barbara Oliwiecka (Polska 2050-Trzecia Droga): żadna kobieta nie może być zmuszana do heroizmu. Wszyscy sprzeciwiają się referendum, a referendum sjest najwyższym wymiarem demokracji bezpośredniej. 

 • 16:04

  Iwona Karolewska (KO): każda kobieta ma prawo do decydowania o własnym ciele. Torturą jest zmuszaniem kobiety do rodzenia dziecka, które za chwilę umrze. 

 • 16:03

  Wielichowska prostuje. - Chodziło mi o słowo "niewiasta", a nie o słowo "poseł". 

 • 16:02

  Van Heukelom: posłanka to we dworach łóżka ścieliła, ja jestem posłem. Oburza mnie to, że manipulujecie młodymi ludźmi. Aborcja jest zabijaniem drugiego człowieka. Jestem przeciwna wszystkim tym projektom. 

 • 16:01

  Van Heukelom: połowa abortowanych dzieci to dziewczynki, więc mówimy też o zabijaniu kobiet. 

 • 16:00

  Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (PiS): chcę wypowiedzieć na temat tej manipulacji. Nie godzę się jako kobieta do mówienia, że kobiety walczą o prawa kobiet, bo zabijanie drugiego człowieka co do zasady nie może być prawem. 

 • 15:58

  Wielichowska: do pytań zgłosiło się 87 parlamentarzystów. 

 • 15:55

  Ostatnie oświadczenie wygłosił Jarosław Sachajko (Kukiz '15). Mówił, że debata dotyczy "zabijania Polaków najsłabszych, w łonach matek". 

 • 15:53

  Przemysław Wipler (Konfederacja): w imieniu klubu Konfederacja chciałbym wystąpić o odrzucenie wszystkich czterech projektów. 

 • 15:52

  Fritz: pani minister Kotula, swoista afirmacja aborcji serdecznie pozdrowiła Aborcyjny Dream Team. (...) Feministki przyznają, że pomaganie w aborcjach jest ich życiową pasją i misją, a za cel obrały sobie promowanie pozytywnego przekazu dotyczącego aborcji. Aborcyjny Dream Team chwali się swoimi morderczymi osiągnięciami. 

  Podczas przemówienia Fritza rozległy się okrzyki niezadowolenia. Wicemarszałkini Wielichowska na pytanie Fritza, gdzie jest Straż Marszałkowska powiedziała: "pan sam wywołał reakcję pań, które znajdują się na galerii".

 • 15:43

  Roman Fritz (Konfederacja) przytacza stanowisko Ordo Iuris w sprawie projektu Lewicy. 

 • 15:42

  Karina Bosak: nie "twoje ciało, twój wybór", ale "twoje ciało, twój problem"

 • 15:41

  Karina Bosak: stoję przed wami, bo cała dyskusja jest mi bliska. Jako matka trójki małych dzieci, jako kobieta, która weszła do Sejmu kilka dni przed porodem i jako matka, która karmiła w tej izbie noworodka - wiem, jakie to jest poświęcenie być matką.

  Po tych słowach posłowie Konfederacji wstali i zaczęli klaskać. 

 • 15:38

  Karina Bosak: "twoje ciało, mój wybór" - to hasło w całej debacie aborcyjnej od lat powtarzane jest jak mantra, ale to hasło nie tylko ukrywa tę prawdę, która została już naukowo udowodniona, że dziecko zaczyna swoje życie i rozwój w chwili poczęcia. To hasło kryje bardziej perfidny przekaz. "Twoje ciało, twój problem" - to jest prawdziwe przesłanie dla kobiety, która znalazła się w niespodziewanej ciąży albo która dowiaduje się, że je dziecko może być ciężko chore. 

  Nie "twoje ciało, twój wybór", ale "twoje ciało, twój problem". 

 • 15:35

  Karina Bosak (Konfederacja): aborcjoniści mówią, że kobiety wybrały, że tego chcą, traktują je instrumentalnie i pomijają te kobiety, które wcale tego nie chcą. Aborcjoniści nie mówią w imieniu wszystkich kobiet. 

 • 15:32

  Nowicka: proponowany przez Trzecią Drogę projekt ustawy wprowadza zakaz aborcji. Dopuszcza przerywanie ciąży tylko w ściśle ograniczonych przypadkach. W rzeczywistości projekt odmawia kobietom prawa do decyzji o swoim życiu, zdrowiu i rozrodczości. 

 • 15:31

  Nowicka: Lewica nigdy nie poprze powrotu do zakazu aborcji 1993 roku, nie poprzemy też referendum w sprawie aborcji. Kobiety maja swoje sumienia i mają prawo żyć zgodnie z nimi. Jesteśmy za tym, żeby projekt Lewicy przekazać do komisji. 

 • 15:29

  Wanda Nowicka (Nowa Lewica): piekło kobiet nie wróciło do nas w 2020 roku. Ono tu było od 1993 roku. Kobiety muszą o sobie decydować. 

 • 15:24

  Przewodniczący KEP: proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie opieką życia nienarodzonych dzieci

  "Nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa. Powoduje poważne zagrożenia zdrowia kobiet, co prowadzi do wielkiego, długotrwałego cierpienia matek zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym" - napisał przewodniczący Episkopatu.

  Zdaniem abp Wojdy, "proaborcyjna propaganda fałszywie głosi, że jest to ich wolny wybór i prawo".

 • 15:22

  Matysiak: naszym obowiązkiem jest przyjęcie nowych przepisów. Projekty KO i Lewicy są po prostu potrzebne. 

 • 15:22

  Matysiak: w 2020 roku PiS i Konfederacja rękami Trybunału Konstytucyjnego skazali Polki na piekło. Aborcja w Polsce stała się właściwie niemożliwa. 

 • 15:20

  Paulina Matysiak (Lewica Razem): Polki nie tylko oczekują, ale żądają prawa do legalnej aborcji. 

 • 15:19

  Kucharska-Dziedzic: Polska jest krajem niepodległym. Najwyższy czas, aby Polki też były niepodległe. 

 • 15:19

  Kucharska-Dziedzic porównała sytuację w Polsce z literacką fikcją przedstawioną w książce Margaret Atwood "Opowieść podręcznej". - Pisarka (...) inspirowała się obecnymi już w połowie lat osiemdziesiątych w Polsce ruchami religijnymi, przeciwnymi prawu do wyboru kobiet. Inspirowała się Polką. Ale wstyd - mówiła.

 • 15:16

  Kucharska-Dziedzic: Lewica kolejny raz w ciągu ostatnich 30 lat chce przywrócić Polkom pełnię praw konstytucyjnych, pełnię praw ludzkich. To nie jest debata i to nie jest ustawa o prawie do terminacji ciąży, o warunkach umożliwiających terminację czy o liczbie tygodni, które będą graniczne dla zabiegu. 

  To debata i to ustawa o prawie kobiet do samostanowienia, do decydowania o sobie, swoim życiu i zdrowiu, swojej przyszłości i swoim macierzyństwie. 

  To debata o tym, czy kobieta jest podmiotem czy przedmiotem, czy to ona decyduje czy decyduje się o niej i za nią. 

 • 15:14

  Anita Kucharska-Dziedzic (Nowa Lewica): to debata o prawie kobiet do decydowania o sobie.

 • 15:12

  Marcelina Zawisza (Lewica Razem): jest jedna ustawa ratunkowa - to ustawa lewicy o dekryminalizacji aborcji. To ustawa, która zapewni bezpieczeństwo kobietom i ich bliskim, ale także personelowi medycznemu i organizacjom pomocowym. 

 • 15:10

  Zięba-Gzik: w naszym projekcie mówimy także o edukacji seksualnej czy antykoncepcji. Projekt złożony przez Trzecią Drogą - Polskie Stronnictwo Ludowe, Polskę 2050 Szymona Hołowni, jest realizacją naszych zobowiązań programowych do odwrócenia negatywnych skutków bulwersującego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. 

  Zmuszenie kobiet do donoszenia ciąży w przypadku występowania ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest obligowaniem kobiet do przyjmowania postawy heroicznej, do której państwo nie ma prawa zmuszać swoich obywateli. 

 • 15:08

  Jolanta Zięba-Gzik (Polska 2050): chcemy odwrócić negatywne skutki bulwersującego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

 • 15:01

  Wioleta Tomczyk (Polska 2050): uważamy, że do zakończenia sporu trwającego od ponad 30 lat w tym obszarze powinniśmy uzyskać silny mandat społeczeństwa do wprowadzenia oczekiwanych zmian. Polki i Polacy tego oczekują. Chcą zabrać głos w referendum i dać szansę na zliberalizowanie prawa aborcyjnego, gdyż w tak konserwatywnej izbie jak ta, tego skutecznie nie dokonamy

 • 14:49

  Hennig-Kloska: osobiście jestem za liberalizacją prawa aborcyjnego do 12. tygodnia na wzór niemiecki. Uważam, że obecne prawo i tak jest nieskuteczne i nikogo nie chroni, nie sprawia, że tej aborcji nie ma. Sprawia, że bogate, zamożne kobiety mogą po tę aborcję sięgnąć, inne muszą liczyć na pomoc i wsparcie. Mimo moich poglądów jestem też za tym, żeby poddać to rozwiązanie pod referendum aborcyjne

 • 14:46

  Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050): stańmy na wysokości zadania, żeby wypracować w tej kwestii kompromis. Mamy w tej sprawie bardzo różne poglądy. Nie wypracujemy żadnego porozumienia obrzucając się błotem na Twitterze, dlatego też klub Polska 2050 będzie głosował za tym, by wszystkie cztery projekty ustaw trafiły do specjalnej, nadzwyczajnej komisji

 • 14:42

  Małgorzata Tracz (Zieloni, klub KO): kobiety jasno w ostatnich latach pokazały, że chcą decydować o swoim zdrowiu, o swoim życiu

 • 14:31

  Dorota Łoboda (KO): po raz kolejny debatujemy w Sejmie nad prawem do legalnej aborcji, które od dawna powinno obowiązywać. Prawa kobiet nie podlegają dyskusji, tym czasem od 30 lat rozmaici politycy uzurpują sobie prawo do decydowania o naszym ciele. 

Dwa projekty w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Boję się być w ciąży, bo dziewczyny w moim wieku umierają"

Projekt grupy posłów klubu Koalicji Obywatelskiej wpłynął do Sejmu pod koniec stycznia. Zgodnie z nim, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łucja zmarła tuż po porodzie. Na pożegnanie z córką mieli dwie godziny

SejmSpandowStockPhoto / Shutterstock.com

Oprócz tych projektów, pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto powinien umrzeć, gdy dwoje ludzi tonie, a koło ratunkowe jest jedno?

W porządku obrad Sejmu na dziś jest też projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, a także ustawy o ratyfikacji protokołu rozszerzającego polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych.

Autorka/Autor:asty,js/kab,mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 18 osób zginęło w katastrofie samolotu w Nepalu. Maszyna w czasie startu ze stołecznego lotniska zjechała z pasa i zapaliła się.

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Źródło:
Reuters

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Nie zabrałbym dziecka na polowanie. Sam nie uczestniczę w polowaniach. Natomiast nie chcę odbierać tym, którzy chcą uczestniczyć w polowaniach, takiego prawa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do propozycji zawartych w "Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035".

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Aktywiści klimatyczni nad ranem zablokowali płytę lotniska Kolonia/Bonn, jednego z największych w Niemczech. Z tego powodu wszystkie loty zostały czasowo wstrzymane. Władze portu przekazały, że utrudnień należy spodziewać się do końca dnia.

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Źródło:
BBC, tvn24.pl

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Punkowcy z Niemiec zjechali się na wakacyjną wyspę Sylt na Morzu Północnym i założyli tam letni obóz protestacyjny. Demonstrują przeciwko wykluczeniu ekonomicznemu, degradacji środowiska i obecności skrajnej prawicy w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów kraju.

Punkowcy opanowali wyspę. Cel? "Wysłać w przeszłość schronienie dla faszystów"

Źródło:
"The Guardian"

Przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu Ukraina opłakuje sportowców, których plany i marzenia odebrała wojna. Wśród nich "wschodzącą gwiazdę judo" Stanisława Hulenkowa oraz dziesięcioboistę Wołodymyra Androszczuka, który wstąpił do armii mimo uszkodzonego kręgosłupa.

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Przy obecnym prezydencie niestety żadnych zmian w tym zakresie nie zrobimy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji. Pytany, dlaczego sumienie podpowiada mu głosowanie przeciwko tej ustawie, powiedział, że "ta ustawa jest tylko biciem piany i robieniem kobietom nadziei".

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Źródło:
TVN24

W środę rano na północy Moskwy wybuchł samochód, dwie osoby zostały poszkodowane - potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak podają media, jednym z rannych jest agent GRU.

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Źródło:
Reuters

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Brytyjski gitarzysta i wokalista bluesowy John Mayall zmarł w wieku 90 lat - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Muzyk, odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, nazywany był "ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa".

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

Źródło:
BBC, PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

Senator Bob Menendez, jeden z bardziej wpływowych polityków w Partii Demokratycznej, złożył rezygnację po wyroku skazującego za przekupstwo i działanie w charakterze agenta rządu Egiptu. Ugiął się pod naciskami innych demokratów.

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl